Čo sú vlastne superpotraviny?
Ak sa povie zdravé jedlo, predstavíte si možno lososa, čučoriedky, vlašské orechy alebo olivový olej. Pokojne pokračujte v ich konzumácií.
Ale do našej kuchyne sa v súčasnosti prikrádajú aj ďalšie zdravím nabité „bomby“. A tie je dobré z času na čas mať v špajzi či chladničke.
Neexistuje však oficiálny vedecký prieskum alebo štúdia, ktorá by jasne vymedzovala, ktoré potraviny môžeme pomenovať vyššie spomínaným superlatívom.
No vo všeobecnosti sú za ne považované potraviny, ktoré sú bohaté na obsah vitamínov, minerálov, sú zdrojom antioxidantov, substancie, ktorá bráni naše telo pred vplyvom voľných radikálov z prostredia a chráni naše telo pred ochoreniami.
Takéto vlastnosti má množstvo bežné dostupných a nám už dobre známych jedál.
Existuje však exotickejšia skupinka ingrediencií a potravín, ktoré sú ešte stále považované za luxus, „alternatívu“ a nie sú verejnosti tak dobre známe.
Nič však nepokazíte tým, ak ich doma vyskúšate a zaradíte do svojho jedálneho lístka. Práve naopak, môžete tým len získať.
Açaí
Tmavofialové bobule boli spočiatku obalené marketingovými prísľubmi ich schopnosti zoštíhliť telo a omladzovať.
Médiá sa do prvých dodávateľov tohto tropického ovocia obuli, keď sa zistilo, že úbytok váhy je len klamstvom firiem, ktoré bobule dovážajú.
To je však minulosť. Jedno, čo tomuto bobuľovitému ovociu uprieť nemôžeme, sú jeho pozitívne účinky na zdravie.
Sú prírodným antioxidantom a ako jedno z mála ovocí, obsahujú kyselinu olejovú, ktorá je obsiahnutá napríklad v olivovom oleji a pomáha človeku v prevencii proti srdcovo-cievnym ochoreniam.
Je zdrojom energie, vlákniny, bielkovín, prospešných mastných nenasýtených kyselín, vitamínu E, malého množstva vitamínu C a iných živín. Açaí berry sa predáva vo forme džúsov, drene či prášku.
Goji alias Kustovnica čínska
Malé červené sušené bobule u nás nájdete v lekárňach, či obchod so zdravou výživou. Goji sú sušené plody Kustovnice čínskej.
Obsahuje obrovské množstvo vitamínu C a už dávno v minulosti boli využívané v čínskej medicíne. Látky, ktoré goji obsahuje zlepšujú cirkuláciu krvi a posilňujú imunitný systém.
Obsahujú 18 druhov aminokyselín, vrátane všetkých ôsmich esenciálnych ako napríklad tryptofan či isoleucín, až 21 stopových prvkov ako zinok, železo, meď, vápnik, germánium, selén alebo fosfor.
Sú jedným z najbohatších zdrojov karotenoidov, pričom sú výdatnejšie ako mrkva. Ďalej obsahujú vitamíny C, B1, B2, B6 a E.
Kakao
Tak ako čokoláda, aj kakao obsahuje flavonoidy, ktoré napomáhajú zníženiu krvného tlaku a celkovému zlepšeniu cirkulácie krvi.
Má nízky obsah kalórií a neobsahuje takmer žiaden tuk. Ak máte chuť na čokoládu, horké kakao je ideálnou zdravou náhradou.
Pri nákupe však dajte pozor, čo sa píše na obale. Nie je totiž kakao ako kakao. „Holandské“ alebo „alkalizované“ kakao uvidíte v regáloch predajní častejšie.
Takýto produkt bol spracovaný a rozmiešaný tak, aby bol menej kyslý a ľahšie stráviteľný. Týmto procesom však prichádza o svoju najcennejšiu zložku – antioxidanty a stráca takmer dve tretiny flavonoidov.
Morské riasy
Sú neodmysliteľnou súčasťou čínskej a japonskej kuchyne. Na Slovensku ich konzumujeme najmä, ak máme chuť na sushi.
Väčšinou sú dostupné v obchodoch so zdravou výživou, ale aj v bežných predajniach s potravinami sušené. Predstavujú vysoko koncentrovaný zdroj živín.
Obsahujú veľké množstvo vápnika a železa. Ich konzumáciou telu dodáte dôležité živiny ako jód, horčík, sodík, zinok a celé spektrum vitamínov skupiny B, ktoré pomáhajú pri odbúravaní stresu.
Sú takisto prírodnými antioxidantmi, pôsobia protizápalovo a vďaka fytoestrogénom majú pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu žien.
Plátky morských rias môžete použiť napríklad namiesto tortilly a zabaliť si do nich obed.
Semienka Chia
Vďaka vysokému obsahu esenciálnych mastných kyselín podporujú semienka mozgovú aktivitu a tým napomáhajú koncentrácií.
Sú ideálnym doplnkom výživy pri chudnutí. Semienka majú schopnosť nasať do seba vlahu, čím sa ich objem zväčší až 9-násobne, zasýtia a pocit hladu tým odďaľujú.
Chia semená obsahujú veľké množstvo vitamínov B a vápnik. Telu dodávajú bór potrebný pre stavbu kostí, ale aj zinok či meď. Sú zároveň výborným zdrojom bielkovín rastlinného pôvodu.
Konzumovať ich môžete počas celého dňa vmiešavaním do omáčok, jogurtov, cereálií či do cesta pred pečením.
Mangostána
Celým názvom Mangostána lahodná. Nie nadarmo získalo toto exotické ovocie svoj veľavravný prívlastok. Od nepamäti sa využíva na medicínske účely.
Nie je však príbuzným ovocia mango. Mangostána veľkosti päste skrýva pod fialovkastým tvrdým obalom šťavnatú bielu dužinu.
Je bohatým zdrojom antioxidantov a bojovníkom proti rakovine či zápalom, detoxikuje organizmus a šetrne čistí črevá. Ovocie najčastejšie dostupné vo forme štiav.
Maca peruánska
Túto plodinu u nás nájdete vo forme prášku. Od svojho objavenia a vďaka svojim účinkom si vyslúžila prívlastok Peruánska viagra. Čo myslíte, v ktorej oblasti maca pomáha?
Je to malé prírodné afrodiziakum, ktoré pozitívne vplýva najmä na mužskú potenciu, zvyšuje sexuálnu túžbu a je vhodná aj pre ženy, ktoré túžia otehotnieť.
Ideálna je v takomto prípade pre oboch partnerov. Samotnú plodinu však v našich končinách nenájdete.
Keďže je to forma výživového doplnku, pred jeho konzumáciou sa pre istotu poraďte s lekárom, ktorý vám odporučí aj správne dávkovanie.
Kefír
Nápoj pôvodom z Ruska je chuťovo podobný jogurtu a vôbec pre nás nie je veľkou neznámou. Poznáte ho určite veľmi dobre.
Ale vedeli ste, ako veľmi ľudskému telu dokáže pomôcť? Jeho popularita v posledných rokoch stúpa vďaka obsahu probiotík, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie tráviaceho systému a posilnenie imunity.
Pravý kefír okrem iného reguluje krvný tlak, zlepšuje činnosť pečene a žlčníka, lieči obličky, produkuje vlastné antibiotiká a aplikovať ho môžete aj na tvár ako masku spomaľujúcu starnutie pleti alebo na zničené vlasy.
Môžete si ho dokonca vyrobiť aj sami doma.
Semená konope
Možno sa vám okamžite vybavila marihuana, no konope s ňou v tomto prípade nemá nič spoločné a účinky semien vyzerajú úplne inak.
Malé biele guľôčky sú bohatým zdrojom bielkovín a obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré telo potrebuje pre rast a regeneráciu.
Zásobia vaše telo aj omega-6 a omega-3 mastnými kyselinami, horčíkom a draslíkom. Konopné semienka regulujú cholesterol, dodávajú energiu a podporujú rast svalovej hmoty vďaka obsahu bielkovín.
Konopná vláknina napomáha v boji s nadváhou a pri pravidelnej konzumácií klesá hladina cholesterolu, preto tieto plody napomáhajú v prevencií srdcovo-cievnych ochorení.
Ich chuť je veľmi jemná, takmer nevýrazná, preto ich môžete pridávať do polievok, šalátov či do pesta.
Foto: Freeimages.com, Flickr.com/License CC - Evelyn Parham, Breno Peck