Kupujete ho, alebo si ho mixujete presne podľa vlastnej chuti? Pesto je čoraz populárnejšie po celom svete. Rozmýšľali ste už niekedy kde sa vlastne vzalo?
V článku nájdete
Vyskúšajte pesto podľa našich receptov.
Bazalkové pesto s píniovými orieškami
Pohárik pesta síce zoženiete v každom obchode, ale najlepšie je predsa len to vaše – domáce. Prejsť na recept
Petržlenové pesto s vlašskými orechmi
Kým kučeravá vňať dodá na objeme, obyčajná na chuti. Preto ak chcete výraznejšiu chuť, môžete použiť obidve šálky obyčajnej vňate alebo kučeravú nahradiť ešte výraznejšou - koriandrovou. Prejsť na recept
Pesto zo sušených paradajok
Do tohto pesta je vynikajúci olej slnečnicový, ale aj olivový. Ak radi experimentujete, určite použite olej zo sušených paradajok, ktorý je už mierne ochutený. Namiesto bazalky môžete siahnuť aj po tymiane alebo rozmaríne. Prejsť na recept
Rukolovo-olivové pesto s mandľami
Namiesto klasiky z bazalky, môžete vyskúšať rukolové pesto a doteraz nepoznané chute. Prejsť na recept
Pesto z petržlenovej vňate s mandľami
Ak neviete čo s petržlenovou vňaťou, pokojne z nej pripravte pesto. Ak ho chcete mraziť, nepridávajte syr. Prejsť na recept
Pesto z medvedieho cesnaku
Pripravte si pesto z medvedieho cesnaku. Jeho sezóna je krátka, preto si treba urobiť zásoby. Prejsť na recept
Šesť faktov o peste, ktoré sa vám zídu
1. Pesto je studená omáčka, ktorú vymysleli Taliani
Názov pochádza zo slova pestare, čo by sa dalo preložiť ako „rozdrviť“. Niet divu, že sa od nepamäti pripravovalo v mažiari.
2. Pesto už nepatrí iba na cestoviny
Čoraz častejšie sa využíva aj na ochutenie zemiakov, ryže, kuskusu, ako základ pod pizzu, na bruschetti alebo crostini, pridáva sa do jogurtu ako omáčka ku grilovanému mäsu, namiesto byliniek do polievok a šalátových zálievok, ale i ako marináda na pečenú zeleninu, ryby i červené a biele mäso. Lyžička pesta výborne ochutí i bylinkové maslo.
3. Jeho základ má každý v kuchyni
Základom pravého janovského zeleného pesta je bazalka, cesnak, píniové oriešky, extra panenský olivový olej a tri druhy syra. Drsný a zrnitý grana padano, ovčí pecorino romano a ovčí pecorino Sardo vyrábaný zo špeciálneho plemena oviec žijúcich na ostrove Sardínia.
4. Sicílske pesto je vzdialený bratranec
Úplne z iného súdka je sicílske pesto, ktoré má vďaka obsahu sušených paradajok červenú farbu, v kalábrijskej variácii používajú grilované papriky a provensálskou obmenou je takzvané pistou, ktoré zväčša neobsahuje oriešky.
5. Pesto s chuťou vášho regiónu
Dnes je pesto známe po celom svete a každý región alebo aj samotná domácnosť si recept upravili podľa svojich chutí. Klasickú bazalku striedajú rôzne druhy byliniek a rastliniek. Osviežujúcu chuť získate pridaním mäty, ničím výnimočným nie sú všetky druhy listových šalátov, špenátov a celkovo rôznej zeleniny. U nás sa veľkej obľube tešia listy medvedieho cesnaku alebo ešte nedozreté výhony a hlavičky jarného cesnaku, ktorý je vďaka nezrelosti a mliečnej chuti oveľa jemnejší.
6. Bylinky a orechy idú k sebe
Obmieňať možno i všetky druhy orechov a semien. Od vlašských, lieskových až po pistácie, nesolené arašidy, mandle, tekvicové i slnečnicové semienka, ktoré majú výborný podiel tukov.
Ako pesto skladovať?
- V chlade v dobre uzatvorenej najčastejšie sklenenej nádobe vydrží pesto od dva až štyri týždne. Aby ste zabránili prístupu vzduchu, baktérií a vzniku plesní, po každom odobratí zalejte uhladený povrch pesta olivovým olejom.
- Pesto môžete aj mraziť. Výhodnejšie je mraziť variácie bez syra, ktorý tam pridáte až po rozmrazení základnej hmoty.
- Sterilizovanie nie je veľmi obľúbené, pretože zahrievanie zvykne meniť chuť i jasnú farbu pesta, preto by ste sa mali vyhýbať i dlhému preváraniu počas prípravy pokrmov.

