Je to tu opäť. Konflikt, atmosféra hustne, prechádza do hádky. Výčitky, krik, možno slzy a hnev. Po nejakom čase je koniec, nálada je na bode mrazu. Ale čo potom? Aké budú dozvuky a čo si z hádky môžu obaja partneri zobrať?
Spôsob, akým ľudia zvládajú konflikty, hovorí jasnou rečou o zdravom alebo nezdravom nastavení ich vzťahov. Hádky dokážu byť bolestivé, a to najmä vtedy, keď zostanú nevyriešené alebo následne nedôjde k žiadnej náprave. Hoci sa im nevyhne zrejme žiaden pár, dá sa z nich vyťažiť aj niečo pozitívne – v závislosti od toho, ako a kedy k spomenutej náprave dôjde.
"Jedným z predpokladov, že sa vzťah rozpadne, je neschopnosť páru zvládnuť konflikty zdravým spôsobom a pohnúť sa vpred bez toho, aby poznali zdroj svojej škriepky,” konštatujú odborníci z The Gottman Institute, za ktorým stojí manželský pár klinických psychológov a výskumníkov John a Julie Gottmanovci.
To, ako sa správate po hádke, môže byť pre váš vzťah rovnako kľúčové, ako všetky slová, ktoré vyhŕknete počas nej. Ponúkame niekoľko tipov a odborných pohľadov, ako hádku zavŕšiť v pozitívnom duchu, ktorý váš vzťah posunie.
1. Ignorácia a chlad ničomu nepomôžu
Je v poriadku, ak potrebujete po vážnejšej hádke určitý čas pre seba, aby ste si vnútri vyhodnotili, čo sa stalo a ako s tým naložiť. Je však dôležité o tom partnerovi povedať.

"Jednou z najväčších chýb, ktoré ľudia po hádke robia, je tichá domácnosť," vysvetľuje psychoterapeutka Rachel A. Sussmanová.
Znamená to, že odmietate komunikovať, ste k sebe chladní a ignorujete sa, čo môže vyznievať ako trestanie jeden druhého. O tom, že potrebujete čas na zvládnutie svojich pocitov, teda hovorte na rovinu, napríklad: "Neviem sa s tým emocionálne vyrovnať tak rýchlo ako ty, daj mi teda pár hodín a určite budem v poriadku. Ak nie, môžeme sa o tom ďalej porozprávať."
2. Pochopte jadro svojho konfliktu
Existencia samotného konfliktu nie je problém, páry mu však potrebujú porozumieť. Gottman pri snahe pohnúť sa po hádke vpred, odporúča položiť si niekoľko zásadných otázok: