Presne na 25. novembra pripadá Medzinárodný deň boja proti násiliu páchanému na ženách, ktorý sa už tradične spája s celosvetovou kampaňou.
Tá je zameraná na aktivizmus proti násiliu na ženách, do ktorého sa zapájajú mimovládne organizácie, rozličné iniciatívy a tiež individuálni ľudia.
Trvá presne šestnásť dní až do 10. decembra, teda Medzinárodného dňa ľudských práv. Ide o prepojenie, ktoré poukazuje na to, že právo na život bez násilia je základných ľudským právom.
Aj v dnešnej dobe totiž ženy čelia po celom svete rôznemu druhu násilia, na ktoré treba upozorňovať a vytvárať proti nemu účinné preventívne opatrenia.
Zapája sa aj Slovensko

Pri tejto príležitosti sa do kampane zapájajú aj slovenské organizácie i jednotlivci.
Za posledné dva roky totiž na Slovensku v dôsledku násilia zavraždili trinásť žien ich vlastní partneri alebo manželia, pričom ide o najzávažnejší dôsledok násilia na ženách.
S nejakou formou fyzického alebo sexuálneho týrania sa navyše podľa prieskumov stretla každá tretia žena, každej piatej sa tento problém týka zo strany partnera.
Vo vzťahoch sa objavuje aj psychické či ekonomické násilie.
Všetko, čo potrebujete vedieť o násilí na ženách
- Rozhovor s riaditeľkou centra, ktoré pracuje s obeťami týrania
- Boj proti násiliu odštartovala vražda troch sestier. Ako to bolo?
- Prečo ženy zostávajú v kontakte s násilníkmi
- Psychické násilie začína nenápadne. Ako spoznať, či ho človek zažíva?
- Rozhovor s lektorom kurzov pre násilných mužov
- Sexuálne násilie má mnoho foriem
"V poslednom období sa o násilí na ženách a ľudských právach žien veľa hovorí a píše nielen na Slovensku, ale aj vo svete. V týchto diskusiách sa však stráca hlas žien samotných. Je nevyhnutné, aby jasne zaznieval hlas žien, ktoré majú skúsenosť s násilím, aby sme ich hlas aj počuli a rešpektovali ich skúsenosť," píše v tlačovom vyhlásení Fenestra, ženská mimovládna ľudskoprávna organizácia.
Podobným problémom čelia ženy po celom svete.
Do kampane sa zapojila aj slovenská humanitárna a zdravotnícka organizácia Magna, ktorá pomáha v mnohých krajinách sveta, okrem iného napríklad aj v Kongu. Špecificky sa tu venuje obetiam znásilnenia.
"O probléme sexuálneho násilia vydáva OSN mnoho odporúčaní a vedie celosvetové štatistiky, ale v krajinách tretieho sveta, kde je práve násilie na ženách úplne bežnou realitou, je ťažké zavádzať akúkoľvek prevenciu. Naša organizácia lieči stovky žien a detí a zmierňuje tak následky znásilnenia," vysvetľuje zakladateľka a koordinátorka projektov organizácie Magna, Denisa Augustínová.
Vypočuj si ma
Organizácia Spojených národov pre rodovú rovnosť a posilnenie postavenia žien (UN Women) tento rok ako hlavnú tému šestnásť dní trvajúcej kampane určila heslo Orange the World: #HearMeToo.

Ide o reakciu na hnutia ako #MeToo, #TimesUp, #Niunamenos, #NotOneMore a ďalšie, vďaka ktorým sa začali ozývať hlasy obetí a aktivistov proti násiliu čoraz viac.
"#HearMeToo prináša do popredia hlasy žien a dievčat, ktoré prežili násilie, ktoré bojujú každý deň za ženské práva, ktoré konajú, pričom mnohé z nich sú mimo publicity či titulných strán médií. Ide o tváre, ktoré sme možno nevideli v novinách a príbehy, ktoré sme nečítali na sociálnych sieťach," píše UN Women na svojej oficiálnej stránke.
Podľa predstaviteľov organizácie existujú riešenia, ako je možné dospieť k transformácii, ktorú všetci chcú vidieť. Zaraďujú k nim komplexný prístup, ktorý zahŕňa zákony a ich implementovanie na ochranu žien a dievčat pred násilím, preventívne programy, ktoré sa začnú už v útlom veku a ktoré majú pomôcť predchádzať násiliu na ženách, ale tiež poskytnutie služieb pomoci a podpory pre všetky obete.
Zároveň je potrebné ako spoločnosť násilie netolerovať, nezľahčovať a neospravedlňovať a smerovať k tomu, aby sme rešpektovali všetky ľudské práva žien.