Medzinárodným dňom boja proti násiliu páchanom na ženách je 25. november. Vyhlásilo ho valné zhromaždenie OSN pred sedemnástimi rokmi. A hoci násilie ako na ženách, tak i mužoch je odsúdeniahodný čin, je to aj niečo, s čím sa ľudia stretávajú na dennej báze. Najhoršou možnou cestou je si naň zvyknúť.
Aj preto sa každoročne v mnohých krajinách konajú intenzívne kampane, ktoré sa snažia na domáce či iné násilie upozorňovať a vytvárať rôzne preventívne opatrenia. Tieto kampane zvyčajne trvajú šestnásť dní a vyvrcholia v Medzinárodný deň ľudských práv 10. decembra.
Šestnásť dní má totiž predstavovať symbolické spojenie násilia na ženách s ľudskými právami a zdôrazniť, že takéto násilie je najhoršou formou porušovania ženských ľudských práv. Podľa predstaviteľov OSN je neakceptovateľné, aby ho ľudia tolerovali.

Odvážne Motýliky
Podnetom na vznik tohto medzinárodného dňa bola brutálna trojitá vražda a jeho pôvod tak siaha až do roku 1960. Tri sestry a politické aktivistky, Patriu, Minervu a Maríu Teresu Mirabalové nechal 25. novembra onoho roku zavraždiť vtedajší diktátor Dominikánskej republiky Rafael Trujillo.
Všetky tri totiž intenzívne vystupovali proti jeho režimu a založili aj hnutie Las Mariposas (Motýle) ako odpoveď na masakre nariadené Trujillom. Jeho stúpenci ich na rozkaz ubili na smrť a nafingovali ju ako autonehodu.
Príbeh odvážnych žien bol niekoľkokrát sfilmovaný a v roku 1994 o ňom vyšiel aj bestseller V čase motýľov (In the Time of the Butterflies).
Deň ich úmrtia si tak svet dodnes pripomína vďaka rozhodnutiu OSN a sestry Mirabalové sa stali symbolom boja proti násiliu na ženách.
Presné číslo je neznáme
Násilie páchané na ženách je jednou z najčastejších foriem zásahu do ich ľudských práv a tiež najčastejším spôsobom ohrozenia ich zdravia. Na Slovensku sa obvykle pracuje so štatistickou informáciou, že s násilím má skúsenosť každá piata žena, no v rámci Európskej únie ide dokonca o každú tretiu ženu.
Odbor rodovej rovnosti a rovností príležitostí, ktorý patrí pod Ministerstvo práce na svojom webe informuje, že počas svojho života zažilo násilie až 23 % slovenských žien, čo je takmer každá štvrtá žena.
Celosvetovo ide podľa OSN dokonca až o 35 % všetkých žien, ktoré sa s násilím v akejkoľvek forme stretli.
Charakteristika tyrana
V publikácii The Batterer as Parent: Addressing the Impact of Domestic Violence on Family Dynamics. (Násilník ako rodič: Dopad domáceho násilia na dynamiku rodiny) spomínajú autori Lundy Bancroft a Jay Silverman charakteristické črty týrajúceho muža.
Kontrola
Termín kontrola zastrešuje napríklad izoláciu, finančnú kontrolu, kritiku či verbálne útoky. Potreba ženu kontrolovať sa časom môže prehlbovať alebo vyeskalovať, ak sa žena snaží byť nezávislá.
Vysoké nároky
Tyran môže mať pocit, že má špeciálne práva a žiadne povinnosti či zodpovednosť. Ospravedlňuje svoje násilie a bagatelizuje ho ako sebaobranu, ak nie sú splnené jeho očakávania.
Sebeckosť a egocentrizmus
Očakávanie, že bude vždy v centre pozornosti. Nezaujíma sa o názory a potreby iných.
Nadradenosť
Opovrhuje ženami, lebo sú podľa neho hlúpe, bezcenné, vidí ich ako sexuálne objekty či „žienky domáce“.
Majetníckosť
Na svoju ženu a deti sa díva ako na svoj majetok.
Zamieňanie lásky a násilia
Násilie si vysvetľuje ako vyjadrenie lásky.
Manipulatívnosť
Využíva premyslenú taktiku lží a manipulácie. Pred ostatnými sa javí ako príjemný človek a negatívny obraz vytvára práve o žene.
Protirečivé správanie
Keď hovorí jedno a koná druhé. Napríklad verejne sa zastáva týraných žien.
Zbavovanie sa zodpovednosti
Zvaľuje vinu za svoje správanie na niekoho iného (napríklad práve na ženu), prípadne na iné faktory ako je práca a stres.
Popieranie a obviňovanie obete
Odmieta si priznať svoj skutok (napríklad povie, že žena spadla), vážnosť svojho útoku (je to len škrabnutie) či obviňuje obeť (vymyslela si to, dohnala ma k tomu).
Niekoľkonásobné týranie
Niektorí muži sa správajú násilnícky vo všetkých, respektíve viacerých svojich vzťahoch.