Udržiavanie poriadku v domácnosti je pre mnohé rodiny krízová a záťažová situácia, ktorá kulminuje počas víkendov. Kopiaca sa bielizeň, špinavá podlaha, neupratané skrine, rozhádzané hračky a mastné škvrny v kuchyni sa zdajú byť večnou súčasťou nášho života.
Udržiavanie domácnosti však nie je otázkou nekonečnej driny, ale kvalitného a ľahko dodržateľného systému. Takým je napríklad zónové upratovanie.

Jeho autorkou je americká gazdinka a zakladateľka svojpomocnej skupiny FlyLady, Marla Cilleyová. Marla používa nielen jednoduchý spôsob upratovania, ale aj otvorenú a prístupnú komunikáciu.
Prostredníctvom e-mailov či sociálnych sietí posiela každodenné zadania registrovaným užívateľom. Jej spôsob upratovania tak postupne nasledovali a inovovali mnohí blogeri a blogerky (napríklad:1, 2, 3).
Zónové upratovanie je systém založený na rutinnom upratovaní, či skôr udržiavaní poriadku podľa zón v byte a dome. Tie by vám nemali zabrať viac ako 15 až 20 minút denne, výhradne počas pracovného týždňa. Víkend je určený oddychu a rodine.
Ako na zónové upratovanie?
Autorka upozorňuje na to, že ak v domácnosti vládne dlhoročný chaos, bude pravdepodobne chvíľu trvať, kým sa z upratovania stane len udržiavanie. Na začiatok preto odporúča absolvovať každý deň jeden z „detských krokov“, ktoré vás vyvedú z dlhoročného chaosu a naučia pristupovať k domácnosti s úctou a systematicky.
Nevyhnutné je aj zbaviť domácnosť zbytočností, ktoré nepoužívate, nemáte k nim vzťah, sú veľké alebo pokazené. Upratovanie bytu je možné rozdeliť do piatich až siedmich základných zón, podľa veľkosti domu a počtu jeho obyvateľov.
V každý deň sa zároveň venujete jednej komplexnej činnosti ako pranie, umývanie podláh či vysávanie a systém vyžaduje aj dodržiavanie denných zvykov. Jednotlivé blogerky prinášajú vlastné rozpisy toho, ako má týždenná rutina vyzerať a pre každú domácnosť si ju pochopiteľne môžete upraviť sami.
Pondelok: Predsieň, kúpeľňa a WC, pranie
V úvode týždňa je podľa zónového upratovania vhodné venovať sa praniu bielizne. Bielizeň vyveste ihneď po vypratí, aby ste predišli krčeniu a následnému zdĺhavému žehleniu. Nastriekajte vaňu a umývadlo čistiacim prostriedkom a nechajte ho pôsobiť. Medzičasom sa sústreďte na predsieň. Vyklepte rohožku a pozametajte priestor v jej okolí.
Z predsiene vyhoďte všetky veci, ktoré do nej nepatria, napríklad letáky. Dôkladne upracte takzvané pasce na neporiadok, teda stolčeky, odkladacie plochy a podobne. Upracte topánky a skontrolujte sezónne oblečenie. Ak máte v predsieni misky a pelechy domácich zvierat, umyte a vyvetrajte ich.
Vráťte sa do kúpeľne a na toaletu. Opláchnite čistiaci prostriedok z vane a umývadla a vymeňte osušky. V kúpeľni upracte jednu poličku alebo jednu skrinku. Ďalšie počkajú do budúceho týždňa.