Definovať to, kde sa končí bežné správanie a kde začína nevera, je pomerne zložité. Záleží totiž od osobného vnímania, hraníc tolerancie, vlastných skúseností, výchovy alebo rôznych životných okolností. Navyše to, čo je pre jedného iba nevinný flirt, môže byť pre druhého mučivou skúsenosťou.
Často sa ako podvedení cítia aj tí ľudia, ktorým partner nikdy fyzicky nezahol. Čo je teda podmienkou toho, aby sme mohli hovoriť o nevere?
Pred časom sa vedci zaoberali tým, či existujú spoločné znaky podvádzania. Z ich výskumu vyplýva, že ľudia vnímajú neveru vtedy, ak správanie partnera zahŕňa nasledovné aktivity: tajomstvo, klamstvo a zanedbávanie partnera.
Podľa odborníkov existuje na základe týchto znakov niekoľko typov nevier.
Finančná nevera
Keďže nevera je definovaná ako správanie, v ktorom sa zatajuje a klame, potom neinformovanie a klamanie partnera o finančných záležitostiach, ktoré sa týkajú oboch, môže byť druhom nevery.

O finančnej nevere sa síce hovorí málo, ale ide o fenomén, ktorý sa na rôznej úrovni týka mnohých párov.
V anonymnom teste Financial Shades of Grey, ktorým web o financiách The Balance zisťuje utajené praktiky s peniazmi medzi partnermi, až 27 percent respondentov priznalo debet, o ktorých ich partner netuší.
Riskantné finančné transakcie, pôžičky aj nezodpovedné nákupy, ktoré jeden partner zatajuje pred druhým, pritom môžu napokon viesť k dlhom a chudobe.