Plavecké jasličky pre najmenšie deti do troch rokov vznikajú v posledných rokoch reťazovo takmer vo všetkých mestách. Dať dieťa čím skôr na kurz plávania je medzi mamičkami na materskej dovolenke hotový boom. Treba hneď povedať, že plavecké kurzy nie sú najlacnejšie a nemôže si ich dovoliť každá rodina.
Lekári síce túto pohybovú aktivitu vítajú, no netvrdia, že deti, ktoré ju neabsolvujú sú vo vývoji o niečo ochudobnené.
Iniciatíva prišla z Česka
O plávanie s najmenšími deťmi sa rodičia vlastne začali aktívne zaujímať až v druhej polovici 20. storočia.
Priekopníčkou plávania s dojčatami bola v bývalom Československu Češka Eva Kiedroňová. Odvtedy prešlo takmer dvadsaťosem rokov, plavecké kurzy najmenších sa ujali.
Mária Konarčíková, ktorá v Žiline prevádzkuje Klub baby plávania, hovorí, že mesiace apríl až jún sú, čo sa týka záujmu, najsilnejšie v roku. „Aktuálne teraz pláva u nás približne 110 detí do troch rokov a 45 vo veku troch až šesť rokov,“ dodáva Konarčíková.
Aj Slávka Sádovská v Kalnej nad Hronom práve rieši nedostatok miest v jednej z prevádzok. V Bratislave už rodičia vedia, že na jarné kurzy treba myslieť s predstihom koncom zimy.
Je to o návyku na vodu
Pod plávaním dojčiat a batoliat si nepredstavujte skutočné plávanie. Mária Konarčíková zdôrazňuje, že nejde vôbec o to naučiť bábätká plávať. Hlavným zmyslom je upevňovať vzťah medzi rodičom a dieťatkom.
Dodáva, že ide vlastne o pobyt, pri ktorom si pod vedením špeciálne školených inštruktorov dieťa privyká na vodu. Do veku jedného roka sa s dieťatkom posilňuje svalstvo celého telíčka a až neskôr sa detičky začínajú učiť aj plaveckým pohybom.
Monika Kováčová, inštruktorka a zakladateľka plaveckých jasličiek v Pezinku, ktoré fungujú už šestnásty rok, je presvedčená, že plávanie má na detský organizmus, ktorý sa stále ešte iba vyvíja, veľmi priaznivý vplyv.
Najmenšie deti s rodičmi aktívne cvičia vo vode tridsať minút, aktívne fázy strieda hra a oddych. Potom idú do sauny, ktorá slúži na odstránenie odpadových látok z organizmu a aj na vyhriatie. Teplota je maximálne 50 stupňov.
Hygiena je prísna
Najmenšie deti by mali navštevovať zariadenia určené výhradne na plávanie dojčiat a batoliat. „V nich je každý povinný dodržiavať veľmi prísne hygienické zásady, ktoré sú dokonca ukotvené aj v zmluve,“ hovorí inštruktorka Monika Kováčová z Pezinka, ktorá kurzy vedie šestnásť rokov. Treba dodať, že vodu v takomto bazéne čistia niekoľkokrát denne a má 32 stupňov. Celkom malé deti by sa nemali kúpať v horúcej vode, to znamená vo vode s teplotou nad 34 stupňov, pretože v tej sa baktériám veľmi darí.
Ceny kurzov
Pezinok – plavecké jasličky MOKO; 8 lekcií – 110 eur
Liptovský Mikuláš Baby club Slniečko; 8 lekcií plus 2 ako bonus – 85 eur; 4 lekcie plus 1 ako bonus – 45 eur
Kalná nad Hronom – jasličky KIKA; 8 lekcií – 60 eur
Bojnice – Mimifit; 8 lekcií plus 2 grátis – 70 eur; 4 lekcie plus 1 grátis – 35 eur
Hlohovec – plavecké jasličky Žabka; 8 lekcií – 89 eur; 16 lekcií – 168 eur
Bratislava - Žabiatko; osem výučbových lekcií – 130 eur
Bratislava - Aqua baby MOBIK; 8 lekcií – 155 eur; 4 lekcie 80 eur
Do bazéna od pol roka
Rodičia vhodnosť plávania najmenších detí s lekármi konzultujú iba ojedinele, hovorí bratislavská pediatrička MONIKA ANTOŠOVÁ.
Slovo odborníka
K téme sa vyjadruje pediatrička Monika Antošová
Foto: AUTOR
V dnešných časoch sa mnoho rodičov snaží byť so svojím bábätkom športovo aktívnymi už v období, keď samo ešte nedokáže ani udržať hlavičku. Jednou z týchto aktivít je aj plávanie dojčiat. Konzultujú s vami rodičia vhodnosť kurzov plávania v detských bazénoch?
Robí to len málo rodičov. Väčšinou sú rozhodnutí a prídu už len po potvrdenie o zdravotnom stave svojho dieťaťa. Mám pocit, že niektoré matky to považujú za povinnosť alebo za handicap, ak ich deti neabsolvujú plávanie. Sú za to ochotné dať aj posledné peniaze, ktoré majú, len aby to náhodou dieťaťu nechýbalo.
Kedy plávanie v detskom bazéne neodporúčate?
Ak dieťa ešte nedovŕšilo pol roka života. Najlepšie je, ak už absolvovalo aspoň prvé dve povinné očkovania.
Je plávanie dojčiat nevyhnutné?
Normálne sa vyvíjajúce dieťa plávanie nepotrebuje. Ak to však matke a dieťaťu vyhovuje, nemám proti tomu výhrady.
Zlepšuje pohyb vo vode oneskorený psychomotorický vývoj?
U detí s oneskoreným alebo narušeným motorickým vývojom je najdôležitejšia rehabilitácia. Plávanie je vhodný nápomocný doplnok.
Je pravda, že plávanie vplýva na rozvoj dýchacieho ústrojenstva?
Nepoznám žiadnu relevantnú štúdiu, ktorá by potvrdzovala pozitívny vplyv plávania na vývoj dýchacieho ústrojenstva.
Pre ktoré deti nie je plávanie vhodné?
Nie je vhodné pre deti s ekzémom alebo sklonom k ekzému. Ak má dieťa stres z plávania, je vhodné to preložiť na neskoršie obdobie.
Vidíte v ordinácii aj nejaké zdravotné problémy vyplývajúce z tejto aktivity?
Ojedinele. U jedného dieťaťa som po plávaní zaznamenala infekčné kožné ochorenie - molusca.
Stalo sa vám, že by vás niektorý inštruktor plávania malých detí požiadal o spoluprácu?
Nie, dosiaľ nikdy.
Čo na to mamičky
Bábätkovské plávanie sa nám osvedčilo, videli sme na svojich deťoch pokrok v pohybových aktivitách. Tvrdia to mamy, ktoré s deťmi absolvovali kurzy plávania v dojčenskom veku.
Syn Lucie Havlíkovej má rok a pol, na prvé plavecké jasličky išiel ako trojmesačný. Doteraz ich už absolvoval asi dvanásť a jeho mama túto pohybovú aktivitu u malých detí uprednostňuje napríklad pred cvičením na fitloptách.
Jana Krátka zase tvrdí, že kombinácia plávania a cvičenia na fitloptách výrazne premenila jej dcérku, ktorá pohybovo zaostávala za rovesníkmi. „V jedenástich mesiacoch napríklad ešte nevedela dobre sedieť, hoci bola zdravá,“ hovorí Krátka, ktorá si zobrala k srdcu odporučenie rehabilitačnej lekárky a pediatričky a išla vyskúšať s dcérkou plávanie. „Postupne si zlepšovala motoriku, spevnelo jej chrbtové svalstvo, začala sedieť, dvíhať nohy,“ vyratúva Krátka prednosti vody. Chodili plávať približne osem mesiacov, dôvodom, prečo prestali, boli opakované zápaly očných spojiviek.
Aj Lucia Horváthová, mama dvoch synov, päťročného a dvaapolročného, je presvedčená, že kurzy plávania jej synom prospeli a neľutuje peniaze. „Obaja sa naučili nebáť sa vody, ponárať sa, mať k nej vzťah,“ obhajuje plávanie Horváthová.