Špagety s krevetami
Suroviny na 4 porcie
- 400 g špagiet
- 1 stredne veľká cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- 3 mäsité paradajky
- 300 g lúpaných kreviet
- 200 ml smotany na varenie
- plátok masla
- medvedí cesnak
- soľ, mleté čierne korenie
Špagety dajte variť podľa návodu na obale. Cesnak a cibuľu ošúpte a pokrájajte nadrobno. Paradajky umyte a pokrájajte na menšie kocky. Na rozohriatom masle opražte cibuľu s cesnakom. Pridajte krevety a za občasného premiešanie chvíľku poduste. Nakoniec primiešajte paradajky, dochuťte soľou a korením a zalejte smotanou. Nechajte prevariť a omáčku premiešajte so špagetami. Servírujte dozdobené rezančekmi medvedieho cesnaku.
Tip: Ak obľubujete pikantné pokrmy, nebojte sa do jedla pridať i nasekanú čili papričku, ktorá výborne dopĺňa vôňu cesnaku a chuť kreviet.
Špenátovo-kuracie lasane
Suroviny na 4 porcie
- 12 plátkov lasaní
- 200 g kuracích pŕs
- 300 g špenátu
- 300 ml mlieka
- 50 g masla
- 50 g hladkej múky
- 2 PL oleja
- 300 g syra
- 100 ml smotany na varenie
- 2 strúčiky prelisovaného cesnaku
- muškátový oriešok
- soľ, mleté čierne korenie
Na masle opražte múku dozlatohneda, neskôr odstavte z plameňa a postupne primiešavajte mlieko. Nakoniec vráťte omáčku naspäť na sporák a za stáleho miešania nechajte prejsť varom, kým nezhustne. Dochuťte soľou a muškátovým orieškom. Špenát krátko poduste, z mrazeného nechajte odpariť prebytočnú vodu. Ochuťte ho soľou, korením a prelisovaným cesnakom, zalejte smotanou a krátko povarte. Kuracie prsia nakrájajte na tenké rezančeky, osoľte, okoreňte a orestujte na oleji dozlatista. Do zapekacej misy začnite vrstviť surové plátky lazaní, špenátovú zmes, niekoľko kúskov mäsa, bielu bešamelovú omáčku a strúhaný syr. Postup opakujte do vyčerpania všetkých surovín tak, aby poslednú vrstvu uzatvorili plátky cestovín, biela omáčka a syr. Pečte v rúre predhriatej na 190 stupňov približne 40 minút.
Tip: Ak nechcete, aby zapekajúci sa syr utvoril na povrchu tvrdú kôrku, pridajte ho na lazane až tesne pred vybratím z rúry. Pred porciovaním nechajte jedlo chvíľku postáť, bude sa vám s ním lepšie pracovať pri servírovaní a jednotlivé porcie sa nebudú pri krájaní a vyberaní rozpadať.
Cestoviny so syrovou omáčkou
Suroviny na 4 porcie
- 300 g cestovín
- 300 g brokolice
- 250 ml smotany na varenie
- 3 PL hladkej múky
- 250 g syru čedar
- 200 g syru parmezán
- 2 ČL francúzskej ostrej horčice
- 1/2 ČL sušeného cesnaku
- soľ, mleté biele korenie
Cestoviny uvarte podľa návodu na obale. Brokolicu uvarte do polomäkka. Do polovice smotany dôkladne rozmiešajte hladkú múku, druhú polovicu smotany priveďte vo väčšom hrnci do varu spolu so sušeným cesnakom, štipkou soli a korenia. Za stáleho miešania prilievajte smotanu s múkou do prevarenej smotany, a varte, kým nezhustne na hladkú omáčku. Omáčku odstavte z plameňa a primiešajte do nej horčicu a najemno nastrúhané syry. Nakoniec pridajte kúsky brokolice a scedené cestoviny. Všetko spolu premiešajte, prehrejte poprípade dochuťte soľou a korením. Servírujte dozdobené hoblinkami parmezánu alebo nasekanou petržlenovou vňaťou.
Tip: Brokolicu môžete nahradiť i karfiolom či dusenými šampiňónmi. Pre jednoduchosť môžete brokolicu alebo karfiol variť v jednom hrnci spolu s cestovinou.
Cestovinový šalát s tuniakom
Suroviny na 4 porcie
- 300 g cestovín
- 2 konzervy tuniaka v oleji
- 3 PL olivového oleja
- 1 cibuľa
- 1 strúčik cesnaku
- 50 g olív bez kôstok
- šťava z jedného citróna
- koriandrová vňať
- soľ, mleté čierne korenie
Cestoviny uvarte podľa návodu na obale, po scedení ich preložte do väčšej servírovacej misy a premiešajte s jednou lyžicou olivového oleja. Tuniaka preložte do sitka a nechajte všetku prebytočnú šťavu odkvapkať. Na zvyšnom oleji zľahka orestujte nadrobno pokrájanú cibuľu a cesnak, nakoniec pridajte hrsť nasekanej koriandrovej vňate, odkvapkaného tuniaka, dochuťte soľou a korením, odstavte a vmiešajte do cestovín. Pridajte olivy a citrónovú šťavu, vsetko spolu zľahka premiešajte, dochuťte soľou a korením. Šalát môžete podávať s bielym jogurtom a ozdobiť lístkami bazalky alebo hoblinkami parmezánu.
Tip: Šalát možno servírovať tak za horúca, ako aj za studena. Ak si môžete vybrať, uprednostnite kvalitnejšie konzervy s väčšími kúskami tuniaka pred sendvičovou triešťou.
Čo ste možno nevedeli...
- Cestoviny varte vždy podľa návodu na obale, iba tak dosiahnete želaný výsledok! Pozorne však čítajte originálne odporúčania výrobcu, hlavne ak je prelepené slovenským prekladom, kde neraz natrafíte na preklepy a chyby. Nie je zriedkavosťou, že výrobca odporúča variť cestovinu rovných 8 minút, ale preklad nalepeného štítku si čas „poslovenčil“ na 10 - 15 minút.
- Prelievať či neprelievať?
Kvalitné cestoviny uvarené vo veľkom množstve vody netreba prelievať. Navyše zaliatím studenou vodou by ste servírovanému hlavnému jedlu, ktoré má ostať teplé i na studenom tanieri, asi veľmi nepomohli. Ak sa chystáte robiť studený cestovinový šalát, ktorý skladujete v chladničke, môžete cestovinu po uvarení jemne preliať vodou, aby sa zbytočne pri dôkladnom odkvapkávaní v sitku nepolepila. - Vaječné či bezvaječné?
Cestoviny sa vyrábajú z takzvanej semoliny - kvalitnej tvrdozrnnej pšenice, ktorá obsahuje väčšie množstvo lepku a jej zrná sú sýtejšej farby. Takéto cestoviny obsahujú vitamíny skupiny B, vitamín E a viaceré minerály či stopové prvky. Pre vysoký obsah lepku sú však nevhodné pre celiatikov. Lacnejšie cestoviny sa vyrábajú zo zmesi múk z menej kvalitných zŕn, a preto sa často vylepšujú vajíčkami a rôznymi prísadami. Také cestoviny sa väčšinou rozvárajú a po uvarení priveľmi lepia. Sú nevhodné tak pre ľudí s alergiou na lepok, ako aj pre tých s alergiou na vajíčka. - Celozrnné cestoviny obsahujú okrem minerálov, vitamínov a esenciálnych mastných kyselín i vlákninu, ktorá pomáha pri tráviacich ťažkostiach, udržujú hladinu cholesterolu, zdravý cukor v krvi, znižuje krvný tlak. Navyše celozrnné potraviny sú vhodné i pre ľudí držiacich diétu, keďže dokážu udržať dlhšie pocit sýtosti.
Autor: mag