Škodí zdraviu? Dlho sa hovorilo o tom, že káva škodí. Dnes však odborníci tvrdia niečo iné. „Káva má pozitívny vplyv na zdravie človeka,“ hovorí gastroenterológ Peter Minárik z centra zdravej výživy OnLife. „Pre vysoký obsah antioxidantov pôsobí preventívne proti rakovine.“ Podobné vlastnosti má aj zelený čaj. Vyhnúť by ste sa jej mali v prípade, ak trpíte na ochorenie žalúdka, hrubého čreva alebo vás páli záha.
Káva a krvný tlak Nie je pravda, že káva výrazne ovplyvňuje krvný tlak. „Káva ho môže mierne zvýšiť, najmä jeho hornú hodnotu, ale v organizme sa často vyskytuje fenomén tolerancie, čo znamená, že pri opakovanej konzumácii kávy a kofeínu už cievna stena nereaguje tak, ako u občasných konzumentov,“ spresňuje Peter Minárik.
Denná dávka kofeínu Pôsobenie kofeínu na organizmus je individuálne. Niekto znesie viac, iný menej. Podľa Petra Minárika väčšina dospelých konzumentov dobre toleruje denne aj 200 až 300 miligramov kofeínu, čo zodpovedá približne trom až piatim šálkam. Každý by však mal sám usúdiť, koľko kávy znesie. Ľudia citliví na kofeín budú tolerovať iba menšie denné dávky kávy, spravidla jednu až dve šálky. Odporúča sa piť ju v pravidelných intervaloch, skôr dopoludnia ako neskoro popoludní.
HISTÓRIA KÁVY
Ako prví začali piť kávu jemenskí Arabi, aj keď jej kolískou je Etiópia. Najstaršia kaviareň bola otvorená v 16. storočí v Mekke a niesla názov Kaveh Kanes. Aj samotné slovo káva pochádza z arabského ekvivalentu qahwah, pomenovania, ktoré slúžilo na vyjadrenie vzrušenia. Európskymi pioniermi v pití kávy boli Holanďania. Spočiatku na Starom kontinente bola káva vnímaná ako liek, preto sa aj predávala v lekárňach. Pre arabský pôvod ju považovali za moslimský zvyk, ba dokonca za „diabolský nápoj“. Konzervatívny názor sa podarilo prelomiť až v 17. storočí, keď v Benátkach vznikla prvá európska kaviareň.
Povzbudzujúci efekt Káva pôsobí na organizmus obvykle štyri hodiny. „Kofeín sa kompletne vstrebáva z tenkého čreva 45 minút,“ vysvetľuje Peter Minárik. „Keď pijeme kávu nalačno a bez mlieka, kofeín sa do organizmu vstrebe rýchlejšie.“ Dennú dávku kávy, na ktorú sme zvyknutí, netreba zbytočne zvyšovať.
Je káva drogou? Pri pití kávy sa nemusíte báť, že sa stanete od nej závislí. „Káva, na rozdiel od nikotínu alebo alkoholu, nie je typickou návykovou látkou,“ tvrdí Peter Minárik. „Keď ju prestanete konzumovať, môžu sa prejaviť iba nevýrazné a krátkodobé abstinenčné príznaky alebo sa neprejavia vôbec.“ Pri prijatí nadmerného množstva sa môžete predávkovať, čo sa prejaví búšením srdca, zvýšeným krvným tlakom, nespavosťou, prípadne úzkosťou.
Káva a tehotenstvo Lekári vo všeobecnosti neodporúčajú piť kávu v tehotenstve a pri dojčení. Aj keď nebol preukázaný negatívny vplyv na plod a materské mlieko, treba kávu v tomto období výrazne obmedziť alebo piť kávu bez kofeínu. Striktne sa však budúcim mamičkám nezakazuje.
Prečítajte si tiež: Prečo Taliani káve rozumejú?
Šport a káva Pri športovaní je káva povolená. „Nie je mi známe, že by kofeín bol zakázanou látkou alebo že by sa považoval za doping, aj keď zvyšuje výkonnosť, povzbudzuje nielen psychiku, ale aj motoriku,“ informuje Peter Minárik. Zároveň znižuje oxidáciu sacharidov, čo má pozitívny efekt na uvoľňovanie adrenalínu a šetrí svalový glykogén. Športovci si kávu môžu dopriať, ale v rozumnej miere. Nemali by to s ňou preháňať.
Káva verzus energetický nápoj Chcete získať okamžitú energiu? Gastroenterológ Peter Minárik dáva pred energetickými nápojmi prednosť káve: „Tieto nápoje sú vyrobené synteticky, je v nich veľa cukru, pridaných farbív, sú aromatizované. Čo sa týka kofeínu, obsahujú rovnaké množstvo ako káva.“ Ani jedno, ani druhé však netreba kombinovať s alkoholom, lebo ten z tela neodbúrajú, ako si niektorí ľudia mylne myslia.
Dobrý biznis
V súčasnosti je káva neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Štatistiky uvádzajú, že denne sa vypijú viac ako dve miliardy šálok kávy. Hovorí sa tiež, že po rope je druhým najlepším biznisom vo svete. Existuje až 25 miliónov pestovateľov kávy v 50 krajinách sveta. Svetové zdroje uvádzajú ročnú produkciu 7,7 milióna ton kávy, ktoré zarobia viac ako 60 miliárd dolárov.
Zdroj: Inštitút kávy