Nakupovanie z druhej ruky je trend, ktorý je v európskych krajinách na vzostupe. Týka sa to aj oblečenia, pri ktorom sa ľudia viac začínajú zamýšľať nad tým odkiaľ pochádza, ako vzniká a aký je jeho etický rozmer.

Aj preto niektorí zákazníci pristupujú k nákupom v second handoch, vďaka ktorým dajú už použitým, ale stále kvalitným a pekným veciam druhú šancu.
„Oblečenie v second handoch má svoj príbeh a mnohokrát sú to veci, ktoré už nemáte šancu kúpiť v kolekciách obchodov. Toto oblečenie je jedinečné a z ekologickej stránky ho recyklujete a dávate mu druhú šancu na nový život,“ hovorí Katarína Hutyrová, spoluzakladateľka netradičného „sekáču“ s názvom Nosene.
Ako ďalšiu z výhod, prečo si kúpiť oblečenie v second hande, uvádza väčšiu čistotu textilu od toxických látok, ktorými je oblečenie z výroby zvyčajne napustené, no u prvého majiteľa sa aspoň čiastočne odstránia praním.

Čo treba vedieť o nakupovaní v second handoch
Aby ste z nákupu prišli domov spokojní a mali z nových kúskov radosť, skúste sa zamerať na niekoľko faktorov.
1. Ako spoznáte kvalitný second hand?
Podľa Kataríny Hutyrovej ho spoznáte tak, že sa v ňom nachádzajú zaujímavé a zároveň pekne uložené kúsky.
„Netreba, aby ich tam bolo prehnane veľké množstvo, aby ste si mohli veci bez problémov pozrieť,“ hovorí. Na prvý pohľad by teda malo byť jasné, že si máte z čoho vybrať a veci nie sú zničené, poškodené alebo priveľmi obnosené.
2. Čo očakávať od second handu?
Keďže sa v týchto obchodoch môže stať, že kúsok, ktorý si vyhliadnete, nemusí byť vo vašej veľkosti, obrňte sa trpezlivosťou, než nájdete to, čo vám bude sedieť.
„Mnohokrát sa nám stáva, že zákazníčkam sa istý kúsok páči, avšak nie je to ich veľkosť, prípadne farba alebo strih nelichotí ich typu postavy. Určite treba vchádzať s očakávaním, avšak je to niekedy aj o šťastí, na aké kúsky natrafíte,“ hovorí Katarína Hutyrová.