Fyzická nevera je pre väčšinu ľudí znamením nefunkčnosti vzťahu a najčastejšou príčinou rozchodov a rozvodov. Nevera má však oveľa viac podôb ako len dotyky, bozky či sex s osobou, s ktorou nie ste v partnerskom vzťahu.
Čoraz častejším problémom sa stáva finančná nevera. Pod tou rozumieme riskantné finančné správanie, ako napríklad nezodpovedné pôžičky a investície či impulzívne nakupovanie, ktoré jeden partner tají pred druhým.
Druhou stranou mince je zatajovanie ziskov a príjmov, používanie tajných účtov či obohacovanie sa na úkor partnera.
Podľa prieskumov malo v roku 2016 až 42 percent dospelých Američanov vo vzťahu skúsenosť s podobným typom správania. Toto číslo predstavuje nárast oproti 33 percentám, ktoré v rovnakom prieskume vyšli v roku 2014. Zdá sa, že problém finančnej nevery je na vzostupe.
Takmer tretina ľudí navyše uvádza, že odhalenie finančnej nevery je pre nich horšie ako fyzická nevera.
Päť znakov finančnej nevery
Rozlišovaním finančnej nevery sa zaoberajú aj viaceré magazíny orientované na biznis a podnikanie, ako napríklad Forbes či Business Insider.

Podobne ako každý iný druh nevery, aj finančné podvádzanie vo vzťahu je dôsledkom chýbajúcej komunikácie a dôvery.
Ak sa váš partner začne správať podľa niektorého z piatich nasledujúcich vzorcov správania, nemusí to nevyhnutne znamenať finančnú neveru a existuje veľa iných vysvetlení.
V každom prípade však ide o podnet na otvorený rozhovor o peniazoch.
1. Všimnete si veľa nových vecí
V domácnosti sa začínajú objavovať nové, často veľmi drahé predmety. Pribúdajú nečakane alebo nárazovo, napríklad hneď potom, ako sa váš partner začal venovať náročnému športu a v rýchlom čase si zadovážil nákladné vybavenie.
Časté je aj nakupovanie najnovších modelov elektroniky či odevov, topánok a doplnkov luxusných značiek. Ak o nákupe týchto vecí neprebehla predchádzajúca diskusia a viete, že sú nad pomery vášho rozpočtu, pravdepodobne sú platené zo zdrojov, ku ktorým nemáte prístup, z pôžičiek alebo na dlh.
Čoho sa obávať: Manické nakupovanie, nakupovanie na dlh, pôžičky
2. Neadekvátne reakcie na poznámky o peniazoch
Defenzívne správanie je často výsledkom pocitov viny. Keď sa partnera napríklad spýtate bežnú otázku o tom, či sú zaplatené účty za energie a dočkáte sa prehnane prudkej reakcie, môže to byť signál, že niečo nie je v poriadku.

Hnev môže byť znamením, že sa partner cíti vinný za nesprávne a riskantné narábanie s peniazmi, alebo sa obáva toho, že jeho klamstvo bude odhalené.
Ďalším spôsobom, akým sa ľudia snažia zbaviť podozrenia, je zahŕňanie partnera darmi.
Pochopiteľne, nie je nič zlé na malom dare či pozvaní na večeru, no zasypávanie darčekmi, najmä ak viete, že sú mimo váš rodinný rozpočet, môžu signalizovať snahu o odpútanie pozornosti.
Čoho sa obávať: Dlhy, riskantné investície