SME
reklama

Nástrihy, tlačenie na brucho, nerešpekt aj zanedbané duševné zdravie. Pôrodníctvo má stále limity

Pôrodníctvo je päť rokov pod drobnohľadom, čo sa zmenilo?

Ilustračné foto. (Zdroj: STOCK ADOBE)

V októbri 2017 tisíce ľudí na Slovensku videli, ako sa rodí v bratislavských pôrodniciach. Vypočuli si, že lekár pacifikuje nespolupracujúce rodičky fackou, zistili, že k rodiacim ženám sa zdravotnícky personál správa neosobne, nerešpektuje ich dôstojnosť a súkromie, a že z pôrodníckych oddelení odchádzajú s traumami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukázal to filmový dokument Medzi nami, ku ktorému sa postupne začali vyjadrovať aj lekári a lekárky. Režisérka Zuzana Límová ním prispela k tomu, že sa o stave pôrodníctva na Slovensku začalo hovoriť celospoločensky.

Už nešlo len o tému žien na internetových fórach či ženskoprávnych aktivistiek, ale o problém týkajúci sa aj samotných detí, rodín, zdravotníkov a zdravotníčok.

“Po slovenskej premiére filmu vypukla vášnivá celospoločenská diskusia o pôrodníctve, skúsenosti žien sa odrazu dostali do večerných správ aj na titulky mienkotvorných denníkov. Som vďačná, že príbehy mnohých generácií žien sú vyslovované a do nejakej miery aj počuté,” hovorí Límová pre SME.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Neskôr sa k jej filmu pridal aj dokument Neviditeľná z dielne režisérky Maie Martiniak. Po tom, ako ukázala, že ženy odchádzajú z pôrodnice traumatizované, sa potreba humanizovania slovenského pôrodníctva ešte viac prehĺbila. Na nedostatky následne začali oveľa viac poukazovať aj občianske združenia, verejná ochrankyňa práv či samotné pôrodné asistentky.

“Verím, že oba filmy otvorili diskusiu a pomohli strhnúť náplasť na hnisajúcom mieste v našom zdravotníctve. Stále však vnímam, že potrebujeme intenzívnejší záujem zo strany politikov, aby sa systémové zmeny udiali,” naznačuje Martiniak pretrvávajúce problémy, na ktorých odstránenie sa roky čakalo. Ukazuje sa totiž, že aj napriek niektorým jednotlivým pokrokom je päť rokov stále málo.

Denník SME okrem režisérok dokumentov oslovil aktivistky, lekárov, dulu, pôrodnú asistentku aj ministerstvo zdravotníctva, a pýtal sa ich, ako sa v praxi slovenské pôrodníctvo zmenilo.

Odpoveď nie je jednoduchá ani jednoznačne pozitívna či negatívna. Mnohí hovoria o čiastkových zmenách k lepšiemu. Tie sú však v tieni stále prítomnej škodlivej alebo nerešpektujúcej pôrodníckej praxe.

Problémy po nástrihoch aj zanedbané duševné zdravie

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C99QN na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu