Bežný človek strávi v práci asi tretinu svojho života. Je preto prirodzené, že si nechce svoje dni sťažovať komplikovanými vzťahmi na pracovisku.
Kolegov si však zvyčajne málokto vyberá. Niekedy sa tak v jednej miestnosti či jednom tíme stretnú typy osobností, ktoré by spolu za normálnych okolností nevychádzali alebo prinajmenšom nevyhľadávali vzájomnú spoločnosť.
Ešte horším prípadom sú priamo toxickí ľudia, ktorí na atmosféru či produktivitu v práci vplývajú negatívne.
Priateľstvá v práci majú zmysel. Nie s každým

Obedy s kolegami alebo small talky na chodbe sa môžu zdať iba ako rozptýlením počas pracovnej doby, aj výskumy však dokazujú, že môžu mať enormný dopad na pracovný život.
Ak si človek dokáže vytvárať priateľstvá na pracovisku, rastie uňho pocit šťastia a pracovnej spokojnosti, odďaľuje sa potenciálne vyhorenie a taktiež sa cíti viac spriaznený so spoločnosťou, respektíve firmou, v ktorej pracuje.
Naopak je to pri niektorých typoch ľudí, pri ktorých by ste si mali vrúcne priateľstvo rozmyslieť. Rozdeliť ich môžeme nasledovne:
- Tí, ktorí chcú stále „klábosiť“
Ide o ľudí, ktorí sa chcú v práci viac socializovať než pracovať. Porozprávajú vám o tom, čo včera videli v televízii alebo ako ich nahnevala učiteľka v škôlke ich dieťaťa. Príliš veľa small talkov však môže skončiť aj tak, že prácu cez deň nestihnete a budete si ju so sebou nosiť domov.