Pravdepodobne to poznáte. Niekto sa vám páči, no neviete presne povedať prečo. Nejde o ohurujúco krásnu osobu a keď ju opisujete, pôsobí ako sivý priemer. I tak si však neviete pomôcť.
To, prečo sú pre nás niektorí ľudia príťažlivejší ako iní, sa niekedy zdá byť prekvapivé, či dokonca magické. Témou vzájomnej príťažlivosti sa intenzívne zaoberajú aj vedci, ktorí v nej hľadajú kľúč k prežitia ľudstva.
Je napríklad potvrdené, že ženy z evolučných dôvodov uprednostňujú silných mužov s výraznou svalovou hmotou a vie sa aj to, že mužov viac priťahujú ženy, ktoré práve ovulujú. Známy je aj fakt, že ľudia uprednostňujú tie tváre, ktorú sú symetrické a dokazujú to aj viaceré štúdie (1, 2, 3). Súmernosť však ani zďaleka nie je jediný faktor príťažlivosti.
Rodičia sú najkrajší
Je to jednoduché - za príťažlivé považujeme tie tváre, ktoré sa podobajú na tváre našich rodičov opačného pohlavia. Pre mnohých mužov sú teda príťažlivé ženy, ktoré sa podobajú na ich matky a ženy hľadajú predobraz svojich otcov.

Napríklad štúdia z roku 2002 dokazuje, že ľudia si častejšie vyberajú za partnerov ľudí, ktorí majú rovnakú farbu vlasov a očí, akú mali ich rodičia.
Zaujímavé výsledky prináša aj štúdia, ktorá skúmala to, ako vek, v ktorom ľudia privedú na svet svoje deti, ovplyvňuje ich neskoršie vnímanie atraktivity.
Vedci ukázali, že muži si za partnerky do dlhodobého vzťahu vyberali ženy v približne rovnakom veku, aký dosahovali ich matky v čase, keď porodili. Vek rodičov podľa tej istej štúdie ovplyvňuje aj ženy.
Tie, ktoré sa narodili rodičom vo veku nad tridsať rokov, považovali za atraktívnejších starších mužov. Naopak, ženy, ktoré sa narodili mladším rodičom, zas preferovali chlapčenské typy. Zdá sa teda, že dojčenecká skúsenosť nás ovplyvňuje na všetkých úrovniach.