Určite poznáte ten nepríjemný pocit. S chuťou sa pustíte do lákavého zmrzlinového pohára, alebo si upijete z lahodne rozvoniavajúcej kávičky, keď tu zrazu...aaaau!
Citlivé zuby nás vedia veru potrápiť, a teraz v lete, keď je zmrzlinová sezóna v plnom prúde ešte viac, než inokedy. Starostlivosť o ne však nemusí byť zložitá ani finančne náročná, ako si možno myslíte.
Stačí si osvojiť niekoľko zásad správnej zubnej hygieny a nepríjemné príznaky citlivosti zubov vieme pomocou nich veľmi účinne eliminovať.
Najčastejšie príčiny vzniku citlivých zubov
Citlivosť zubov je najčastejšia u ľudí vo veku medzi 20 a 40 rokov. Môže sa však objaviť prakticky kedykoľvek počas života. Časť zuba, ktorá je nad ďasnom je pokrytá vrstvou skloviny. Sklovina chráni vnútornú vrstvu zubu, takzvaný dentín.
K citlivosti obvykle dochádza na mieste, kde sa ďasno stretáva so zubom, pretože práve tam je vrstva zubnej skloviny najtenšia. Tu je niekoľko najčastejších príčin citlivosti zubov:
1. Mechanické poškodenie
Môže nastať v dôsledku používania nevhodnej zubnej kefky, ktorá je najčastejšie príliš tvrdá a nesprávne tvarovaná. V kombinácii so zlou technikou čistenia zubov dochádza k narúšaniu zubnej skloviny, odhaľovaniu dentínu a následnej precitlivelosti zubov.
Používajte mäkkú zubnú kefku s krátkou pracovnou plochou a zaoblenými vláknami. Zuby si čistite jemným krúžením a stieraním, nikdy nie pohybom zo strany na stranu.
Dentálna hygiena detí
Čítajte viac o tom, ako naučiť deti správnemu čisteniu zubov. Radí Darina Šmáliková.
Foto: Freeimages.com
2. Kyslé prostredie
Ide o postupné stenčovanie skloviny zubov, zapríčinené kyslým prostredím v ústnej dutine. Najviac ho spôsobujú potraviny a nápoje s obsahom cukru a sladidiel, ale aj produkty živočíšnej výroby či alkohol a káva. Ak máte citlivé zuby, neznamená to ešte, že sa obľúbených potravín musíte vzdať.
Stačí si po každom jedle ústa dôkladne vypláchnuť ústnou vodou s obsahom chloridu draselného, ktorý desenzibilizuje zuby a čiastočne znecitlivuje nervové vlákna.
Vyhľadávajte prípravky, ktoré obsahujú aj amínfluorid na vytvrdenie zubnej skloviny a na posilnenie zubnej skloviny. Usmrcuje baktérie podporujúce tvorbu povlakov.
3. Plak a zubný kameň
Usádzanie zubného kameňa a plaku môže spôsobiť postupné ustupovanie ďasien a ich nepríjemne bolestivé zápaly. Ústupom ďasien dochádza k odhaľovaniu zubných krčkov a následnej citlivosti zubov.
Riešením je pravidelné používanie zubnej pasty s obsahom látok, ktoré uzatvárajú dentinové kanáliky, čím zastavujú prenikanie dráždivých vplyvov k nervovým zakončeniam.
Zdroj: Lacalut