Prvé náznaky novodobých prejavov mizogýnie na internete, teda chorobného odporu k ženám, boli nenápadné. Spočiatku sa začali objavovať blogy či fóra takzvaného hnutia „manosphere“, ktoré sa venovali problematike mužov.
Neskôr pribúdali zoskupenia, ktoré chceli byť mužskou odpoveďou na feminizmus, ako napríklad MGTOW, ich zlosť vylievaná vo virtuálnom svete sa však menila na otvorenú diskrimináciu a nenávistné slovné útoky voči ženám.
Obeťami online šikany boli nielen súkromné osoby, ale napríklad aj novinárky a autorky, ktoré za svoje texty dostávali vyhrážky znásilnením či smrťou.

Poslednou kvapkou bolo vyústenie do reálnych činov.
Vo februári tohto roka postrieľal 19-ročný Nikolas Cruz vo floridskej škole 17 ľudí. V apríli vyšiel 25-ročný Alek Minassian v kanadskom Toronte na chodník so svojou dodávkou a zavraždil desať ľudí, väčšinou ženy.
Oboch z nich spájala jedna vec – podporovali ďalšieho masového vraha, Eliotta Rodgera, ktorý sa hlásil k takzvaným incelom. A títo traja neboli jediní.
Nepríťažliví muži a masoví vrahovia
Aj „vďaka“ útokom sa začalo obšírnejšie hovoriť o problematike toxickej maskulinity a taktiež o hnutí incelov. Ide o komunitu, ktorá podľa svojho názoru žije kvôli nezáujmu žien v nedobrovoľnom celibáte. (Aj odtiaľ skratka incel – involuntarily celibate).
Títo muži sú sexuálne frustrovaní a sťažujú sa, že sú pre opačné pohlavie nepríťažliví. Svoj hnev a depriváciu si vybíjajú túžbou pomstiť sa.