To, že neporiadok a množstvo nahromadených zbytočností znižuje kvalitu života, je fakt podložený dôkazmi. Veda potvrdila, že ženy, ktoré žijú v preplnených príbytkoch, sú náchylnejšie na depresiu a majú vyššiu hladinu stresových hormónov ako tie, ktoré žijú v čistom a prehľadnom prostredí.
Prieskum zameraný na kvalitu spánku ukázal, že čistota postele hrá rozhodujúcu úlohu pri nerušenom oddychu a ďalšia štúdia zas potvrdila, že neporiadok skutočne rozptyľuje pozornosť pri sústredení.
Výhody poriadku sú teda potvrdené nielen skúsenosťami, ale aj vedou. Na mieste je teda otázka, prečo je pre ľudí také náročné upratať a udržiavať poriadok?
Mať uprataný a prehľadný byt je pre mnohých ľudí takmer nedosiahnuteľné pre hromadenie zbytočností. Nejde len osobné veci, spomienkové predmety a fotografie, ktoré poznáme ako sentimentálny neporiadok.
Problematicky sa vysporadúvame aj s nechcenými darmi či drahými, no nepoužívanými predmetmi. Odborníci na upratovanie vysvetľujú, ktorých vecí sa zbavujeme najťažšie a ako toto hromadenie prekonať.
Nechcené darčeky

Porcelánové sošky, suveníry z dovoleniek, oblečenie, ktoré sa úplne míňa vášmu vkusu. Nepáčia sa vám, ale z úcty k darujúcemu ich neviete vyhodiť, a tak naďalej zaberajú váš životný priestor.
Zbaviť sa neželaných vecí však v skutočnosti nie je taký problém, ako si myslíte. Dôležité je si uvedomiť, že ak vyhodíte alebo zrecyklujete nechcený darček, nie je to prejavom neúcty voči človeku, ktorý vám ho daroval.
„Nemám pocit viny, ak si niektorý dar nenechám. Vďačnosť a šťastie, ktoré cítime, keď dostaneme darček, to je niečo iné – necítime ich priamo k tej veci, ale k človeku, ktorý nás obdaroval,“ píše Margareta Magnussonová, autorka knihy Švédske umenie smrteľne vážneho upratovania.
Čitateľov zároveň varuje, aby neželané predmety nemali ukryté v skrini s haraburdami a nevystavovali ich tesne pred príchodom návštevy darcu. „Ak tety a ujovia uvidia, že ste si vystavili ich darčeky, budú vám dávať ďalšie!“