Rakytník je známym krom, ktorý možno vídať v mestách aj na vidieku a spoznáte ho podľa typických výrazných oranžových bobúľ. Na výsadbu si ho volili záhradkári, architekti aj laici aj preto, že je nenáročný na kvalitu pôdy a ovzdušia.
Dlho ho u nás považovali len za okrasný ker, no veľmi ľahko sa z jeho semien a plodov dá vyrobiť aj skvelý olej, ktorý má okrem iného hojivé a ochranné účinky na pokožku a sliznicu. Dnes zažíva rakytník veľkú renesanciu.

Obsahuje totiž vzácny komplex látok, ktoré poskytujú organizmu dnešného človeka potrebnú podporu, aby dokázal čeliť stresu a negatívnym vplyvom z nezdravého prostredia.
Pomáha tiež udržať silnú obranyschopnosť. Má tmavooranžovú farbu a prekvapí vás rozmanitosťou a vysokou koncentráciou tých najdôležitejších vitamínov a biologicky aktívnych látok.
Vysoká koncentrácia liečivých látok, ktoré obsahujú plody rakytníka rešetliakového, sa uchováva v jeho oleji. Napríklad obsah vitamínu A, ktorého provitamínom je beta karotén, je v rakytníku trikrát vyšší než v mrkve. Ďalej sú to vitamíny B1, B2, B6, vitamíny D, E, F, K, P a nenasýtené omega mastné kyseliny.
V rakytníkovom oleji sa nachádzajú omega 3, 6 a P kyseliny, vďaka čomu je výbornou prevenciou kardiovaskulárnych chorôb. V boji proti voľným radikálom pomáha silný antioxidant v podobe omega 7 mastnej kyseliny, ktorá má v rakytníkovom oleji až štyridsaťpercentné zastúpenie.

Pomáhal aj koňom
Rakytník rešetliakový sa s obľubou využíval aj v minulosti, v ľudovom liečiteľstve. Jeho latinský názov Hippophae rhamnoides pochádza z čias vlády Alexandra Macedónskeho. Vojaci vtedy využívali rakytníkový olej na obnovu svojich síl.
Vojaci si však jeho účinky nenechávali pre seba a posilnili ním aj svoje kone. Po požití rakytníka vraj mali krásnu, lesklú a hodvábnu srsť. Z tohto typu využitia rastliny vznikol jej latinský názov: hippos znamená po grécky kôň a phaes lesk
Všestranný liek

Jedným z najúčinnejších produktov z rakytníka je olej. V rakytníkovom oleji sa nachádza vitamín E, ktorý predlžuje život bunkám a je nevyhnutný na obnovu tkanív. Pre dobrý stav kože sú dôležité aj vitamíny B, A a beta karotén.
Nenasýtené mastné kyseliny zásobujú kožné bunky výživou a podieľajú sa na stavbe a regenerácii bunkových stien. Olej sa dá aplikovať na poranenú pokožku – po opálení, na ošetrenie pokožky u dlhodobo ležiacich pacientov, na popraskané ústne kútiky, na drsnú kožu a na drobné poranenia.
Je preto ideálnou surovinou pre kozmetický a farmaceutický priemysel. Olej z rakytníka používali dokonca aj kozmonauti, ak potrebovali doplniť potrebné vitamíny a ako ochranu pred kozmickým žiarením. Omega 7 mastná kyselina vplýva aj na zníženie kyslosti žalúdočných štiav.
Rakytníkový olej je preto výbornou prevenciou proti vzniku žalúdočných vredov. Vitamíny z rakytníka majú významný vplyv aj pri budovaní imunity. Ide najmä o vitamín C.
Odolnosť organizmu posilňuje aj prísun nenasýtených mastných kyselín. Užívanie toboliek s rakytníkovým olejom urýchľuje rekonvalescenciu po chorobe a po chirurgických zákrokoch.
Vitamíny z domu
Rakytník nemá problém s našim podnebím, preto je jednoduché ho vypestovať aj vo vlastnej záhrade. Je zvyknutý na pestré podmienky podnebia, bežne ho možno nájsť na piesočnatých dunách na pobreží Severného mora. No rovnako je možné ho vidieť aj na horských svahoch.
Pestuje sa v tvare stromu alebo kra, ktorý môže dorásť až do výška dva metre. Jeho pestovanie je typické aj pre Mongolsko. Je to odolná drevina, rýchlo rastúca a výborne spevňujúca pôdu. Ide o dvojdomú rastlinu, teda treba mať samčiu aj samičiu rastlinu, inak rodiť nebude.
Na miesto náročný nie je, ideálne je miesto na slnku, ale rovnako sa mu bude dariť aj v polotieni. Pôda by mala byť piesočnato hlinitá, s vyšším obsahom vápnika. Rakytníku neprekáža ani znečistené ovzdušie, čiže ho možno pestovať aj v meste.
Treba mu však vyhradiť dostatočný priestor, asi dva metre široký. Rez spočíva len v každoročnom presvetľovaní korún, prípadne zakracovaní dlhších výhonkov. Je dobré vedieť, že svojím rastom môže obmedzovať a potláčať v raste okolité rastliny.
Na pestovanie v záhradách sa hodia veľkoplodé kultivary, odborníci záhradkári odporúčajú odrody ako Leikora, Hergo či Vitaminnaja. Rastliny začnú plodiť asi tri roky po výsadbe. Sadenice rakytníka nájdete v záhradníctve od 3 € za sadenicu.
Ako rakytník využiť?
Plody rakytníka rešetliakového obsahujú významné množstvo vitamínov. Okrem toho v sebe majú aj veľa ďalších látok, ktoré sú prospešné pre ľudský organizmus, a preto sa ich spoločnosť snaží využiť v rôznych formách. Jedna vetvička čerstvých plodov rakytníka predstavuje zásobu vitamínu C pre dospelú osobu až na tri mesiace.
Surové bobule
Najjednoduchšia možnosť, ako využiť naplno potenciál tejto zdravej plodiny, je konzumovať ho surový, napríklad vo forme vytlačenej šťavy alebo len tak bobule požuť. No treba rátať s tým, že surové plody rastliny sú síce šťavnaté, no chutia trpko a veľmi kyslo, takmer ako citrusy.
Čerstvé plody v súčasnosti slúžia aj ako efektná dekorácia na koláčoch alebo dokonca aj v kyticiach. Keďže je rakytník vitamínovou bombou, môžete jeho bobule užívať ako vitamínový doplnok. Stačia jedna až tri bobule denne. Na internete a medzi pestovateľmi ho môžete kúpiť najmä mrazený alebo ako sadenice. Cena 500 g rakytníka sa pohybuje od 4 do 7 €.
Druhotný produkt
Rakytník je vďačnou surovinou v džemoch, sirupoch, dokonca aj v cukríkoch. Pri príprave džemu z rakytníka potrebujete na 1200 g rakytníka 1 kg cukru.
Sušené plody
Sušené plody sa dajú použiť na prípravu čaju. Čaj sa dá urobiť aj z listov kríka, keď ich nasekáte najemno a zalejete horúcou vodou. Necháte ich niekoľko minút vylúhovať a scedíte.
Olej
Najcennejším produktom z rakytníka je tmavooranžový olej získavaný z jeho plodov, ktorý sa dá používať vnútorne aj zvonka. Najlepší je 100 % lisovaný za studena, pretože tak sa v ňom zachovajú všetky dôležité biologicky aktívne látky. Možno ho užívať ako alternatívu pri liečbe mnohých zdravotných problémov, ale aj preventívne.
Odborníci ho odporúčajú na vnútorné užívanie, na kozmetické použitie zvonka, kožu i vlasy. V rámci doplnkov výživy z lekární možno nájsť rakytníkový olej v kapsulách, v kvapkách, v spreji po opaľovaní, ale aj 100 % prášok z plodov v kapsulách a želatínové vitamíny pre deti s rakytníkom.