Roky majú problém a nič nepovedia. Zatláčajú ho do úzadia alebo dokonca popierajú. Ich sexuálny život a koniec koncov aj samotný vzťah potom trpí alebo sa rozpadá.
Aj s takýmito prípadmi sa stretávajú sexuológovia a terapeuti vo svojich ambulanciách.
„Mnohí ľudia trpia aj dvadsať rokov v partnerstve, trápia sa a nevedia, čo s tým. To je smutné. Pritom by stačilo rozprávať sa, pochopiť svoje problémy alebo ísť za odborníkom,“ opisuje skúsenosti z praxe sexuologička Dana Šedivá.
"Hoci túto tému považujú ľudia za veľmi intímnu, je to vždy lepšie, ako nepovedať nič, pretože časom sa vytvára čoraz väčšia bariéra, a potom je čoraz ťažšie sa do tejto témy pustiť,“ tvrdí aj psychoterapeutka Renáta Kočišová.
Prečo sa nerozprávame?
To, že sa partneri nevedia zhovárať o svojom intímnom živote na rovinu, môže mať viacero príčin.

Patrí medzi ne nedostatočná alebo žiadna sexuálna výchova na školách, chýbajúce vedomie, že človek potrebuje poznať svoju sexualitu a telo a taktiež to, že sa hanbíme priznať si zlyhania v sexe.
Dôležitým momentom je však aj to, že ľudia nevedia, ako má vlastne dobrý rozhovor o sexe vyzerať. Kedy je ten správny čas otvoriť tému, kedy sa to vyslovene nehodí, ktoré vety sú osvedčené, ktoré zakázané, čomu je dobré vyhnúť sa a čo môže pomôcť?
Univerzálny návod pre všetkých neexistuje, keďže neexistujú ani dve rovnaké osoby. Existujú však situácie, pri ktorých sa dajú uplatniť osvedčené rady. Odborníčky zadefinovali trinásť bodov, v ktorých opisujú, ako začať, pokračovať a modelovať dobrý rozhovor o intímnom živote.
1. Vyberte si vhodný čas
Rozhovor otvorte v priateľskej atmosfére, keď ste si s partnerom / kou blízki a máte spojenie napríklad vďaka spoločnému príjemnému zážitku. Vyhnite sa diskusiám v strese a pod tlakom. Situáciu je najlepšie riešiť vtedy, keď sú na seba partneri naladení a majú vhodné podmienky a pokoj na rozhovor.
No zatiaľ čo Dana Šedivá neodporúča vytiahnuť priveľmi citlivé problémy priamo v posteli, keďže práve tam „to môže byť veľmi zraňujúce, posteľ je hotové mínové pole“, podľa Renáty Kočišovej môže ísť u niektorých párov po milovaní o situáciu, kedy sú si najbližšie a môžu mať chuť ešte sa rozprávať.
Všetko však závisí od okolností a tiež od závažnosti problému, ktorý potrebujú riešiť.
„Rozhovor po sexe môže byť veľmi pekný zážitok, ktorý partnerov zblíži ešte viac. Keď sme partnerovi blízko a cítime sa bezpečne, je to oveľa ľahšie. Stačí, keď jeden prelomí hranicu mlčania a toho hanblivejšieho v páre to môže povzbudiť,“ hovorí Kočišová.
2. Neponáhľajte sa
Ak nemáte odvahu začať hneď hovoriť o veľkom probléme, skúste najprv niečo naznačiť a sledovať reakciu partnera/ky. Tému môžete otvoriť aj neskôr a už vôbec nemusíte očakávať, že ju vyriešite „na jeden šup“.
Psychoterapeutka Renáta Kočišová odporúča, nech si každý nájde spôsob, aký mu vyhovuje, aby mal slobodu dať partnerovi najavo, čo potrebuje.