Predvianočný čas je charakteristický najvyššími tržbami obchodníkov z celého roka. Prirodzene chceme urobiť radosť svojim najbližším, avšak často to naša aktuálna finančná situácia nedovoľuje.
Vianoce sú obdobím splnených prianí, jednou z ciest, ako poľahky siahnuť na vysnívané méty, sú úvery.
Napriek tomu, že Slováci patria k najmenej zadlženým ľuďom v rámci Európy, trend pôžičiek narastá. Ide nielen o úvery na bývanie či autá, ale čoraz viac využívame pôžičky na spotrebný tovar.
Jednoducho povedané robíme si radosť vecami, na ktoré nemáme. Na jednej strane si doprajeme, na druhej je to za niečo.
Zadlžujeme sa ľahšie, ako sa potom vyrovnávame s pravidelnými a zväčša pre nás nekonečnými splátkami.
Slovo odborníka
K téme sa vyjadruje
Martin Miler, psychológ. Klinickypsycholog.sk
Podľa psychológa Martina Milera nie je zadlžovanie sa pre spotrebné veci dobrou voľbou, „Dá sa rozumieť tomu, že napríklad rodič chce urobiť dieťaťu na Vianoce radosť, z druhej strany to však vôbec nie je dobré.
Jednak pre samotného človeka, ktorý si berie úver, pretože je jasné, že tie peniaze sa mu nevrátia, ak to nie je kúpa domu alebo bytu, a nie je to vhodné ani z výchovného hľadiska.
Niekedy sa človek dostane do stavu, že jeho finančná situácia je slabšia a je dobré, ak jeho deti a okolie o tom vedia. Mal by sa o túto informáciu podeliť so svojimi najbližšími.
Môže to znamenať, že Vianoce budú skromnejšie, ale aj pokojnejšie, pretože nebude v strese z úveru.“
Pôžičkový kolotoč
Zápas s financiami veľmi dobre pozná väčšina z nás. Podľa prieskumov v takejto situácii hľadáme pomoc najmä u rodiny alebo známych a pôžičky od finančných inštitúcií či súkromných spoločností sú až na druhom mieste.
Splácať akýkoľvek úver je však záťaž nielen pre rodinný rozpočet, ale aj pre psychiku. Tento tvrdý oriešok následne pri horšej platobnej disciplíne komplikuje a rozbíja rodinné a priateľské vzťahy.
Veľa dlžníkov rieši tiež splácanie jednej pôžičky ďalšou. Psychológ odporúča tento krok domyslieť, „Ak si niekto vezme tieto Vianoce úver, to znamená, že ho bude niekoľko rokov splácať a je otázkou ako pre splátky budú vyzerať tie ďalšie Vianoce.
Nabudúce to môže byť zasa niečo iné, pôžička na dovolenku atď... Často sa roztočí jedným úverom za druhým pôžičkový kolotoč, ktorý spôsobuje stres a tlak.
Človek si potom nemôže dovoliť ochorieť či stratiť prácu. Ak sa začnú hromadiť upomienky, tak je to svojím spôsobom cesta do pekla,“ upozorňuje Martin Miler.
Lákavé
Krátkodobé finančné pôžičky či úvery na tovar sú lákavé najmä preto, že nám umožňujú získať vysnívaný tovar za opticky prijateľnú sumu.
Výška splátok totiž nepredstavuje takú sumu ako napríklad pri hypotekárnych úveroch. Podľa prieskumu spoločnosti Home Credit sa Slováci pri výbere pôžičky riadia práve výškou splátky.
Odborník z poradenskej spoločnosti Partners Group SK Michal Kozák vysvetľuje: „Charakteristikou krátkodobých pôžičiek je typická nízka suma, o ktorú dlžník žiada, vysoký úrok a krátka lehota splatnosti.
Čo na to odborník?
O pôžičkách hovorí Michal Kozák, Executive Manager Partners Group SK, Partnersgroup.sk
Už z týchto parametrov sa dá vyčítať, že je to produkt, ktorý nie je pre spotrebiteľa príliš výhodný. Úroková sadzba na poskytovanú sumu je neúmerne vysoká a spotrebiteľ väčšinou po tomto type úveru nesiaha plánovane, ale skôr v prípade núdze a v takom prípade si nedostatočne uvedomuje existujúce riziká.
Ak už klient siahne po tomto type pôžičky, treba si dobre preštudovať jej podmienky a produkt zároveň porovnať s ďalšími možnosťami na trhu.“
Práve drobné písmenká v zmluvách, nedostatočne preštudovaná zmluva a nepremyslené konanie bývajú za nepríjemnými problémami, ako sú napríklad exekúcie.
Nie je to také jednoduché, ako sa zdá
Vziať si pôžičku vyzerá ako jednoduchý krok. Nie je však pôžička ako pôžička, podľa Michala Kozáka patria medzi najvýraznejšie problémy vysoké úroky a poplatky,“ vyjadrujú sa pojmom RPMN, čo znamená ročná percentuálna miera nákladov a tá hovorí o celkovej preplatenosti úveru.
Nie zriedka sa stretávame s hodnotami 30 % a dokonca oveľa viac. Druhým problémom je, že spotrebiteľ si tieto negatíva často neuvedomuje a pod tlakom zlej finančné situácie sa k tejto možnosti riešenia finančných problémov opakovane vracia. Končí sa to úverovou špirálou, z ktorej nie je cesta späť.“
Využiť úver na to, aby si človek zlepšil svoj život, nemožno hodnotiť ako nesprávne riešenie, vyžaduje si však rozumný prístup a celkovú stratégiu.
Michal Kozák odporúča: „ Ideálne finančné miery, ktoré prezentuje nadácia Partners, hovoria o správnom hospodárení s naším príjmom, kde definujú 10 % z príjmu do krátkodobých aktív, 20 % do dlhodobých aktív, 30 % do pasív, teda úverov, a 40 % na spotrebu.
Z toho vychádza, že splátka akéhokoľvek úveru, ako aj krátkodobej pôžičky nemôže presahovať 30 % z príjmov. Vzhľadom na neustály rast zadlžovania slovenských domácností a očakávané zvyšovanie úrokových sadzieb odporúčam každému klientovi tvorbu rezerv.
Je totiž pravdepodobné, že aktuálne splátky, či už pri krátkodobých pôžičkách, alebo úveroch založených nehnuteľnosťou, porastú a to môže nepríjemne prekvapiť rozpočet každého z nás.
Druhé odporúčanie smeruje k príjmom rodín či jednotlivcov a týka sa potreby definovať, aké riziká môžu náš príjem negatívne ovplyvniť a následne nájsť riešenia, ktoré nás do budúcna dokážu finančne zabezpečiť v prípade vzniku neočakávaných udalostí.“
Zvážte si preto, či pre vás úver, ktorým chcete svojim najbližším vyčarovať krásne, šťastné a veselé Vianoce, nebude v konečnom dôsledku stresom a namiesto sviatkov pokoja vám ich aj ďalšie obdobie znepríjemní.
Na čo si dávať pri krátkodobých pôžičkách pozor?
Zvážte svoju finančnú situáciu a stabilitu, počítajte vždy s nečakanými výdavkami a okolnosťami.
Ak sa rozhodnete vziať si úver, dobre si preštudujte zmluvu, malé písmenká v texte a doprajte si čas na premyslenie.
Do zmluvy môžete zasiahnuť, pretože ju vždy podpisujú dve strany a obe musia súhlasiť, ak máte nejaké pochybnosti, preverte si iné možnosti financovania, inú pôžičku, inú inštitúciu.
Pri pôžičke si všímajte nielen výšku splátok, ale najmä RPMN.
Neodporúča sa celkový objem úverov, ktorý by presahoval 30 % z príjmov jednotlivca alebo rodiny.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce