Pred tromi rokmi sa najznámejšia americká moderátorka Oprah Winfrey náhle zamilovala do plodov tropických paliem nazvaných açaí (čítaj asají).
Svoje nadšenie z tmavofialových bobúľ, ktoré pôvodne pochádzali z amazonských pralesov, sa rozhodla verejne zdieľať s Dr. Ozom, známym americkým kardiochirurgom.
V televíznej debate tento neúnavný propagátor zdravej výživy súhlasil s nadšenou Oprah, že exotické bobule açaí berry môžu mať mimoriadny antioxidačný, a teda i zdravotný účinok.
Chudnutie i detox
Množstvo bežných divákov ani len netušilo, čo to açaí berry je a preto sa rozhodli vyskúšať ich. Najväčšiu radosť tak mali zástupcovia firiem, ktorí açaí berry dovážali - doslova zo dňa na deň stúplo množstvo predaných produktov, pričom stačila malá kozmetická úprava: reklamu na ponúkané produkty spojili s menami televíznych autorít – Oprah Winfreyovou a Dr. Ozom. Čo na tom, že bez ich súhlasu?
Marketing využil príležitosť a začal tvrdiť, že nadbytočných kíl sa dá zbaviť bez námahy a obmedzovania, zato s výdatnou pomocou açaí berry. Produkty zároveň spomaľujú starnutie a sú jedinečnou šancou na pevné telo, pružné cievy i na posilnenie mužnosti.
Vystresovaní hypochondri natiahli uši, keď začuli aj svoje obľúbenú mantru - detox organizmu. To všetko vraj dokáže açaí berry.
Dr. Mehmet Oz a Oprah Winfrey.
Miesto kíl peniaze
Škandál na seba nedal dlho čakať. Odštartovali ho sklamaní zákazníci, ktorým miesto sľubovaných kíl ubudlo iba ak peňazí z účtu.
A hoci mohli neúčinný prípravok na chudnutie vrátiť, určitá suma, čiže čosi na spôsob balného a poštovného, zostala predajcovi. Situáciu, nad ktorou sa náš oklamaný zákazník nepozastaví, Američania riešia podávaním hromadných žalôb.
Oprah Winfrey a Dr. Oz sa verejne od klamlivých kampaní dištancovali a k záležitosti sa začali vyjadrovať odborníci. Upozornili na to, že tvrdeniu o zdravotných účinkoch akéhokoľvek preparátu musí predchádzať niekoľko serióznych klinických nezávislých štúdií a dlhodobých pozorovaní, inak sa propagácia považuje za zavádzanie zákazníka.
Dažďové pralesy
Škandál má aj svoje pozitíva. Pred desiatimi rokmi o açaí berry vedelo len niekoľko fanatických priaznivcov alternatívneho stravovania, v súčasnosti sú bobule celebritami. Dá sa však po škandále veriť pozitívnym účinkom açaí berry? Ovocie má svoj zdravotný potenciál, treba ho však vyradiť z kolónky „zázračné“.
Doterajšie výsledky opakovaných vedeckých štúdií potvrdili, že má antioxidačné účinky, tie sú však porovnateľné s hodnotami, aké obsahuje šťava z pomarančov, čučoriedok či jabĺk, a rozhodne nie sú vyššie ako tie z plodov hrozna, manga a jahôd.
Čo sa týka vplyvu ovocia na opotrebovanie tela a zbrzdenie príznakov staroby, toto skutočne platí. Ale v plnom rozsahu zatiaľ výhradne na ovocné mušky. Pri podávaní šťavy z açaí berry, ktorú vedci kúpili v bežných obchodoch so zdravou výživou, sa vekový priemer obľúbeného laboratórneho hmyzu strojnásobil. Mušky, najmä samčeky, sa dokonca lepšie dokázali vysporiadať s negatívnym pôsobením herbicídov.
Pozitívny vplyv sa zatiaľ predpokladá aj pri artérioskleróze. Pomôcť by mohlo tiež ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení, čomu nahráva obsah prospešných rastlinných farbív antokyánov. Optimisticky znejú aj výsledky trojmesačnej štúdie, pri ktorej sa reumatickí pacienti čiastočne zbavili bolestí. Detailnejší výskum však ukázal, že zápalový proces účinky ovocia výraznejšie neovplyvnili.
Acaí rastie na palmách a vzhľadom i veľkosťou pripomína naše čučoriedky. Ich konzumácia predlžuje ovocným muškám život. Či aj ľuďom, zatiaľ nikto nezistil.
Vlastný úsudok
Keď açaí zbavíme glorifikácie, ešte stále existuje dostatok dôvodov na to, aby sme naň nezanevreli. Je zdrojom energie, vlákniny, bielkovín, prospešných mastných nenasýtených kyselín, vitamínu E, malého množstva vitamínu C a iných živín. Nie však v necertifikovaných výrobkoch.
Açaí berry sa predáva vo forme džúsov, drene, prášku. Výťažkami z neho sa obohacujú doplnky výživy, kozmetické a potravinárske výrobky. Pridáva sa do nealkoholických a alkoholických nápojov, mliečnych kokteilov, zmrzliny.
Na odborný verdikt, či açaí berry zaradiť do zoznamu potravín budúcnosti, si však treba počkať. Dovtedy by sa mal každý spoliehať na vlastný úsudok a nepodliehať efemérnemu nadšeniu celebrít.
Autor: Tomáš Čejka