Atraktivita je komplikovaná záležitosť a pomenovať to, čo ľudia považujú za pekné, je často náročné. Do úvahy treba vziať nielen osobné preferencie, kultúrne rozdiely a módu, ale aj evolučné faktory.
Je známe, že za príťažlivých máme tendenciu označiť tých ľudí, ktorí sú nám povedomí, podobajú sa na našich rodičov a ktorých tváre sú súmerné. Komplikovanejšie je to s telesnými proporciami.
Pre mužskú telesnú atraktivitu je dominantným tvarom trojuholník, ktorý vytvárajú jeho širšie ramená a hrudník smerom k pásu. Ženské telo sa vo všeobecnosti za atraktívne považuje vtedy, ak má tvar presýpacích hodín. Aké výrazné majú byť, sa však rokmi menilo.
BMI verzus WHR
Väčšine ľudí je pravdepodobne dobre známa skratka BMI, ktorá vyjadruje index telesnej hmotnosti (z anglického body mass index). Môžeme si ním jednoducho overiť, či je naša hmotnosť optimálna v pomere k našej výške, veku a pohlaviu.

Menej ľudí už pozná skratka WHR (z anglického waist–hip ratio), ktorá vyjadruje pomer medzi obvodom pásu a obvodom bokov.
Podobne ako BMI aj WHR slúži ako ukazovateľ zdravotných rizík, no zároveň je jeden z ukazovateľov plodnosti.
Štíhly pás je znakom, že žena produkuje estrogén a je schopná počať dieťa, a zároveň aj toho, že aktuálne nie je tehotná. Tuk v oblasti bokov zas naznačuje, že jej telo má zásoby na prípadný stav núdze a na vynosenie či dojčenie dieťaťa.
Ako navyše ukazujú výskumy, WHR je pre ženskú atraktivitu dôležitejší údaj ako BMI či veľkosť poprsia.
Pás je dôležitejší ako prsia
V roku 1993 publikoval Devendra Singh, profesor psychológie na texaskej univerzite, štúdiu, ktorá ukázala, že WHR má pri vnímaní ženskej atraktivity rozhodujúcu úlohu.
Z jeho dvoch rozsiahlych výskumov vyplývalo, že muži za atraktívne ženy označujú tie, ktorých WHR je nízke, teda asi 0,7. Toto číslo dosiahne napríklad žena s obvodom pásu 70 centimetrov a obvodom bokov 100 centimetrov. Singhovu teóriu rokmi opakovane overovali iní odborníci.