Možno si hovoríte, že by ste mali pridať a trochu viac sa starať o domácnosť, v ktorej žijete. Nestíhate, nechce sa vám, neviete, kde začať. Alebo žijete s niekým, kto sa pri obriaďovaní domova veľmi nepretrhne a máte pocit, že všetko leží na vašich pleciach.
Tak alebo onak, upratovanie je jedným z častých dôvodov na hádky. Je jedno, či ide o domácnosť, v ktorej žijú dvaja partneri, rodina alebo niekoľkí nájomníci, rozdelenie práce nebýva vždy rovnocenné a niekto možno ťahá za kratší koniec.
Podľa prieskumov z rôznych krajín, ale aj podľa oficiálnych dát to väčšinou bývajú ženy. Práve ony trávia „neviditeľnými“ domácimi prácami neporovnateľne viac hodín týždenne než muži. Upratovanie však nemôžeme zúžiť len na „súboj pohlaví“, spolubývanie je záležitosťou rôznych typov skupín a osobností.
Štyri pravidlá, ako predísť hádkam

Niektorí ľudia nenávidia umývanie riadu, iní čistenie záchoda alebo vysávanie. Ďalším vyhovuje, keď sa upratuje pravidelne raz týždenne, prípadne každý deň po troche, ako napríklad v prípade zónového upratovania.
Keď žije človek sám, je to jednoduché, viacero členov v domácnosti sa však musí vzájomne prispôsobiť a nájsť kompromis.
Existuje niekoľko princípov, ktoré pomôžu vyhnúť sa večným konfliktom o upratovaní.
1. Komunikujte o svojich predstavách
Ľudia nie vždy zdieľajú rovnaké štandardy pri upratovaní. V takom prípade je najdôležitejšie nájsť spoločnú reč, teda v prvom rade komunikovať o tom, ako si pravidlá upratovania predstavujete a v druhom rade dôjsť na základe tejto komunikácie ku kompromisu.
Skrytá nevraživosť voči spolubývajúcim osobám v súvislosti s ich upratovacími zvykmi nemusí eskalovať do výšin. Stačí sa dohodnúť na veciach, ktoré treba urobiť a tiež na tom, ako často.
Určite všetkým záleží na pohode v domácnosti, a tak je kompromis jediným riešením. Netreba len vyjednávať, ale aj ustupovať a hľadať možnosti.
Možno vám vyhovuje umývať dlážky viackrát týždenne, váš partner alebo niektorá zo spolubývajúcich osôb si však myslí, že to stačí len raz za čas a podľa potreby.