Kvalitný spánok a všetko, čo s ním súvisí, sa v najbližšom období stane trendom.
Sociálne siete sa plnia návodmi na večernú rutinu, ktorá má pomôcť bezproblémovému zaspávaniu a hlbokému spánku a rastie aj množstvo produktov, cvičení a techník, ktoré podporujú relaxáciu.
Podľa správy konzultačnej firmy McKinsey rastie trh s produktmi pre zdravý spánok každoročne až o osem percent.
Nezaostávajú však ani technológie, ktoré môžu ku kvalite spánku prispieť aj rôznymi mobilnými aplikáciami.
Nejde len o relaxačnú hudbu či zvuky prírody, ale aj o monotónne a upokojujúce ruchy – takzvaný white noise alebo biely šum.
Kým „prírodné“ zvuky ako dážď bubnujúci na okno, šum mora alebo lesa vnímame ako upokojujúce, mnohých ľudí prekvapí, že rovnaký efekt majú aj na prvý pohľad rušivé zvuky - fén či ventilátor s nízkym výkonom, pustený vysávač alebo umývačka riadu, zvuk motora auta či dokonca idúceho vlaku.
Funguje u pacientov aj bábätiek
Všetky tieto zvuky sú monotónne, predvídateľné a vo svojej podstate aj trochu nudné.

Presne to potrebuje váš mozog, keď zaspávate.
Zvuk rovnomerný vo všetkých frekvenciách vytvára bariéru pred nečakanými ruchmi okolia, ako sú štekot psov, pískajúci alarm alebo chrápanie partnera, ktoré bránia zaspávaniu a budia nás.
Vedci sledovali malú skupinu hospitalizovaných pacientov, ktorým púšťali monotónne šumy. Ukázalo sa, že spali lepšie a kvalitnejšie.
O blahodarnosti bieleho šumu sú presvedčení aj rodičia malých detí, ktorí neraz podivné zvuky vítajú ako efektívny spôsob ich uspávania.
Bábätká boli až do svojho narodenia v pomerne hlučnom prostredí matkinho tela. Počuli tlkot jej srdca, pochody tráviacej sústavy aj dych.
Ticho je teda pre bábätka pomerne nová skúsenosť a nie vždy zaručuje rýchle uspanie. Whitenoisové aplikácie majú vo svojej ponuke aj takzvaný zvuk maternice.
Biela nestačí, prichádzajú ružová a hnedá
V poslednom období sa však objavuje čoraz viac informácií o ružovom šume, teda pink noise.
Na rozdiel od bieleho šumu, s ktorým sa môžete stretnúť vo svojich domácnostiach, ružový šum vydávajú meteorologické či astronomické prístroje a v bežnom živote sa s ním teda väčšina z nás nestretne. Samozrejme okrem mnohých mobilných aplikácií.

Ružový šum sa dá definovať ako kmitajúci šum. Kým white noise je vyvážený vo všetkých frekvenciách, pink noise má zvýšené hlboké frekvencie a potlačené vysoké.
Pôsobí tak nielen upokojujúco a pomáha pri spánku, jeho používanie sa spája aj so zlepšením pamäti.
Menšie výskumy zatiaľ naznačujú, že počúvanie ružového šumu skutočne zlepšuje pamäť. Presnejší a cielenejší výskum by v budúcnosti mohol pomôcť najmä seniorom.
Problémom ružového šumu však je, že pre mnohých ľudí nejde o príjemný zvuk. Ružový šum je o čosi hlučnejší a pôsobí menej monotónne.
Dobrou alternatívou sa tak stáva aj brown noise, teda hnedý šum, ktorý je podobný ružovému, no pôsobí ešte tlmenejšie, redšie a ľudskému uchu najviac pripomína zvuk búrky alebo hučanie mora.