Jana rodila minulý rok na Kramároch cisárskym rezom. Mal to byť ukážkový pôrod v ideálnom prostredí: dobré miesto, citlivé sestričky, ktoré prvé dni pomôžu s dojčením a dlhý kontakt s dieťaťom bezprostredne po pôrode.
Aspoň to sľuboval matkám certifikát organizácie UNICEF o takzvaných “baby friendly” nemocniciach. Chvália sa ním viaceré veľké slovenské pôrodnice. Skúsenosť rodičiek je však často iná a ani Jana sľubovanú podporu nedostala.
Do kontaktu s dieťaťom sa dostala poprvýkrát až 30 hodín po pôrode a podobný prístup sa opakoval aj v ďalších dňoch. „Dcéru mi na dojčenie nosili vždy uplakanú so slovami - veľa šťastia, je veľmi zlá,” povedala 32-ročná žena, ktorá nechcela zverejniť svoje priezvisko - aby sa vyhla problémom, ak by mala ďalší pôrod.

Podobnú skúsenosť opísali denníku SME desiatky matiek z rôznych pôrodníc na Slovensku. Na problém poukazuje aj neformálny prieskum organizácií Ženské kruhy a Mamila z roku 2015, v ktorom sa na podmienky sťažovalo viac ako 80 percent matiek.
Príbehy aj okolnosti každého pôrodu sa rôznia, no jeden spoločný moment ostáva rovnaký: všetky nemocnice lákajú rodičky na certifikát “baby friendly iniciatívy” (BFHI).

Bez kontroly
Iniciatíva BFHI zjednodušene sľubuje, že nemocnica zabezpečí matke prístup k dieťaťu a v najväčšej možnej miere ju podporí v tom, aby dieťa dojčila. Výskumy totiž ukazujú, že kontakt matky a dieťaťa a dojčenie pomáhajú zdravému vývinu.
Certifikát doteraz získalo 30 z 53 slovenských pôrodníc. Splniť pravidlá na jeho získanie pritom nie je jednoduché: kritériá sa opierajú o desať základných bodov, ktoré musí nemocnica dodržiavať.
Jedno napríklad určuje, že všetci zdravotnícki pracovníci musia poznať pravidlá laktačného programu a podstupovať pravidelné školenia, na ktorých sa preberajú nové postupy. Zdravotníci tiež musia ženám vysvetliť výhody dojčenia, učiť ich, ako správne dojčiť a ako si udržať tvorbu mlieka.
Neodlučujú matky od detí a nedávajú novorodencom žiadnu inú výživu okrem materského mlieka s výnimkou zdravotných dôvodov. Zakázané sú fľašky a personál by matkám nemal odporúčať ani cumlíky a klobúčiky na bradavky, respektíve mal by matky poučiť o rizikách pri ich používaní.
Medzi rokmi 1993 až 2014 držal nad udeľovaním titulu záštitu Slovenský výbor pre UNICEF. Pravidelné kontroly nemocníc zastrešovala pediatrička Viera Haľamová. „Vzhľadom na obmedzené finančné prostriedky od sponzorov nebolo možné ani pri dobrovoľníckej činnosti odborníkov z UNICEF zaistiť pravidelné kontroly dodržiavania všetkých krokov v baby friendly nemocniciach,“ priznala však Haľamová pre SME.
Za celé obdobie jej činnosti titul neodobrali certifikát ani jednej nemocnici.