Všetko sa deje na utajenej adrese v malej izbe v nenápadnom dome v jednom z väčších slovenských miest. Spoza okien počuť čvirikanie vtákov v stromoch a je príjemný jarný podvečer. Romantickú atmosféru preruší zvonenie telefónu.
„Prosím?“ ozve sa Klára, ktorá má dnes službu. Sedí za písacím stolom, na ušiach má slúchadlá. Mladá žena na druhom konci linky rozrušeným hlasom hovorí, že má malé dieťa, žiadne peniaze a potrebuje sa dostať z domu, lebo manžel ju ohrozuje. Veci už má zbalené.
Prvýkrát na Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie volalapred dvomi rokmi, teraz je rozhodnutá od násilníka naozaj odísť.
„Máte niekoho, kto by vám mohol prísť pomôcť? Máte zbalené potrebné veci, doklady, rodné listy, pasy? Aj základné oblečenie?“ pripomína Klára. V systéme sa zatiaľ snaží nájsť možnosti krízového ubytovania. Klientke radí, aby zavolala bratovi, ktorý by pre ňu mohol prísť aj v noci.
„Spýtajte sa ho na to, keď hovoríte, že ráno môže byť situácia kritická,“ zdôrazňuje. Žene odporučí organizáciu v neďalekom meste a po pár minútach sa lúčia so slovami, že môže zavolať opäť, ak by sa jej nepodarilo s bratom spojiť. Takto sa Kláre začala služba a pred sebou má ešte celú noc.
Ženy sa chcú utvrdiť, že zažívajú násilie
0800 212 212
Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie zriadil Inštitút pre výskum práce a rodiny v rámci národného projektu Prevencia a eliminácia násilia na ženách. Je anonymná a funguje nonstop.
Linka pre týrané ženy funguje bezplatne od začiatku roka 2015 a telefón odvtedy zazvonil vyše 14-tisíckrát.
Volajú obete násilia, ale aj ich blízki, ktorým sa pracovníčky 24 hodín denne snažia pomôcť. Sprostredkúvajú kontakty na ubytovanie, prepájajú na rôzne organizácie, poskytujú právne rady a môžu tiež privolať políciu alebo záchrannú službu.
Často sú prvé, ktorým sa obete zveria, a tak sú pre ne aj psychickou podporou. Pomáhajú im napríklad identifikovať, že vzťah, v ktorom žijú je násilný a čo sa s tým dá urobiť.

„Niekedy ženy volajú, aby sa utvrdili, či to, čo sa im deje, je násilie. V 99 percentách prípadov to tak je,“ hovorí Klára. Skutočné meno , ani presnú lokalitu sídla linky redakcia v záujme ochrany nezverejňuje.
Dôvod je jasný. Občas volávajú aj páchatelia a vyhrážajú sa. Sídlo linky sa snažia vyhľadať aj osobne.
Je to možno nepochopiteľné, ale telefonujú aj ľudia s úmyslom robiť si žarty alebo obťažovať. Na podobné výstrelky sú však pracovníčky pripravené a počas našej prítomnosti ich Klára zažije niekoľko.
Volajú aj celé roky
Poradkyne sú v službe vždy po jednej, striedajú sa na zmeny. V miestnosti nie je priestor nazvyš, malé písacie stoly so slúchadlami a dvomi počítačmi, na ktorých sa zobrazuje prichádzajúci hovor, stoja priamo pri stene. Na nej visia nástenky s dôležitými kontaktmi aj inštrukciami.
Napadol vás partner fyzicky? Zastrašuje vás? Bráni vám v kontakte s rodinou alebo priateľmi, izoluje vás od okolia? Identifikácia násilia na nástenke obsahuje aj takéto kontrolné otázky.
Počas našej návštevy príde aj Silvia. Na linke pracuje už tri roky a hoci nemá službu, chce porozprávať o svojich skúsenostiach. Náročný je najmä nedostatok spätnej väzby.