Násilie v partnerských vzťahoch má veľmi rôznorodé prejavy a zďaleka nejde len o fyzické týranie. V partnerských vzťahoch sa žiaľ objavuje aj menej pripúšťané sexuálne či finančné násilie. Špecifické postavenie má násilie psychické alebo emocionálne.
Podobne ako všetky druhy partnerského násilia, aj emocionálny teror zostáva neraz skrytý a deje sa mimo zorné pole verejnosti.
Psychické násilie je navyše pre mnoho ľudí ťažko identifikovateľné, často býva ospravedlňované prudkou povahou či snahou mať veci pod kontrolou a nezriedka sa dokonca zamieňa za prejav veľkej lásky.
Všetci občas kričia

Téme rozlišovania psychického a emocionálneho násilia od bežnej emocionálnej reakcie sa venuje aj americká psychoterapeutka Andrea Mathewsová.
V článkupublikovanom v Psychology Today sa v prvom rade snaží vecne zadefinovať situácie, kedy o emocionálne násilie nejde.
Autorka uvádza, že nie všetky ostrejšie partnerské diskusie či hádky spojené s krikom možno pokladať za emocionálne násilie, hoci priznáva, že práve tu je často hranica tenká.
„Každý občas kričí. Každý. Úprimne povedané, bola by som viac znepokojená niekým, kto by nikdy nevytiahol svoj hlas k vyšším a hlasnejším oktávam, aby vyjadril svoje emócie. Takže niečo, čo občas robia všetci, nemožno považovať za emocionálny teror,“ hovorí.
Kedy je to násilie?

Podľa Mathewsovej nemožno za násilie považovať ani reakciu na zraňujúcu situáciu či to, keď jeden z partnerov občas uľaví hnevu nadávkami.
Za násilie nemožno považovať ani opodstatnený hnev či reálnu starostlivosť o partnera.
Ak však jeden partner druhého neustále zahanbuje a ponižuje, znižuje či popiera jeho kompetencie a schopnosti, vyjadruje sa o ňom vulgárne, je podľa Mathewsovej namieste hovoriť o psychickom a emocionálnom týraní.
Psychické násilie sa ďalej prejavuje odmietaním náklonnosti či absolútne odmietanie komunikácie ako formy trestu. Časté je aj vyhrážanie a izolácia od rodiny a priateľov.
Huffington Post požiadal viacerých odborníkov na vzťahy, aby odhalili časté stratégie, ktoré pomôžu identifikovať škodlivú dynamiku v partnerstvách. Tí pomenovali niekoľko typov správania.