Hollywood má za sebou už 91. ročník najväčšej filmovej noci. Po predošlom ročníku odovzdávania Oscarov, ktorého atmosféra sa výrazne krútila okolo kampaní Me Too, Time's a tiež priamych reakcií na postoj filmového priemyslu k ženám, došlo k istému posunu.
Na veľké slová a pamätné gestá sa tento rok nikto nehral. Neznamená to však, že Hollywood zmenil názor, do popredia sa len dostali iné aspekty snahy o inklúziu žien. Niektorí totiž večer označili za víťazstvo pre ženy čiernej pleti alebo tie z etnických menšín, keďže práve mnohé z nich si v noci odniesli cenu.
Ide zároveň o ročník, počas ktorého sošku získalo historicky najviac žien čiernej pleti naraz. Ruth E. Carterová si prevzala Oscara za kostýmy vo filme Čierny panter, Hannah Beachlerová za produkčný dizajn v tom istom filme. Ocenenie za vedľajšiu ženskú rolu si prevzala aj Regina King za snímku If Beale Street Could Talk.
A dôkazom, že niektoré témy už naozaj prestávajú byť tabu a že Oscara môže získať aj autorka filmu (a samotný film) o menštruácii, je výhra Rayky Zehtabchi ako režisérky krátkeho dokumentu Period. End of Sentence.
Rozprávka v ružovej farbe

Stále však platí, že odovzdávania cien nie sú len o samotných cenách. Filmové osobnosti sa chcú a potrebujú predviesť aj inak, upútať na seba pozornosť. Na červenom koberci na to majú ideálnu príležitosť.
Tento rok však ťažko povedať, či si niekto pozornosť ukradol výlučne pre seba. Ak, tak nešlo o herca či herečku, ale skôr o farbu.
Už pred niekoľkými týždňami na odovzdávaní Zlatých glóbusov a tiež BAFTA sme videli, že na čiernu, ktorá dominovala pred rokom na znak solidarity s obeťami sexuálneho násilia, sa tak trocha zabudlo. Predovšetkým ženské osobnosti filmovej branže sa vrátili späť k pestrejším a okázalejším outfitom. Inak to nebolo ani počas Oscarov, keďže večeru kraľovala ružová.
Linda Cardellini, ktorá zažiarila vo víťaznom filme Green Book, sa predviedla v ostro ružovej róbe Christian Siriano, herečka Helen Mirren ukázala eleganciu z dielne Schiaparelli a Sarah Paulson vynikla v šatách značky Brandon Maxwell.
Odtiene ružovej si obliekli aj Kacey Musgraves, Angela Bassett, Maya Rudolph či Gemma Chan.
"Samozrejme, Oscary idú ruka v ruke s rozprávkovými šatami, ale na týchto hýrivých, veľkolepých dizajnoch, ktoré evokujú skôr postoj, než trend, niečo je. Po tom, čo v roku 2018 červeným kobercom dominoval politický dress code, rok 2019 je čiastočne aj vzdornou oslavou módy," zhodnotil magazín Vogue.
Muž bez obleku

Za zmienku a za pohľad však stoja aj ďalšie osobnosti. Hoci sa herečke Glenn Close ani na siedmykrát nepodarilo získať Oscara, zlatá bola aspoň jej veľkolepá róba od Caroliny Herrera, za ktorú by si ocenenie rozhodne zaslúžila.
Hlavná konkurentka, ktorá jej cenu nakoniec "vyfúkla", herečka Olivia Colman, zase siahla po najväčšom trende červených kobercov tejto sezóny - jej šaty značky Prada na chrbte zdobila obrovská mašľa.
Podmanivú eleganciu v klasickej čiernej róbe Alexandra McQueena predviedla aj Lady Gaga, ktorá získala prvého Oscara a počas večera si odniesla cenu za pieseň Shallow. Zaujímavosťou je, že na sebe mala aj šperky Audrey Hepburnovej z filmu Raňajky u Tiffanyho, konkrétne žltý diamant, ktorý mala Hepburnová na sebe na promo fotkách k filmu.
O isté módne prekvapenie a tiež posunutie hraníc toho, čo je mužské a čo ženské, sa postaral aj herec Billy Porter. Ten prišiel namiesto v klasickom obleku v na mieru ušitej róbe od dizajnéra Christiana Siriana, ktorá skombinovala čierny smoking s obrovskou zamatovou sukňou.
"Vyrastal som s tým, že milujem módu, no existovali v nej hranice, čo sa týkalo toho, ako môžem sám seba vyjadriť. Mojím cieľom je byť kusom politického umenia všade, kde sa ukážem. Chcem vzdorovať očakávaniam. Čo je maskulinita? Čo to znamená? Ženy sa v nohaviciach ukazujú každý deň, no len čo si muž oblečie šaty, 'roztvorí sa more'. Mal som odvahu zatlačiť na status quo," zhodnotil Porter na margo svojho štýlu počas večera.