V decembri a v januári tu takmer nezazriete slnečný svit. No stanete sa svedkom magického fenoménu, akým je polárna žiara.
Laponsko pokrýva severnú časť Škandinávie, tiahne sa cez Švédsko, Fínsko aj Nórsko, patrí však v prvom rade medzi devätnásť krajov Fínska a zaberá polovicu jeho rozlohy.
Táto oblasť je maximálne fotogenická. Rôznofarebné svetlo tiahnuce sa po tmavej oblohe obmäkčí každého.
Turisti radi navštevujú napríklad Národný park Abisko vo Švédsku alebo mestečko Rovaniemi, o ktorom sa hovorí, že je oficiálnym rodiskom Santa Clausa.
Laponsko, spolu so švédskym a nórskym územím, predstavuje najrozsiahlejšie a jedno z najzachovalejších takmer neosídlených súvislých prírodných území.
Prírodu tvoria lesy, vo vyšších územiach holé pohoria a, na rozdiel od zvyšku úplne rovného Fínska, kde sa voda rozlieva do jazier, tiež potoky a rieky. Lesy tvoria až 70 percent povrchu celého Fínska a prispievajú k jeho povesti „zelenej krajiny“.
V Laponsku možno piť vodu priamo z potokov, niekedy vidno až do hĺbky dvoch metrov.
V niektorých letákoch a knihách sa dočítate, že v tejto časti krajiny vlastne nič nie je. A práve v tom spočíva jej kúzlo. Obrovský priestor a panenská príroda pôsobia na návštevníkov veľkolepo a upokojujúco.
I keď kvalita lesov a prírody, vzhľadom na expandujúci lesnícky priemysel,nie je až taká dokonalá, je Laponsko stále najmenej produkciou dotknutým fínskym územím.
V Laponsku žije 191 800 obyvateľov a zaľudnenosť je dvaja ľudia na štvorcový kilometer. Pôvodnými obyvateľmi boli Sámovia, ktorých kultúra a jazyk boli v minulosti potláčané, no v súčasnosti dochádza k revitalizácii.

Obývali Fínsko, Nórsko, Švédsko aj Rusko. Žijú v pevnom spojení s prírodou, mnohí si stále zachovali tradičný spôsob života a ich zdrojom obživy sú najmä rybolov a chov sobov.
Úsilie o asimiláciu tejto menšiny trvalo od polovice 19. storočia až donedávna. Ešte v osemdesiatych rokoch museli napríklad sámske deti chodiť do internátnych škôl, kde nesmeli používať rodný jazyk.
Dnes majú Sámovia vlastný parlament, rozhlasové a televízne stanice v sámčine, univerzitu a štátom garantovanú výučbu v sámčine na školách.
Vianočná dedina
Hlavným administratívnym centrom Laponska je Rovaniemi. V roku 1944 bolo toto mesto zničené nacistickým vojskom, následne však bolo prestavané pod vedením známeho fínskeho architekta Alvara Aalta.
Osem kilometrov od mesta, za severným polárnym kruhom, leží preslávená dedina Santa Clausa.

Ak sa vám aj počas roka zacnie po Vianociach, tu ich určite nájdete. Dedina je bezplatne otvorená každý deň, v lete od 9.00 – 19.00 h, v zime od 10.00 do 17.00 h.
No návštevníkom je k dispozícii aj Santov magický park, ktorý je každoročne otvorený od konca novembra do polovice januára.
V tomto období tu panuje počas celého dňa úplná tma a práve vtedy sú vysvietený domov Santa Clausa a jeho okolie najmagickejšie.
Súčasťou zážitku je aj výlet na saniach, na ktorých vás prevezú soby, Santovi môžete zanechať list na pošte, kde mu pomáhajú elfovia alebo si vychutnať tradičné saunovanie.
Ročne navštívi vianočnú dedinu viac ako 500-tisíc turistov.

Destinácia príroda
Základom krásy tohto miesta je okolitá krajina, príroda. Úžasná arktická tundra, jazerá, rašeliniská, laponský folklór, soby a jedinečné fenomény (mágia pustatiny, polnočné slnko, polárna žiara) sú dokonalou pridanou hodnotou.
Nájdete tu aj múzeum Arktikum, ktoré demonštruje miestnu celoročne sviatočnú atmosféru a rozpráva príbeh čarovného bradatého pána, sobov a miestnej prírody. Miesto je ideálne pre nočných „vtákov“.
Počas letných mesiacov máte vďaka nezapadajúcemu slnku možnosť absolvovať celonočné túry, polnočné výstupy na najvyššie vyvýšeniny alebo aspoň pozorovanie polnočného slnka, ktoré patrí medzi výnimočné a exkluzívne zážitky podobne ako fotografovanie sobov, lovenie rýb a sledovanie delfínov či veľrýb.
Ak si chcete pozrieť naozaj všetko, nezabudnite na jazdu na psích záprahoch, návštevu ľadových hotelov či laponský piknik.
Romantiku ponúka časť dňa nazývaná Kaamos. Keď v zime celé mesiace nesvieti slnko, na chvíľu namieri pár lúčov na oblasť počas súmraku.
Dvojice takúto romantiku pozorujú v sklenených „bunkroch“, ktoré svojím tvarom pripomínajú iglu.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce