SME

Pestujte v deťoch pozitívny vzťah k vode

Rozhodli ste sa, že toto leto naučíte svoje dieťa plávať?

(Zdroj: Fotolia.com)

Na veku záleží

Na to, aby dieťa zvládlo základy plávania, musí byť v prvom rade zrelé. V akom veku dospeje do tohto štádia, je veľmi individuálne. „Mám pocit, že u dievčat to ide rýchlejšie ako u chlapcov,“ hovorí skúsená trénerka Viera Bukovenová, ktorá má dlhoročné skúsenosti s plaveckým výcvikom detí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovo odborníka:

Viera Bukovenová,

trénerka plávania, Plavaniefliper.sk

viere-bukovenova_r6269.jpg

„Zvládnuť ľavou rukou inú činnosť ako s pravou, iný pohyb s rukami ako s nohami, to si vyžaduje predovšetkým zrelosť mozgu. Je to psychomotorická záležitosť.“

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré deti zvládajú plavecký výcvik už v piatom roku, iné potrebujú ešte rok alebo dva navyše. O tom, na čo dieťa už je a na čo nie je zrelé, je dobré sa poradiť s plaveckým trénerom. Keď sa riadime nerealistickými očakávaniami a kladieme na svojho potomka zbytočne veľké nároky, môžeme spôsobiť viac škody ako úžitku.

Dieťa si môže napríklad zbytočne vypestovať odpor k pohybu vo vode. Ideálne je podľa Viery Bukovenovej zaplatiť si pred dovolenkou aspoň desaťhodinový plavecký kurz, na ktorom získate cenné rady odborníkov a vyhnete sa tomu, aby ste nechtiac nespomalili plavecký vývoj dieťaťa.

To sa môže stať napríklad tak, že ho naučíte držať rukou nos pri ponáraní pod hladinou. „Keď sa raz na dieťa nalepí tento zvyk, je potom ťažké odnaučiť ho,“ upozorňuje Viera Bukovenová.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci sa vždy snažia pestovať v deťoch pozitívne spojenie s vodou. Ponárať sa s otvorenými očami, zadržiavať dych pod hladinou tak, aby sa do dutín nedostala voda a dieťa sa pritom cítilo prirodzene. Ak robíte na dovolenke pravý opak, veľmi tým svojim ratolestiam nepomáhate.

Strach z vody

Niektoré malé deti majú doslova paniku z toho, keď vidia pred sebou veľkú vodnú plochu. U niektorých sa dá strach prekonať trpezlivým a hravým prístupom, nútiť však dieťa do niečoho, čo pociťuje ako ohrozenie, nie je dobré.

„Každý rodič najlepšie pozná svoje dieťa a vie, čo pokladá za zábavu a čo už preňho zábava nie je,“ vraví Viera Bukovenová. Treba empaticky pozorovať jeho reakcie a podľa toho sa rozhodnúť, či s ním ísť do vody, alebo sa najprv len hrať na brehu a počkať, kým sa samo dobrovoľne omočí.

SkryťVypnúť reklamu

Strach sa ľahšie prekonáva v plytkej vode ako v hlbokej. Vziať plačúce dieťa na ruky a ísť s ním do hĺbky, v ktorej nedočiahne na dno, napriek tomu, že zo všetkých síl protestuje, je zbytočné plytvanie energiou.

Plávanie pre dojčatá

Nie je to nutnosť

Lekári síce túto pohybovú aktivitu vítajú, no netvrdia, že deti, ktoré ju neabsolvujú sú vo vývoji o niečo ochudobnené. Celý článok >>

plavanie_dieta.jpg

Foto: Fotolia.com

Zahrajte sa

Každý kontakt dieťaťa s vodou by mal mať hravý aspekt. Keď sa vám podarí zaujať jeho pozornosť tak, že si ani neuvedomí, ako sa pritom zoznamuje s vodou, ste na správnej ceste.

Profesionálni plaveckí tréneri poznajú viaceré finty, ako na to. Napríklad hodia do bazéna hračky, ktoré má dieťa vyloviť. Pritom je také zaujaté hrou, že si ani neuvedomí, že otvorilo pod vodou oči a naučilo sa pracovať s dychom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Plávanie s bábätkami

Na plávanie v dojčenskom veku majú odborníci rôzne názory. Každopádne ísť s bábätkom do bazéna na kúpalisku nie je práve najlepší nápad, lebo nikdy neviete, či iné deti, alebo rodičia, ktorí sa tam s nimi kúpu, nie sú prenášačmi rôznych infekcií.

Imunitný systém malého dieťaťa je príliš zraniteľný na to, aby sa ľahko vysporiadal s takouto hrozbou. „Preto plavecké výcviky v niektorých krajinách vyzerajú tak, že každé bábätko má osobitnú nádobu s vodou, do ktorej sa ponára a mamička stojí zvonku, vôbec nie je vo vode,“ tvrdí Viera Bukovenová.

Ak sa rozhodnete pre plavecký kurz s bábätkami, mali by ste ísť do bazéna s kvalitnou vodou a so zodpovednými ľuďmi, o ktorých viete, že sú stopercentne zdraví.

Najčastejšie chyby rodičov

Prehnané ambície – kladú na dieťa požiadavky, ktoré nie sú v súlade s jeho psychomotorickým vývojom, čím ho dostávajú pod tlak.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ignorovanie strachu – základom vypestovania kladného vzťahu k vode je pocit istoty. Dieťa potrebuje vedieť, že mu pomôžete vždy, keď to bude potrebovať.

Prísnosť namiesto hry – každá činnosť, ktorej chýba hravý aspket, je pre dieťa nezaujímavá.

Neodborné vedenie – máloktorý rodič je výborný plavec a vie, ako dieťa učiť plávať. Je lepšie poradiť sa s odborníkom ako robiť zbytočné chyby.

Rukávky a koleso

Nafukovacie pomôcky do vody sú podľa Viery Bukovenovej pre dieťa dobré, lebo mu dávajú pocit istoty. „Netreba zabúdať na to, že dieťa sa môže topiť aj v plytkej vode,“ upozorňuje plavecká trénerka.

Navyše, keď dieťa jedného dňa pokročí v plávaní a prestane tieto pomôcky potrebovať, zvýši mu to sebavedomie.

Netreba sa však spoliehať na to, že ak má rukávky alebo koleso, nepotrebuje vo vode dozor. Najmä s kolesom sa mu môže ľahko stať, že sa vo vode prevráti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

fotolia_60962806_subscription_xl_r9468.jpg

Zdravie a voda

Kvalita vody – každý správca bazéna má k dispozícii správu o chemickom zložení vody, môžete si ju kedykoľvek vyžiadať na nahliadnutie. Prírodné kúpaliská, napríklad jazerá, sú tiež sledované. O ich kvalite sa dočítate na internete. To platí aj o kvalite morskej vody v rôznych turistických destináciách. Kúpanie v mori má však aj niektoré riziká, ktoré treba rešpektovať. Dieťa by ste mali chrániť pred morskými ježkami, ostrými kamienkami, medúzami a inými nástrahami, s ktorými treba rátať.

Voda a alergie - kožné ochorenia sa často zlepšujú pri kúpaní v morskej vode. Kúpať sa s nim v bazénoch sa však veľmi neodporúča. Aj keď na druhej strane je dokázané, že pobyt vo vode priaznivo vplýva na nervový systém, a tak niekedy zlepšuje stav týchto ochorení, ktoré majú často psychosomatický pôvod. Platí to aj pre rôzne dýchacie ťažkosti, napríklad astmu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Voda a slnko – slnko pri vode pripeká intenzívnejšie ako mimo vodnej hladiny. Dieťa by malo byť natreté ochranným krémom s vysokým ochranným faktorom. Po každom kúpaní je dobré ochrannú vrstvu na pokožke obnoviť.

Každé dieťa je osobnosť

Ani naštudovanie tej najlepšej plaveckej príručky vám nezaručí, že sa ňou budete môcť riadiť v praxi. Každé dieťa má svoje tempo vývoja a jedinečné zvláštnosti, ktoré treba rešpektovať.

„Odborná literatúra napríklad odporúča učiť základy plaveckého štýlu najprv na chrbte, ale existujú deti, u ktorých takýto postup nie je možný,“ vraví Viera Bukovenová.

„Majú z nejakého dôvodu zábrany pri ležaní na chrbte, hoci ležať na brušku im nerobí vôbec problém. Vždy je dôležité začať s učením v takej polohe, pri ktorej sa dieťa cíti dobre.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vyskúšajte

Fúkanie horúcej polievky – naučte dieťa vyfukovať bublinky do vody ústami aj nosom s postupným ponáraním tváre pod hladinu. Pritom sa učí narábať s dychom vo vodnom prostredí, zistí, že ak vyfukuje cez nos, nedostane sa mu doň voda. Prípravou na túto hru môže byť fúkanie bubliniek cez slamku do pohára s malinovkou.

Šnorchlovanie – keď už dieťa zvládne fúkanie bubliniek, môžete sa s ním zahrať na potápača so šnorchlovacou trubicou. Samozrejme, v plytkej vode. Niektoré deti sú schopné zvládnuť túto hru už ako päťročné.

Lovenie kamienkov – ak ste napríklad pri mori na kamienkovej pláži alebo na štrkovisku, môžete začať so zbieraním kamienkov pri brehu a postupne sa presunúť s dieťaťom do plytkej vody. Keď sa vaša ratolesť osmelí, bude postupne loviť kamienky aj pod vodou. Nezabudnite ju za každý vydarený pokus pochváliť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 256
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 329
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 142
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 192
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 832
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 317
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 548
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 313
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 929
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 200
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 23 077
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 633
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 212
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 123
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 370
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 500
  1. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  4. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  5. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  6. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  7. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  8. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
SkryťZatvoriť reklamu