Tešíte sa naň celý týždeň a keď je tu, vlastne máte pocit, že ste si ani poriadne neoddýchli. Víkend často preletí ako voda a človeku sa zdá, že ho nevyužil naplno, že niečo nestihol alebo sa nedokázal dostatočne uvoľniť.

Niekedy sa stačí pozrieť na rutinu, ktorá je súčasťou životov úspešných a šťastných ľudí okolo vás a počas víkendu ju zakomponovať aj do svojho vlastného programu.
Možno budete mať vďaka niektorým tipom produktívnejšie dni, počas ktorých sa stihnete aj zrelaxovať a dobiť energiou. Tu je desať našich:
1. Spravte si plán
Možno vás pri pocite z nevyužitého víkendu ubíja najmä fakt, že ste ho nechali iba tak plynúť a nevenovali ste sa ničomu konkrétnemu. Ideálne je urobiť si ešte počas týždňa plán, čo by ste chceli zažiť a stihnúť.
Netreba mať podrobne stanovenú každú minútu dňa, ale vytýčiť si aspoň dve či tri hlavné veci, okolo ktorých sa bude váš víkend točiť. Zároveň si treba uvedomiť, že nedokážete stihnúť všetko a to by ani nemalo byť vaším cieľom.
2. Odložte technológie

Doprajte si digitálny detox. Ak trávite celý týždeň pri počítači, skúste ho tentoraz nezapínať. Ak cez týždeň zvyknete len tak bezmyšlienkovite sedieť pred televízorom, cez víkend sa tomu vyhnite.
Aj telefón berte do ruky len v nutných prípadoch. Len čo cez víkend technológie odložíte, zistíte, koľko veľa času vám zostane, aby ste svoje chvíle naplnili niečím unikátnym a neobyčajným, na čo počas týždňa nemáte čas.
3. Neprespite oba dni
Áno, je lákavé vyspávať doobeda, najmä po búrlivom večeri, ktorý človek strávi do noci niekde vonku, na oslave, či v bare. Oberáte sa však o drahocenný čas.
Ak ste presvedčená, že musíte dohnať spánok, ktorý vám chýba počas týždňa, uvedomte si, že denné vylihovanie nikdy nebude rovnocenné s kvalitným nočným spánkom. Víkendové dobiehanie spánkového dlhu nefunguje ani podľa výskumov ako čarovný prútik. Vytvorte si pravidelný režim kvalitného oddychu a budete môcť fungovať vo víkendovom režime hneď od rána.
4. Nájdite si čas na seba osamote

V rýchlom pracovnom tempe je pravdepodobné, že máte menej času na úplné zastavenie sa a ponorenie iba do seba, svojho vnútra, myšlienok a pocitov. Človek potom nestíha poriadne vnímať a analyzovať, čo sa v ňom deje a hrozí, že ustrnie na jednom mieste – čo sa týka problémov, nevyriešených životných otázok a podobne.
Nájdite si počas víkendu chvíľu, ktorú venujete výlučne sebe. Môže ísť o meditáciu, písanie denníka alebo obyčajných pár minút, kedy zatvoríte oči a vnímate iba svoje telo a myšlienky.

5. Zmeňte rutinu a navštívte nové miesta
Narušte svoju víkendovú rutinu. Ak sa vaša sobota začína vybehnutím nákup, varením obeda a upratovaním, zmeňte to. Po čase vás takáto schéma môže ubíjať. Ak rôzne činnosti predsa len potrebujete nutne vykonať, spojte príjemné s užitočným.
Navštívte miesta, na ktorých ste ešte neboli, napríklad vzdialenejšie trhovisko a nie potraviny hneď za rohom. To platí aj v otázke plánovania víkendového voľného času – zahrňte doň cestovanie do okolitých aj vzdialených lokalít, ktoré ste už dlho chceli navštíviť.
6. Socializujte sa novým spôsobom
Nezabudnite sa cez víkend venovať aj svojim priateľom, rodine a známym. Zorganizovať si spoločný čas je vhodné pár dní vopred, aby ste si mohli všetko v pokoji naplánovať a dohodnúť sa. Nebojte sa tiež vyskúšať nové spôsoby stretnutí.
Vymyslite napríklad spoločné raňajky alebo obed, prípadne priamo piknik niekde vonku. Každý prinesie niečo svoje a nájdete nový spôsob, ako tráviť spoločný čas. Ak je nejaká aktivita, ktorú ste už chceli dlho vyskúšať, zapojte do nej aj okruh blízkych, či už je to turistika, spoločný kurz, herný večer alebo len "obyčajný" koncert.
7. Žiadne stresové upratovanie

Cez víkend sa väčšinou celá rodina zapája do upratovania, v tom horšom prípade zostáva táto činnosť na ženu. Aby ste sa vyhli zbytočnému stresu, rovno vyhoďte náročné a zdĺhavé sobotňajšie upratovanie zo svojho programu a objavte nový spôsob.
Počuli ste napríklad už o zónovom upratovaní? Tento typ odstraňovania neporiadku vám ukáže, ako efektívne a rýchlo upratať počas týždňa, pričom mu venujete iba 20 minút denne. A výsledok nie je len čistý byt, ale aj voľné víkendy.

8. Vyhnite sa alkoholu
Alebo presnejšie, vyhnite sa stavu opitosti a následkov, ktoré z neho plynú. Víkendové večery lákajú na večierky a párty, v rámci ktorých sa chcú ľudia často uvoľniť, ale niekedy nedokážu odhadnúť pravú mieru.
Skúste prežiť tieto chvíle s čistou hlavou a bez rizika, že na druhý deň nevstanete z postele pre neznesiteľnú migrénu.
9. Niečo dožeňte
Iste, víkendy sú o tom, aby ste ste zabavili, načerpali nové sily a oddýchli si. No zároveň môžu byť dobrou príležitosťou, aby ste dohnali veci, ktoré možno počas týždňa (alebo dlhodobo) odkladáte.
Zahrňte do svojho programu niektoré z nich, či už ide o tvorivú aktivitu, vyriešenie nejakej finančnej otázky, kúpu darčeku najlepšej kamarátke alebo iba posedenie nad novinami, ktoré ste si cez pracovné dni nestihli prečítať. Keď sa odkladanej veci povenujete, budete mať pocit, že ste počas víkendu stihli niečo dôležité.

10. Niečo odložte
Mnohé činnosti, ktoré pravidelne robíte cez víkend, môžete urobiť vlastne kedykoľvek. Sem patrí napríklad dokončovanie práce, ktorej ste sa mali venovať počas týždňa, nákupy, umývanie auta či zaplatenie účtov.
Naučte sa cez víkend aj vypnúť a prácu, ktorú môžete urobiť cez bežný deň, odložte. Ostatné činnosti si napríklad časovo "zmanažujte" tak, aby ste ich stihli vybaviť napríklad ešte pred prácou, v rámci obednej prestávky alebo po práci. Malo by ísť, samozrejme, o drobnosti, ktoré vybavíte rýchlo, ale zároveň viete, že vás cez víkend oberajú o pokoj aj čas na niečo, čo naozaj chcete robiť.