Je dekankou Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave a pred pár mesiacmi sa stala členkou expertnej skupiny Európskej komisie na umelú inteligenciu. Na Slovensku patrí k popredným odborníčkam v tejto oblasti. Profesorka Mária Bieliková tvrdí, že ak stroje budú konať iba racionálne a začnú byť silnejšie ako my, môže to byť nebezpečné. V rozhovore vysvetľuje, čo by sme ako spoločnosť mali urobiť a pochopiť.
V rozhovore pre náš magazín pred deviatimi rokmi ste spomínali, že pomer mužov a žien, ktorí idú študovať informatiku, je desivý. Ako je to teraz s odstupom času?
Zmenilo sa to, hoci stále nemôžeme byť celkom spokojní. Desať rokov dozadu sme mali na fakulte 6 percent dievčat, teraz je to zhruba 12 percent. Prváčok, ktoré nastúpili tento rok, je 15 percent.
Verím, že tie dievčatá „prežijú“, sú často o dosť šikovnejšie a pracovitejšie ako chlapci a nakoniec ich je viac úspešných. No je to stále malé číslo. Zrejme nikdy to nebude pol na pol. Ako to bude, bude to závisieť aj od toho, ako ľudia budú vnímať, čo to je informatika.
Za tie roky sa to však mení.
Mení a je to najmä vďaka aktivitám ako napríklad Aj ty v IT, ktoré vzniklo na našej fakulte.
Povedali sme si – poďme niečo spraviť, aby sme mali viac dievčat a rozhodli sme sa to spraviť spôsobom, ktorý nie je viazaný len na našu fakultu. Založili sme neziskovku, ktorá nás veľmi rýchlo prerástla.
A hoci stále študuje málo dievčat, mnohé ženy pod vplyvom Aj ty v IT menia svoje zameranie na informatiku, čo je tiež dôkaz, že na to majú.

Možno si dievčatá predstavujú mužov informatikov, ktorí od rána do večera programujú a boja sa toho.
Možno áno, no tento mýtus sa snažíme vyvracať už tak dlho, že dúfam, že už mizne. Jeden z dôvodov môže byť matematika, ktorá je strašiakom.
Áno, je dôležitá pre informatikov, ale myslím si, že je aj pre právnikov, psychológov, zubárov, do nejakej miery pre všetkých.
Keď sa v deťoch netrénuje logické rozmýšľanie, tak sa ho boja. Informatika je veľmi široká, človek nemusí byť najlepší z matematiky v ročníku, aby bol skvelý informatik.
Ale nejakú základnú úroveň znalostí vyžadujeme. Nie preto, že by informatik matematiku všade efektívne používal, ale aj preto, lebo to je najlepšie cvičenie mozgu, aké existuje.
Žiakom na základných a stredných školách však možno chýba niekto, kto by ich nadchol a ukázal im zmysel matematiky, nemyslíte?
V mnohých prípadoch určite áno. Keby som mala tú moc, ako prvé by som sa sústredila na to, aby sme našli čo najviac dobrých učiteľov, špeciálne na matematiku, a dobre ich zaplatili.
Zmena sa nedá urobiť tak, že sa nalejú peniaze do systému, to nefunguje. V situácii, v akej sme my, musíme hľadať a budovať ostrovčeky, kde to začne fungovať, ukázať, ako to ide. A tieto ostrovčeky šíriť ďalej.
Neviem, či tento postup má u nás šancu, keďže v našej spoločnosti sme presvedčení, že spravodlivosť znamená, že všetky oblasti musíme rozvíjať rovnako. No výsledok je taký, že týmto spôsobom sa šance pre všetkých znižujú na minimum.
Iný súvisiaci príklad je, že naša krajina by mala mať aspoň jedno miesto, kde bude špičková informatika. Myslím, že by sme to mali chcieť, lebo informatika je veľkým potenciálom pre našu krajinu. A to špičkové pracovisko nemá kde inde byť, ako na niektorej univerzite.

Prečo by ľudia mali rozumieť strojom a umelej inteligencii?
Ľudia budú čím ďalej tým viac prichádzať do styku so strojmi.
V rôznych podobách, či už to budú roboty fyzické alebo digitálne. Každá vec už čoskoro bude mať v sebe nejaký počítač, napríklad aj zubná kefka.
Naozaj sa môžu naplniť rôzne hrozby, ako nás umelá inteligencia ovládne a naplnia sa vtedy, keď budeme mať nevzdelaných ľudí.
A to sa netýka len Slovenska, ale celého sveta. Ľudia by mali aspoň na nejakej úrovni chápať, ako funguje počítač.
Keď si zoberiete, že sme obklopení strojmi, tie nejakým spôsobom fungujú, vnímajú nás, dávajú von nejaké informácie, je veľmi dôležité vedieť, ako s nimi komunikovať. A pri akejkoľvek komunikácii znalosť toho druhého veľmi pomáha.
Čo si pod tým má človek predstaviť konkrétne? Čo znamená komunikovať, porozumieť strojom?