Možno to znie v dnešnej dobe známej bojom za rovnocennosť žien s mužmi zvláštne, no aj druhí menovaní cítia vo svojich životoch zásadné prekážky k ich slobodnému a nezávislému postaveniu vo svete. Do kontrastu, samozrejme, stavajú ženy.
Dôsledkom je vznik zahraničnej online komunity, ktorú tvoria reálni páni a dostala názov MGTOW – Men Going Their Own Way, čo v doslovnom preklade znamená Muži idúci svojou vlastnou cestou. Nielenže si vytvorili oficiálnu webovú stránku, ale združujú sa aj na rozličných fórach, kde diskutujú o svojich problémoch a názoroch.
Muži stojaci za platformou MGTOW sa pritom odvolávajú na osobnosti histórie, ktoré vraj túto vtedy nepomenovanú filozofiu praktikovali storočia pred nimi. Spomínajú také mená ako Nikola Tesla, Artur Schopenhauer, Galileo, Giacomo Casanova či Isaac Newton.
Muž nie je na jedno použitie
Britský magazín Independent nedávno upozornil na to, že na fóre Reddit vznikla diskusná skupina týkajúca sa „mužov idúcich svojou cestou“ a ich témy si číta viac než 17-tisíc ľudí.
Ich svetonázor je vyjadrený pomocou stanoviska – „vytvárame si vlastné identity a cesty k úspechu, ktorý sme si zadefinovali; prebojovávame sa cez kolektívne predstavy o tom, čo znamená byť mužom.“

Oficiálna stránka zase uvádza, že MGTOW chce bojovať za mužskú suverenitu a zvrchovanosť nad sebou samým. To znamená aj odmietanie zaužívaných definícii o mužstve a predsudkov voči nim. Muž, ktorý ide svojou cestou, by sa tiež nemal klaňať, slúžiť a kľačať na kolenách, len aby s ním bolo (zo strany žien) zaobchádzané ako s vecou na jedno použitie.
Náhľad do sveta meninistov
V zahraničí používajú muži prikláňajúci sa k boju za svoju nezávislosť a rovnocennosť pomenovanie „meninista“ ako opak feministov a feministiek.
Verejným vyjadrovaním svojich názorov na fórach dávajú meninisti nahliadnuť pod pokrievku priamo do ich vnútorného prežívania. Niektorí sa napríklad otvorene priznávajú k tomu, že chcú zostať panicmi, iní sú zase prispievateľmi povzbudzovaní k tomu, aby sa rozviedli.
Debatujú aj o tom, že popkultúra je presýtená feministickou propagandou, prípadne si kladú otázku, či je v poriadku mať sex s prostitútkami. Nejeden z mužov tiež vyhlásil, že ženy ho už vôbec nezaujímajú, lebo sú manipulatívne a ich práva vraj priamo znevýhodňujú opačné pohlavie.

Muži za hranicou (Matrixu)
Predstavitelia skupiny MGTOW sa často odvolávajú na terminológiu z filmu Matrix a na slávnu scénu s modrou a červenou tabletkou. Odmietajú modrú tabletku „nevedomosti“ a vyberajú si červenú, ktorá im umožní vidieť, že „muži sú obeťami heterosexuálnych vzťahov.“
Ich uvedomenie má pritom niekoľko úrovní – úroveň štyri znamená absolútne oslobodenie od spoločenských obmedzení. Nižšie úrovne znamenajú stotožnenie sa s myšlienkou, že rovnosť pohlaví je podvod, ale aj vyhýbanie sa dlhodobým vzťahom či sexu a zarábanie peňazí iba pre seba a svoje blaho.
Takíto meninisti vyjadrujú odpor k všetkým, ktorí bojujú za práva žien (volajú ich bieli rytieri), sociálnu spravodlivosť a LGBTI komunitu.
Hoci by sa mohlo zdať, že ide iba o frustrovaných mužov, ktorí si vylievajú zlosť vo virtuálnom svete, ich zanietenie a v mnohých prípadoch i nenávistné reči sú skutočné. Pocit, že na internete je dovolené všetko, teda aj prekračovať morálne a etické hranice, im umožňuje otvárať mnohé tabuizované a kontroverzné témy
V nejednom prípade však títo muži ignorujú základné pravidlá slušnosti a úcty k druhým. V ich príspevkoch ide doslova o nenávistné útoky voči ženám, ich diskrimináciu a ponižovanie, či už sa tak deje používaním vulgarizmov na ich adresu, prívlastkov ako odporné a smradľavé, alebo nepokrytým vyjadrovaním snahy zničiť im život.
Z boja za osobnostné práva a nezávislosť sa tak stáva boj o nadvládu, v ktorom rovnocennosť stráca svoj význam.