Ide pravdepodobne o najekologickejšie a najudržateľnejšie gumáky na svete.
Vyrobili ich zo špeciálnej gumy z rastlinných zdrojov a ich dizajnérka Stella McCartneyová sa zaručuje za to, že „na pestovanie použitých rastlín neboli drancované dažďové pralesy, dohliadalo sa na ochranu dobrých životných podmienok pracovníkov a miestnych komunít“.
Značka Wellington sa zas zaväzuje, že na ich výrobu sa vyprodukovalo o 80 percent oxidu uhličitého menej ako pri iných topánkach, a to aj napriek tomu, že ich funkčnosť je totožná s menej ekologickými gumákmi.
Zdá sa, že ide o najdômyselnejšie vegánske topánky tento sezóny.
Záujem o vegánske topánky stúpa
Vegánstvo sa pre väčšinu ľudí začína a končí jedlom. Úplné vylúčenie živočíšnej stravy z jedálneho lístka je aj na Slovensku čoraz populárnejšie a podľa výsledkov prieskumu agentúry Focus z roku 2017 k nemu smeruje až 30 percent ľudí.

Potravinárstvo a gastronómia však zďaleka nie sú jedinými odvetviami, ktoré v snahe o udržateľnosť obmedzujú alebo úplne vynechávajú živočíšnu zložku.
Tento trend je badateľný vo výrobe kozmetiky a „zelenší“ sa pokúša byť aj módny priemysel. Topánky sú však tvrdým orieškom aj napriek tomu, že dopyt po nich stúpa.
Záujem o vegánske čižmy prejavuje aj taká značka, ako je Dr. Martens, ktorá vyrába vysoké šnurovacie kožené čižmy spájané najmä s kapelou Sex Pistols a celkovo s punkovou subkultúrou.
Guardian uvádza, že tržby spoločnosti stúpli v marci tohto roka o 70 percent a dôvod vidí práve v uvedení vegánskej verzie „martensiek“.