Pôsobí ako oblečenie robotníkov zo stavby, chudobných študentov alebo niekoho, kto sa o oblečenie ani trochu nezaujíma. Kabáty ledabolo previazané špagátmi, topánky sú hrubé, šaty bez jedinej ozdoby.
Jednoduché a zväčša voľné strihy, nenápadné farby, veľké vrecká, opasky, pútka, cvočky.
Utilitarian chcel byť od svojho počiatku vnímaný ako užitočná a prostá mestská móda, ktorá má byť protikladom prezdobeným a okázalým módnym kúskom.
Myšlienka je dobrá, pretože ľudské oko naozaj miluje jednoduché a umiernené tvary, no to, čo ponúkli prehliadkové móla pre aktuálnu zimnú a budúcu jarnú sezónu, sa od tejto predstavy veľmi líši.
Veľmi škaredý a veľmi populárny

Dries Van Noten, Fendi , Giambattista Valli, ale aj Givenchy, Hermès a Calvin Klein prinášajú v novej sezóne XXL bundy a rybárske plášte, neforemné a nelichotivé strihy, hrubé látky bez vzorov.
Všadeprítomná je masívnosť a najmä donebavolajúca nepraktickosť. Prečo je utilitarian štýl taký škaredý, a pritom stále populárny?
Tieto otázky si ľudia, ktorí sa módou zaoberajú len okrajovo, kladú neustále. Prečo sa nosia také odpudivé topánky? Prečo ešte nikto nezakázal kapsáče alebo nohavice, ktoré vyzerajú ako plná detská plienka? Prečo ľudia znova nosia vypchávky ako v osemdesiatych rokoch?
Odpovede sú dve a sú veľmi jednoduché. Ide totiž stále o jeden a ten istý módny prúd a tiež to, že móda skrátka rada preháňa.
Či už hovoríme o oblečení pripomínajúce bezpečnostné zložky a výstražné vesty alebo o legínach povýšených na spoločenské oblečenie, stále sa pohybujeme v tej istej kategórii - v kategórii praktického oblečenia.
Akokoľvek sa môže zdať kúsok ťažko využiteľný, jeho pôvod treba hľadať v tých najpraktickejších odevoch.
Verili by ste napríklad, že široké nohavice s nízkym sedom, takzvané baggy, majú svoj pôvod v japonských pracovných nohaviciach tobi, alebo že okázalá móda vypchávok osemdesiatych rokov má svoju inšpiráciu v uniformách?
Má aj svoje plusy
Móda vždy rada zveličuje, a tak aj tie najstrohejšie kúsky oblečenia dokáže v istom momente posunúť niekam smerom, ktorý sa vymyká norme.
Našťastie aj utilitarian môžete nosiť v jeho najčistejšej podobe. Do veľkej miery sa to darí napríklad menším firmám, ako je slovenská prémiová značka Nehere.
Výhodou utilitarian štýlu je, že dobrovoľne rezignuje na akúkoľvek ozdobnosť, nenúti nositeľov, aby premýšľali nad doplnkami, účesmi alebo líčením. Zároveň hrá do karát slow móde, pretože vo svojej jednoduchosti je a bude vždy nadčasový.