Zelenina plnená tvarohovým krémom
Suroviny na 4 porcie
- 4 kusy mäsitých paradajok
- 100 g masla
- 500 g mäkkého tučného tvarohu
- 100 ml smotany na varenie
- 1 zväzok jarnej cibuľky
- pažítka
- soľ, mleté čierne korenie
Paradajky umyte a zrežte vrchnú časť. Vydlabte dužinu a podľa potreby ich vypláchnite alebo vytrite od nežiaducich semienok a šťavy. Očistenú jarnú cibuľku pokrájajte nadrobno spolu s paradajkovou dužinou a pažítkou. Zmäknuté maslo vidličkou rozmiešajte dohladka, postupne pridávajte tvaroh a podľa potreby i smotanu. Krém dochuťte soľou, korením a citrónovou šťavou a vmiešajte doň kúsky zeleniny. Paradajky naplňte krémom, prikryte klobúčikom a nechajte chvíľku vychladiť. Servírujte s čerstvým pečivom ako predjedlo alebo chuťovky, či studenú večeru.
Tip: Podľa chuti alebo počtu hostí môžete k paradajkám pridať i sparenú hrubostennú papriku alebo vydlabanú uhorku. Pestrosť farieb a chutí môžete ovplyvniť rôznymi koreninami a bylinkami.
Rýchly tvarohový krémeš
Suroviny na viac porcií
- 1 balenie lístkového cesta
- 500 g jemného krémového tvarohu
- 500 ml mlieka
- 6 vajíčok
- 3 balenia vanilkového pudingu
- 100 g práškového cukru
- 1 balenie vanilínového cukru
- 6 PL kryštálového cukru
- práškový cukor
Lístkové cesto vyvaľkajte na potrebné rozmery a opatrne preneste na vymastený plech s vyšším okrajom. Okraje cesta prstami vytlačte aspoň 1 cm po bokoch plechu, akoby ste chceli tvarohovej plnke urobiť plytkú vaničku a celý povrch popichajte vidličkou. Vajíčka oddeľte, pričom bielky odložte bokom. Žĺtky, práškový cukor, vanilínový cukor, pudingové prášky, mlieko a tvaroh spolu vymiešajte. Nezľaknite sa toho, že plnka je úplne riedka. Plnku vylejte na cesto a dajte piecť do rúry vyhriatej približne na 160 stupňov. Pečte asi 15 minút. Medzitým si z bielkov a kryštálového cukru ušľahajte tuhý sneh. Po upečení cesta s plnkou naneste sneh rovnomerne po celom plechu a dajte zapiecť, pokiaľ sneh nezozlatne. Hotový koláč nechajte vychladnúť a potom rozkrájajte.
Tip: Lístkové cesto v tomto recepte slúži iba ako podklad pod plnku, neočakávajte preto bohaté lístkovanie. Môžete ho nahradiť i lineckým cestom. V lete môžete do plnky poukladať i drobné ovocie.
Tvarohové fašírky
Suroviny na 4 porcie
- 250 g mäkkého hrudkového tvarohu
- 100 g ovsených vločiek
- 2 vajíčka
- 3 strúčiky cesnaku
- mletá sladká paprika
- majorán
- soľ, mleté čierne korenie
- strúhanka
Na obalenie:
- hladká múka
- 1 vajíčko
- strúhanka
- olej na vysmážanie
Vajíčka rozšľahajte a zmiešajte s ovsenými vločkami. Primiešajte tvaroh, prelisovaný cesnak, soľ, korenie, majorán, mletú papriku a podľa potreby zahustite strúhankou. Rukami vytvarujte okrúhle fašírky, ktoré obaľte v trojobale a vysmažte z obidvoch strán dozlatista. Servírujte so zemiakovou kašou a zeleninovým šalátom.
Tip: Do fašírok môžete podľa chuti a sezóny pridať i kúsky šunky, nasekané bylinky, cibuľu alebo hrášok. Nebojte sa ani čili papričiek či iných druhov voňavého a pikantného korenia.
Zapekané tvarohové cestoviny
Suroviny na viac porcií
- 400 g fliačkov alebo inej drobnej cestoviny
- 200 ml mlieka
- 400 g tvarohu
- 3 vajíčka
- maslo a strúhanku na vymastenie a vysypanie misy
Na sladko:
- 3 PL kryštálového cukru
- zavárané marhule alebo iné ovocie
Na slano:
- šunka, slanina, predvarené kúsky brokolice, soľ, mleté čierne korenie...
Cestoviny uvarte podľa návodu na obale. Ovocie pokrájajte na malé kocky a oddeľte žĺtky od bielkov. Tvaroh vymixujte s mliekom, cukrom a žĺtkami. Premyté a dobre odkvapkané cestoviny primiešajte do tvarohu a nakoniec zľahka primiešajte kúsky ovocia a sneh z bielkov. Zmes vlejte do vymastenej a vysypanej zapekacej misy a pečte približne 45 minút pri 180 stupňoch. Pred servírovaním rozkrájajte a dozdobte ovocím a práškovým cukrom.
Ak sa rozhodnete pripravovať slanú verziu pokrmu, dodržujte postup ako pri sladkej, len namiesto ovocia a cukru do tvarohovej hmoty primiešajte kúsky šunky, slaniny, zeleninu, bylinky, korenie a soľ. Povrch pred servírovaním môžete dozdobiť strúhaným syrom alebo kyslou smotanou.
- Pozrite si tiež recepty na nepečený cheesecake nielen s tvarohom.
Doprajte si ho častejšie!
Polotučný tvaroh obsahuje v jednej porcii, čo je zvyčajne 150 g, približne 160 kcal. Má teda pomerne nízku energetickú hodnotu, ktorá závisí od obsiahnutého tuku.
- Tvaroh je tiež najlepším zdrojom pomalých bielkovým dobrých na svalstvo, preto ho vo veľkej miere používajú športovci. Je ľahko stráviteľný, a preto má oproti proteínovým doplnkom výživy, ktoré športovcom často spôsobujú tráviace ťažkosti, pri konzumácii taký úspech. Teda pokiaľ nepatríte medzi ľudí citlivých na laktózu.
- Okrem bielkovín tvaroh obsahuje tiež vitamíny B6, B12, A, C, D, E, K, ďalej sú to napríklad lykopén, tiamín, riboflavín, kyselinu listovú, niacín, kazeín či betakarotén. Z minerálov sú v ňom obsiahnuté najmä draslík, vápnik, meď, zinok, mangán, horčík, fluorid a selén. Navyše obsahuje vysoké množstvo omega 3 a 6 nenasýtených mastných kyselín. Jedinou jeho nevýhodou je, že obsahuje vysoký podiel sodíka, a preto to s ním netreba až tak preháňať.
- Vďaka vápniku je výborným doplnkom stravy detí, ktorým chráni zuby a kosti. Bielkovina kazeín ochraňuje bunky pečene a je pomaly stráviteľná, a preto zásobuje svaly pomaly a plynulo aminokyselinami. To robí z tvarohu vhodné večerné jedlo, aby mohol v noci metabolizmus pokojne pracovať za vás. Navyše tvaroh zasýti i na niekoľko hodín a zanecháva pocit akurát naplneného žalúdka.
- Tvaroh prispieva nielen ku kráse, ale mali by ho konzumovať hlavne ženy po štyridsiatke, u ktorých sa zvyšuje riziko vzniku osteoporózy. Je tiež dobrým pomocníkom pri skrotení vysokej hladiny cholesterolu v krvi.
Autor: mag