Do textu sme doplnili informácie o právach matiek a detí (aktualizované 19.4. 10:25)
Ešte pred rokom sa vyše polovica slovenských pôrodníc pýšila titulom baby friendly, ktorý má ženám garantovať, že v nemocniciach dostanú čo najväčšiu podporu dojčenia.
Po zverejnených prieskumoch aj svedectvách matiek sa však ukázalo, že v tom dlhodobo zlyhávali, pravidlá iniciatívy baby friendly nedodržiavali a ani ich nik nekontroloval.
Napokon na Slovensku zostala iba jediná nemocnica s titulom priateľská k deťom, ostatným tento medzinárodný certifikát, ktorý zastrešujú UNICEF a WHO, vypršal.
Ministerstvo zdravotníctva sa teraz pokúša program oživiť. Cieľom je, aby čo najviac zdravotníckych zariadení získalo titul baby friendly, pričom s jeho udeľovaním sa ráta už od začiatku roka 2019.
Z informácií, ktoré denníku SME poskytla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, však vyplýva, že ministerstvo pri oživovaní programu nenasleduje odporúčanú postupnosť krokov podľa oficiálneho dokumentu BFHI.
Chýba základný kameň
Hoci iniciatíva baby friendly prešla na Slovensku z rúk UNICEF-u pod Slovenskú pediatrickú spoločnosť (SPS) a ešte vlani sa na ňu odvolával aj rezort zdravotníctva, v súčasnosti je to inak.

„Dohľad nad programom prevzalo Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré sa rozhodlo vytvoriť udržateľný systém recertifikácií nemocníc,“ potvrdil pre SME doktor Marcel Litavec, vedúci Pracovnej skupiny pre podporu dojčenia z SPS.
Dokument BFHI presne stanovuje, čo majú krajiny urobiť, aby vytvorili funkčný systém na podporu dojčenia. Jedným z prvých krokov je vytvorenie takzvanej "národnej autority", v rámci ktorej majú pôsobiť školiace tímy, nezávislí audítori, odborníci zo zdravotníctva aj zástupcovia občianskych združení a pacientov. Rok pred obnovením programu u nás však ešte stále neexistuje.
Ministerstvo zatiaľ nemá z pôrodníc ani nezávislé informácie o súčasnej podpore dojčenia a nie sú vypracované presné postupy pre kontrolu nemocníc a dodržiavania všetkých pravidiel BFHI. Nie je jasné ani prípadné odoberanie titulov.

Lekári sa majú držať štandardov, zatiaľ ich nepoznajú
V rámci prvej etapy zorganizovalo ministerstvo odborné semináre a workshopy pre všetkých vedúcich pracovníkov gynekologických a novorodeneckých oddelení nemocníc. Tí by mali nadobudnuté poznatky o BFHI posúvať ďalej svojim zamestnanom, vďaka čomu môžu jednotlivé oddelenia neskôr požiadať o udelenie certifikátu.
Školenia sa však uskutočnili ešte pred tým, ako ministerstvo dokončilo štandardné diagnostické a terapeutické postupy v gynekológii a pôrodníctve, ktoré majú zabezpečiť jednotnú a záväznú metodiku liečby pri využití najnovších vedeckých poznatkov.