Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
Najúčinnejšie sa pred novým koronovírusom (SARS-CoV-19) a ochorením Covid-19, ktoré spôsobuje, bránime dôkladnou hygienou rúk, nedotýkaním sa tváre, a to najmä úst, nosa a očí.
Medzi ďalšie významné spôsoby ochrany patrí nosenie ochranného rúška a obmedzenie svojho pobytu vonku či dokonca v spoločnosti na nevyhnutné minimum.
Horúcou témou je však aj domáca hygiena, dezinfekcia domácnosti a pranie textílií. Čo môžeme urobiť pre to, aby sme pred vírusmi ochránili svoj domov?
Prečo sa venovať hygiene domácnosti?

Vďaka pokusom amerického Národného inštitútu zdravia (NIH) či tamojšieho Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vieme, že nový koronavírus sa na medených povrchoch udrží zhruba štyri hodiny, na lepenke a kartónoch 24 hodín a na oceľových a plastových materiáloch až 72 hodín.
Dlhý čas, ktorý vírus dokáže byť aktívny mimo ľudského tela, predstavuje potenciálne riziko aj pre naše domácnosti. Aj ak nie ste chorí, vírus si do domácnosti môžete doniesť. Pozornosť by ste preto mali venovať nielen vašim rukám, ale aj tým plochám a predmetom, ktorých sa často dotýkate.
Dôležité je čistenie elektroniky, klávesníc, mobilných telefónov, ale aj pracovných stolov, kľučiek dverí, vypínačov, toaliet, vodovodných batérií či odpadkových košov.
V bytových domoch by ľudia zase mali vo zvýšenej miere dbať na čistotu spoločných priestorov, predovšetkým výťahov, schránok či zábradlí.
Ako čistiť povrchy?

Vedecký časopis Journal of Hospital Infection uvádza, že nový patogén môžete zničiť už po minúte, ak príde do kontaktu s viac ako 60-percentným alkoholom s 0,5% peroxidom vodíka alebo bežnými dezinfekčnými prostriedkami pre domácnosť, ktoré obsahujú 0,1% chlórnanu sodného.
Na porovnanie, známe dezinfekčné čistiace prostriedky na báze chlóru (napríklad savo či domestos) obsahujú zhruba päť percent chlórnanu sodného.
Čo ničí SARS-CoV-19
- kontakt s viac ako 60-percentným alkoholom
- kontakt s 0,5% peroxidom vodíka
- kontakt s 0,1% chlórnanu sodného
- teplota nad 56 stupňov
Alternatívou týchto prípravkov môže byť aj horúca para, ktorú využívajú aj bežné domáce parné čističe.
WHO totiž uvádza, že nový koronavírus ničia teploty nad 56 stupňov. Dezinfekcia domova teda nie je nijako náročná.
Pracovné plochy v kuchyni či v pracovni môžete vírusov zbaviť parou z parných čističov, dlážky, toalety či sanitu v kúpeľni prípravkami na báze chlóru a malé plochy, akými sú kľučky či vypínače, zas prípravkami na báze alkoholu.
Ako často prať rúška?

Samostatnú kapitolu tvorí starostlivosť o odev a textílie. Doposiaľ nie je úplne známe, ako dlho je aktívny vírus na pórovitých povrchoch jednotlivých tkanín.
Z už dostupných informácií je však zrejmé, že aj naše oblečenie, posteľná bielizeň a najmä textilné rúška potrebujú v čase vírusových nákaz náležitú pozornosť.
Ochranné textilné rúška majú za úlohu chrániť ľudí v okolí za predpokladu, že ste chorí, a zároveň tvoria bariéru medzi kvapôčkovou nákazou, ak ste zdraví. Doma zhotovené textilné rúško je podobne ako jednorazové rúško určené len na jedno použitie.
Bezprostredne potom, ako si ho snímete z tváre, ho treba oprať alebo vložiť do igelitového vrecúška a uzavrieť. Textilné rúška perte pri teplote najmenej 60 stupňov. Vhodné je prať ich prípravkami, ktoré obsahujú bieliacu zmes, teda najmä práškami na bielu bielizeň. Po vysušení ich treba vyžehliť vysokým nastavením ohrevu.
Najvhodnejšia je bavlna

Pri rovnakej teplote aspoň 60 stupňov je vhodné prať aj posteľnú bielizeň. Tú by sme aj v obdobiach mimo vírusovej pandémie mali meniť raz týždenne.
Ak ste chorí, mali by ste posteľnú bielizeň meniť tak často, ako môžete.
Časté pranie bielizne pri vysokých teplotách, využívanie práškov na pranie s bieliacimi účinkami a žehlenie je v čase vírusovej pandémie dobrá prax aj pre odevy.
Vhodné je nosiť oblečenie z takých materiálov, ktoré tento postup zvládnu, príkladom môže byť bavlna. Menej vhodné sú syntetické a jemné materiály, ktoré môžete prať maximálne na 40 stupňoch.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu
DOI: 10.1056/NEJMc2004973
DOI: 10.1016/j.jhin.2020.01.022