Ako správny pitný režim pomáha nášmu zdraviu?
Voda je základom predpokladu ľudského zdravia. Nedostatok tekutín vám môže spôsobiť zdravotné problémy a najmä dehydratáciu, ktorá vedie k ďalším komplikáciám.
Voda nie je zázračná tobolka, ktorá všetko zachráni, ale z jej správneho pitia plynie množstvo benefitov. Ľudské telo je zo 60 % zložené z vody.
Tvoria ho telesné tekutiny, ktoré zabezpečujú trávenie, vstrebávanie, cirkuláciu, transport živín alebo napríklad udržiavanie telesnej teploty.
Voda je zároveň pomocníkom pri diétach alebo udržiavaní hmotnosti. Neobsahuje žiadne kalórie a často je riešením pri pocite "vlčieho" hladu.
Jej ďalším benefitom je jej schopnosť dodať svalom energiu. Ak ste aktívnym športovcom, mali by ste vody piť ešte viac ako bežný človek vystavujúci svoj organizmus menšej námahe.
A ďalším a zároveň posledným argumentom je schopnosť vody hydratovať pokožku. To je dôležité najmä pre ženy, ktoré chcú svoj vzhľad udržať v stave mladistvosti čo najdlhšie.
Pomôže hydratácia a pitný režim, ktorý udržuje telo sviežo navonok aj vo vnútri. 6eny by mali piť viac, ako sú zvyknuté najmä v prípade, že športujú alebo sú tehotné.
Denne by mali prijať približne 2 litre tekutín. V období dojčenia by to malo byť dokonca ešte viac, pretože dostatok tekutín má vplyv na tvorbu materského mlieka.
Koľko vody by sme mali denne vypiť?
Ste zmätení z rôznorodých informácií o objeme tekutín, ktorý by ste mali denne prijať? Tento údaj závisí najmä od vašej hmotnosti a konkrétnej situácie, či aktivity ktorú práve vykonávate.
Základný výpočet je 0,03 x vaša hmotnosť v kg. Pri hmotnosti napr. 60 kg to bude 1,8 litra tekutín denne.
Ak vám voda lezie na nervy a neviete sa premôcť piť ju vo veľkom množstve neochutenú a čistú, skúste pár trikov. Pridajte si do čistej vody pár bobúľ hrozna, jahôd, malín, letnú uhorku či mätu.
Jemne vodu ochutia, no nezvýšia nadmerne počet kalórií a dosiahnete tak zdravý a zároveň chutný pitný režim.
Vylepšite pitný režim horninami
Existujú rôzne možnosti ako dodať tejto životodarnej tekutine minerály a látky, ktoré majú pozitívny vplyv na organizmus.
Na naše telo totiž blahodárne pôsobia aj horniny, akou je napríklad šungit. Tmavé kamene ponášajúce sa na uhlie sa už od dávnych čias používajú ako prírodný filter vody.
Ukrývajú v sebe molekulu Fullerén, ktorá má schopnosť prečisťovať stojacu vodu a jej objav si v roku 1996 vyslúžil Nobelovu cenu.
Šungit funguje vo vode jednak ako prírodný absorbent, keďže na seba viaže veľké množstvo látok ako chlór, dusičnany, amoniak alebo železité prísady, no na druhej strane necháva vo vode stopové prvky potrebné a žiaduce pre organizmus.
Filtrovaná šungitová voda má silné antibakteriálne a baktericídne účinky, je významným antioxidantom, pomáha organizmu bojovať s ochoreniami ako akútna chronická bronchitída, žlčové kamene či cukrovka.
„Nielenže je takáto voda zdraviu prospešná, ale je aj chutná a navyše pôsobí priaznivo aj na ľudskú krásu. Preukázané sú aj jej omladzujúce a liečivé účinky na pleť, ale tiež na vlasy,“ dodáva Jana Šedivá, spoluzakladateľka Šungit time.
Pomáha aj zvonka. Pri každodennom umývaní pleti šungitovou vodou sa zvyšuje jej elasticita a tonus, postupne miznú drobné vrásky, šúpanie pokožky či opuchy.
Keďže šungit urýchľuje aj regeneráciu tkaniva, čistenie pleti takouto vodou má svoj význam aj pri problémoch s akné.
Pravidelným oplachovaním vlasov sa zasa spevňujú ich korienky, čím sa zabraňuje ich nadmernému vypadávaniu. Používanie šungitu na vlasy im dodáva lesk a hebkosť.
Ako dodržiavať pitný režim
Vyskúšajte niekoľko jednoduchých trikov, vďaka ktorým udržíte telo neustále hydratované.
1. Majte pohár alebo fľašku vody vždy vo svojej tesnej blízkosti, tak na dopĺňanie tekutín nezabudnete
2. jedzte potraviny s vysokým obsahom tekutín ako napríklad polievky, ovocie a zeleninu
3. Pred každým jedlom si dajte jeden alebo dva poháre vody, zjete menej a telo hydratujete viac
4. Pri cvičení majte vodu vždy pri sebe, potenie by ste mali konzumovať dopĺňaním tekutín
5. Nie je tekutina ako tekutina, preferovať by ste mali najmä vodu, vhodné sú aj pomarančové džúsy a mlieko. Zo svojho pitného režimu vyraďte sódu a alkohol
6. Ak ste jedli a napriek tomu ste ďalej hladní, napite sa vody a až po chvíli zhodnoťte, či ste skutočne naďalej hladní
7. Nepite vodu len ak ste smädní, telo zásobujte priebežne, pocit smädu funguje už ako alarm a hlási akútny nedostatok tekutín
8. Osvojte si pravidlo ôsmich pohárov denne, nie je to pravidlo, ale minimálne množstvo dennej spotreby vody na človeka
9. Vždy pri sebe majte fľašu s vodou, nech ste kdekoľvek
Prečo svet potrebuje vodu?
Voda znamená zdravie
Voda, z ktorej sa skladá naše telo, predstavuje približne 50 až 65 %. Telo novorodencov sa skladá zo 78 % vody. Prežijeme niekoľko týždňov bez stravy, ale len niekoľko dní bez vody. Významnú úlohu zohráva táto tekutina v hygiene. Pravidelné umývanie rúk je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako sa vyhnúť chorobám, baktériám a ich šíreniu.
Voda znamená prírodu
Ekosystém by si bez vody nevedel poradiť. Jej kolobeh je na druhej strane závislý práve od stavu životného prostredia. A to stojí pred mnohými výzvami bojujúc o zachovanie svojho zdravého stavu. Svet, ekonomika, podniky a ľudia by sa mali viac zameriavať na udržiavanie rovnováhy ekosystému a dbať na ekologickosť vo využívaní vodných zdrojov.
Voda znamená osídľovanie
V súčasnosti žije každý druhý človek na planéte v meste. Každý týždeň sa do miest premiestňuje približne milión ľudí. Napriek tomu na mnohých miestach ľudia o vodu bojujú a infraštruktúra vodných zariadení je nedostatočná. Bez vody jednoducho človek neexistuje.
Voda znamená priemysel
Vyrobiť akýkoľvek produkt nieje možné bez pomoci vody. Na výrobu pol kila plastu sa využije 91 litrov vody. A napríklad na výrobu jedného papiera sa využije 10 litrov vody. Množstvo vody potrebné pre priemyselnú výrobu rastie z roka na rok a do roku 2050 má vraj vzrásť o 400 %.
Voda znamená energiu
Energia doručovaná do domácnosti je z 80 % závislá od vody. Voda sa zahrievaním mení na paru, ktorá sa využíva na rozbehnutie generátorov v elektrárňach. Miliardy litrov vody sa zároveň využívajú na chladenie.
Voda znamená jedlo
Poľnohospodárstvo je najväčším "žrútom" vody a zároveň aj výrazným znečisťovateľom, množstvo jej spotreby sa v tomto odvetví pohybuje okolo 70 %.
Oslavy Dňa vody
Osláviť tento deň môžete aj v pohodlí svojho domova tým, že si doprajete pravidelný prístup tejto prínosnej tekutiny alebo si môžete zájsť do mesta. Na niektorých miestach oslavy prebehnú oficiálnejšie a možno sa aj niečo zaujímavé naučíte.
Bratislava
Tento rok budú od poludnia prebiehať oslavy na Hviezdoslavovom námestí, ktoré majú za cieľ zvýšiť povedomie o význame a potrebe zlepšovania kvality vody.
Verejným kultúrnym podujatím vytvorí priestor na otvorenú diskusiu o dôležitosti vody a ekologickom spôsobe jej filtrovania.
Myšlienku sa rozhodli podporiť aj známe osobnosti, akými sú herec pôsobiaci v SND Daniel Fischer či herec martinského divadla Daniel Žulčák, ktorí v rámci podujatia predstavia svoj projekt Orchester Jeana Valjeana.
Atmosféru dotvorí mladá talentovaná umelkyňa Andrea Bučko.
Okrem toho, že tretia marcová nedeľa bude sprevádzaná hudobným programom, primárne bude zameraná edukatívne.
Bude sa niesť v duchu zdôrazňovania myšlienky šetrného filtrovania a používania najzákladnejšej tekutiny na svete. Je dôležité prijímať vodu, ktorá je čistá, priezračná, bez chute, vône a zápachu. Viac sa o podujatí dozviete na jeho Facebookovej stránke.
Dolný Kubín
Pri príležitosti Svetového dňa vody Gymnázium P.O.Hviezdoslava v spolupráci s Oravskou galériou v Dolnom Kubíne pripravili v priestoroch Suterén 06 Župného domu zaujímavú výstavu Voda je život. Vernisáž sa uskutoční v pondelok, 23. marca o 10.30.
Na výstave uvidíte rôznorodý svet – rieky, jazerá, zeleň, v kontraste s popukanou zemou a ľuďmi trpiacimi nedostatkom vody.
Nájdete tu aj kolobeh vody od snehových vločiek, dažďa, až po more, s neodmysliteľným majákom, námorníkom a loďami.
Dozviete sa viac o prameňoch, studničkách, prameňoch rieky Oravy či tradíciách spojených s vodným dedičstvom oravského kraja.