"A nezabudni si vyčistiť zuby!"...veta, ktorou každý rodič dáva jasný signál, že aj zuby potrebujú svoju starostlivosť, ale deti to nie vždy rovnako vnímajú. A tie naše slovenské špeciálne.
V Európe zaujíma Slovensko v kazivosti detského chrupu jedno z popredných miest. Zlý stav detských zubov je spôsobený najmä nedôslednou výchovou rodičov v oblasti dentálnej hygieny.
"Podľa prieskumu sú príčinou zlého stavu chrupu našich najmenších nevyvážená životospráva s vysokým príjmom cukrov, nesprávna technika čistenia zubov a nepravidelné návštevy zubára a dentálnej hygieničky", potvrdzuje súčasný stav zdravotný sestra, Darina Šmáliková.
Ruku na srdce! Viete, kde nájdete vo vašom okolí dentálnu hygieničku? K zvládnutiu správnej techniky čistenia chrupu je potrebné navštíviť ju minimálne dvakrát ročne. Vďaka tomu budete zasvätení do šikovných trikov, ktorými pomôžete deťom v dentálnej dôslednosti.
Ak naučíme naše deti správne si čistiť zuby, majú veľkú šancu vyvarovať sa v dospelosti nepríjemným problémom.
Dentálna hygienička:
Pripraví dieťa hravou formou na budúce ošetrenie zúbkov
Naučí dieťa i rodiča zvládnuť techniku čistenia zubov, používať správne pomôcky pri čistení
Odstráni povlaky zo zúbkov u detí
Vykoná pečatenie zubov- zalievanie problematických rýh, kde najčastejšie vzniká kaz
Fluoriduje pravidelne detské zúbky
Starostlivosť o detské zúbky začína ešte v predmaterskom období. Vyšetrenie budúcej mamičky odhalí problémy, ktoré sa počas tehotenstva ťažko riešia.
"Kazivosť zubov budúcich mamičiek nesúvisí z odčerpávaním vápnika zo zubov, ale s nesprávnou hygienou. Zub nie je rezervoár vápnika. Správna životospráva, vyvážená strava a pravidelná návšteva u zubára a dentálnej hygieničky sú základom pre zdravý chrup matky a vývoj zdravého chrupu dieťaťa. Budúca mamička sa na návšteve u dentálnej hygieničky dozvie, ako sa starať o ústnu dutinu dieťaťa od narodenia (stieranie zvyškov jedla a mlieka gázou) až po prerezanie prvých zúbkov," hovorí pani Šmáliková.
Po narodení dieťaťa sa sterilné detské ústa postupne osídľujú baktériami, preto nie je vhodné bozkávať dieťa celou rodinou či širším okolím.
Nečistoty, baktérie a zápach nahromadené z nesprávnej hygieny sú neviditeľné a dieťa sa im nevie ubrániť. Rovnako na prenášajú baktérie rodičov oblizovaním cumlíkov a lyžičiek. Preto je tiež dôležitá ústna hygiena rodičov.
Kedy navštíviť zubára
Prvú návštevu u zubára a dentálnej hygieničky by deti mali absolvovať individuálne a čo najskôr. Dôležité je prísť preventívne, kým nie je neskoro.
Do troch rokov by deťom mali čistiť zuby rodičia. Začína sa od prvého prerezaného zuba zubnou kefkou pre najmenších jednoduchými krúživými pohybmi a na žuvacích plôškach šúchaním.
Do šiestich rokov si rodičia čistia zuby spolu s deťmi. Rodič by mal dieťaťu chrup vždy dočisťovať používaním jednozväzkovej zubnej kefky, ktorou dosiahne i ťažko dostupné miesta. Postupne je potrebné prejsť na stieravé pohyby „z červeného na biele“.
Dieťaťu do 12 rokov by mal rodič umyté zuby dočistiť alebo minimálne skontrolovať. V tomto období sa začína aj s pravidelným čistením medzizubných priestorov používaním zubnej nite a medzizubnej kefky.
Odborník radí
K téme sa vyjadruje:
Mgr. Darina Šmáliková, zdravotná sestra, stomatológia
Po prerezaní trvalých šestiek sa odporúča ich zapečatenie. Zapečatený zub má hladký povrch bez hlbokých rýh chráni žuvacie plochy pred kazom. Kombinácia pečatenia zubov a fluoridácie znásobuje efekt preventívnej ochrany pred zubným kazom. Profesionálna fluoridácia sa odporúča v prípade prvého zubného kazu.
Kedy u dieťaťa začať s návštevami dentálnej hygieničky?
Čo najskôr. Je dobré, ak dentálnu hygieničku navštevujú budúci rodičia a neskôr i spolu so svojimi deťmi. Dieťa sa oboznámi s prostredím ambulancie. Časom bude vnímať tieto návštevy úplne prirodzene. Nie je vhodné, ak sa prvým kontaktom dieťaťa so zubnou ambulanciou stane ošetrenie bolesti. Vzniká tak psychická bariéra, ktorej sa často dieťa nedokáže zbaviť ani v dospelosti. Preto je veľmi potrebné, aby prvá návšteva zubára nebola terapeutická – liečebná, ale preventívna. Dentálna hygienička pomôže dieťaťu zbaviť sa strachu z ošetrenia a pri dodržiavaní jej pokynov ušetríte čas, peniaze a vyhnete sa zbytočnej bolesti.
Ako často má dieťa navštevovať dentálnu hygieničku?
Frekvencia návštev je individuálna. Záleží od stavu v pacientových ústach. Ideálne sú minimálne dve návštevy ročne. Pri zvýšenej kazivosti zubov dieťaťa sú potrebné aspoň štyri návštevy ročne. A na záver: ochotu dieťaťa čistiť si zuby môžete zvýšiť aj pesničkou alebo obrázkovou knižkou, ktoré čas strávený čistením zubov spríjemnia. Napríklad mu spievajte obľúbenú pesničku aspoň dve minúty, ktoré zaručia kvalitné vyčistenie zúbkov vašej ratolesti.
Čistíme zuby sebe a našim deťom správne?
Starostlivosť o zuby a celú ústnu dutinu je dôležitá nielen z hľadiska spoločenského či estetického, ale najmä z hľadiska zdravotného. Pri prvom kontakte s novou osobou je primárny vzhľad a pekný úsmev k tomu čerešničkou na torte. Z hľadiska zdravotného predstavuje zubný kaz infekčné ochorenie, ktoré môže spôsobiť mnohé komplikácie. Aby sme dosiahli žiarivý úsmev, musíme striktne a dôsledne dodržiavať niekoľko zásad. Problémy so zubamisú z veľkej časti spôsobené zanedbávaním starostlivosti o ne. To, že zuby je potrebné čistiť si pravidelne, vie každý škôlkár. Ale správne odpovedať na otázku, ako často, s akou intenzitou a technikou, to už vie málokto. Takmer každý z nás má v ústach plombu. A viete, že čistý zub sa nepokazí? Stačí sa správne starať o svoj chrup a k zubárovi budete chodiť len na preventívne prehliadky. Čistenie zubov sa zdá byť tou najjednoduchšou činnosťou. Párkrát prejsť zubnou kefkou vpravo, párkrát vľavo, hore, dolu a hotovo. Potom však aj zuby rovnako vyzerajú. Pokazia sa a bolia. Čistiť si zuby správne nie je zložité a ľahko sa to naučí každý. Ak to však niekto podcení, môže skončiť s ústami plnými zubných kazov alebo zápalmi ďasien. Pri starostlivosti o zuby je dôležitá technika čistenia, výber zubnej kefky, zubnej pasty, ústnej vody a správna výživa.
Deti
Začnite s dentálnou hygienou čo najskôr, už po prerezaní prvého zúbka. Zoznámte deti so zubnou kefkou, aby ju už od malička považovali za neoddeliteľnú a samozrejmú súčasť hygieny. Zuby detí čistite zábavnou formou, pomôžte si rozprávkami, spievajte pesničky a rozprávajte rozprávky o Zúbkoch, Kazoch, Zubožeroch, zlých červíkoch, ktoré ničia zuby. Aby si dieťa na čistenie ľahšie zvyklo, skúste ochutenú detskú pastu a veselú zubnú kefku s obrázkami, ktoré si vaše dieťa samo vyberie. Buďte príkladom pre svoje dieťa. Čistite si zuby tiež pravidelne. Navštívte dentálnu hygieničku. Naučí vás i vaše dieťa správnu techniku čistenia a dôkladne vyčistí povrch a medzizubné priestory. Poradí, ktoré a ako správne zubné pasty i kefky používať. Nerobte zo zubára strašiaka, naruší to vzťah dieťaťa k nemu. Prvá návšteva zubára by mala byť medzi 1. a 2. rokom života. Na preventívnu prehliadku je potrebné chodiť dvakrát do roka.
Dospelí
Dĺžka čistenia zubov nerozhoduje, dôležité je to, ako si ich čistíme – teda správna technika.
Ak si zuby čistíte dva razy denne, je potrebné to robiť dôkladne.
Žiadna klasická zubná kefka nedokáže vyčistiť ťažko prístupné miesta v priestore medzi zubami. Dočistite zuby pomocou medzizubnej kefky. Je to tenký drôtik s jemnými štetinkami, ktorý sa ľahko zavedie do priestoru medzi zubami a vyčistí aj ťažko prístupné miesto.
Súčasťou čistenia zubov by mala byť aj zubná niť. Každý medzizubný priestor by sa mal čistiť minimálne raz denne, najlepšie však po každom jedle.
Zuby nečistí pasta či ústna voda. Je to len doplnok s príjemnou vôňou. Na vyčistenie zubov ju v podstate ani nepotrebujeme. Oveľa dôležitejšie je vedieť, ako narábať s kefkou.
Pri čistení zubov treba používať presnú techniku, ktorá zabezpečí skutočný komfort a vďaka nej predídeme všetkým problémom so zubami. Keď nie sú zuby čistené napr. jeden týždeň, začnú krvácať ďasná a krv je signálom ochorenia.
Zdroj: Lacalut, Mgr. Darina Šmáliková, zdravotná sestra, stomatológia