O ekologických dôsledkoch takzvanej rýchlej módy sa hovorí čoraz viac. Módny priemysel patrí k najväčším znečisťovateľom planéty a známe sú aj katastrofálne podmienky, v ktorých fungujú zamestnanci šijúci oblečenie pre veľké módne značky.
Spôsobov, akým bojovať proti týmto praktikám, je viacero. Aj na Slovensku existujú tvorcovia, ktorí sa systematicky venujú upcyklovanej móde, nakupovanie v second handoch propagujú aj mnohé módne blogerky a čoraz väčšej popularite sa teší aj swap model nákupu.
Rovnako dobre však môžeme aj my sami začať reorganizáciu svojho šatníka tak, aby sa neplnil nezmyselným množstvom oblečenia, ktoré reálne nevyužívame a možno nám ani nepristanú. Namiesto zbytočne preplneného šatníka môžeme mať funkčný a praktický kapsulový šatník.
Čo je kapsulový šatník?
Ak na sociálnej sieti Pinterest zadáte heslo kapsulový šatník alebo anglický výraz capsule wardrobe, objavíte nespočetné množstvo obrázkových návodov a inšpirácií, vďaka ktorým pochopíte princíp tejto skladby šatníka.

Ide o kolekciu základných kusov oblečenia, ktoré sa spolu jednoducho kombinujú, sú univerzálne, nepodliehajú premenlivým módnym trendom, pristanú vám a vyjadrujú váš štýl.
„Cieľom je minimalizovať šatník na odevy, ktoré skutočne potrebujeme a pravidelne využívame. Zároveň je možné ich kombináciou vytvoriť maximálny počet outfitov na akúkoľvek príležitosť - do práce, na voľný čas, do spoločnosti,“ vysvetľuje základnú funkciu Simona Nečasová z hnutia Fashion Revolution, ktoré sa venuje propagácii trvalo udržateľnej módy.
Nejde pritom o nový trend. Jeho základy siahajú do sedemdesiatych rokov, kedy v Londýne vznikol prvý butik ponúkajúci len základné oblečenie.
O popularizáciu sa neskôr postarala americká návrhárka Dona Karan, ktorá v polovici osemdesiatych rokov predstavila kolekciu pre pracujúce ženy pozostávajúcu zo siedmich základných kúskov.
Správna kapsula je jedinečná
Mnohé návody, ako zostaviť kapsulový šatník, odporúčajú radikálne minimalizovanie počtu kusov oblečenia. Ideálne je vraj magické číslo 37 vrátane kabátov a búnd. Táto drastická selekcia však nie je na mieste, ak zohľadníme, že žijeme v zemepisnom pásme so štyrmi ročnými obdobiami.