O materstve sa zvyčajne hovorí ako o najkrajšom období v živote ženy. Nie všetky matky malých detí sa však bezvýhradne tešia zo svojej novej úlohy.
Vnímať dieťa a materstvo im bránia záchvaty úzkosti, nespavosť, pocity frustrácie a menejcennosti či dokonca halucinácie a samovražedné myšlienky. Všetky menované pocity sú príznaky popôrodnej depresie, ktorá je rozšírenejšia, než sa väčšina ľudí nazdáva.
Trpí ňou zhruba každá deviata matka, niektoré zdroje, vrátane Americkej psychologickej asociácie, hovoria dokonca tom, že depresiou trpí jedna zo siedmich žien.

Keďže ide o častý a veľmi nepríjemný stav, ktorý môže mať následky pre vzťahy a zdravie rodín, veda ju dlhodobo a podrobne skúma.
Vie sa, že k popôrodnej depresii sú náchylnejšie ženy, ktoré v minulosti trpeli iným typom depresie, že významným faktorom je dedičnosť a aj to, že zvláštny hormonálny mechanizmus, ktorý nastáva v telách oboch rodičov, spôsobuje, že sa nevyhýba dokonca ani mužom.
Antidepresívum priamo do žily
Hoci sa odborníci zhodujú na tom, že bez pomoci ide o veľmi ťažko zvládnuteľný stav, doposiaľ neexistovala cielená liečba a na popôrodnú depresiu sa predpisovali „bežné“ antidepresíva.
Americká Správa potravín a liečiv (FDA) predstavila minulý týždeň liek, ktorý je vyvinutý špeciálne na liečbu popôrodnej depresie. Pod názvom Zulresso sa na americký trh dostane v júni tohto roka.