Júlia Jánošíková je učiteľka matematiky, fyziky a informatiky na Gymnáziu v Malackách. Minulý rok sa ako prvá učiteľka zo Slovenska dostala do špeciálneho programu pre učiteľov v NASA.
V americkom raketovom centre v Alabame strávila týždeň, kde sa učitelia z celého sveta venovali vyučovaniu STEM aktivít a prepojeniu na vesmír. Pod STEM predmetmi rozumieme skratku predmetov veda, technológie, inžinierstvo a matematika (science, technology, engineering and mathematics).

Aktuálne sa zúčastnila aj na rokovaniach na tému, prečo je najmä u mladých dievčat malý záujem o technické a prírodovedné predmety.
Zo skúsenosti svojej pedagogickej praxe pritom hovorí, že neexistuje žiaden dôvod myslieť si, že sú dievčatá na štúdium týchto predmetov menej vhodné.
„Dievčatá za chlapcami vo vedomostiach absolútne nezaostávajú. Dokonca mám pocit, že pre prírodovedné odbory majú väčší cit, vedia v nich nájsť niečo nové a krásne.“ Dievčatám však podľa nej chýbajú pozitívne a najmä ženské vzory, ktoré by ich motivovali k štúdiu.
Dievčatá na Slovensku prestáva veda baviť skoro
V roku 2017 organizovala spoločnosť Microsoft rozsiahly európsky prieskum, do ktorého sa zapojilo 11 500 dievčat z jedenástich krajín. Prieskumníkov zaujímalo, prečo a kedy sa dievčatá začínajú a kedy prestávajú zaujímať o prírodné vedy, matematiku, technológie a inžinierstvo. Prírodné vedy pritom zahŕňali aj biológiu a medicínu.