Spoznávajte kúpele
V prírode je sila. Dokazujú to aj svetoznáme piešťanské kúpele, ktoré vďačia historicky za svoju povesť jedinečným prírodným liečivým zdrojom – minerálnej vode a bahnu.
Ich blahodarné účinky objavili kedysi rímske légie. Vojaci si po dlhej a namáhavej ceste potrebovali oddýchnuť a urobili tak na rozbahnenej lúke pri rieke Váh.
Po niekoľkých dňoch vraj veľmi svieži pokračovali vo svojej ceste. Aj v súčasnej dobe zostáva základný pilier liečby rovnaký, kúpeľní hostia sem prichádzajú, aby spoznali účinky miestnej minerálnej vody a bahna.
Voda je život
Piešťanská minerálna voda vyviera v podobe prameňov, ktoré sú zložením sírano-hydrauličitové, vápenato-horčíkové, sírne,

hypotonické s teplotou vody 67-69° C s obsahom okolo 1500 mg minerálnych látok v litri vody. Dôležitý je obsah voľných plynov, najmä sírovodíka.
Dobrej povesti kúpeľov vo veľkej miere pomáha príroda a má tu svoje zásluhy. Pre vznik piešťanských termálnych prameňov a chemickú skladbu ich minerálnych vôd má rozhodujúci význam geologická skladba juhozápadných svahov považského Inovca.
Kúpeľ vo vode má jednak nešpecifický účinok – teplo mobilizuje nervový, endokrinný, kardiovaskulárny, respiračný a imunitný systém. Hydrostatický tlak, ktorý nadľahčuje telo, eliminuje účinky gravitácie, podporuje cievnu a lymfatickú cirkuláciu.

Špecifický účinok vyplýva zo zloženia vody, tu sa uplatňuje najmä obsah sírovodíka a sulfidov, ktoré sú zdrojom síry, potrebnej pre tvorbu spojivového tkaniva. Síra je zabudovaná do chrupaviek, šliach a kostného skeletu, jej zlúčeniny sa tiež zúčastňujú detoxikačných pochodov.

Ako vedľajší priaznivý účinok kúpeľov vo vode s obsahom sírovodíka možno spomenúť napríklad zlepšenie hydratácie pokožky.
Určite k tomu prispieva aj fakt, že na balneologické účely sa používa termálna voda bez akýchkoľvek pridaných chemických látok a žiadnym spôsobom sa neupravuje – jediným rozdielom od miesta výveru je jej ochladenie na maximálne 40° C.
Liečivé bahno
Piešťanské bahno, v balneológii nazývané peloid, je unikátna procedúra a je k dispozícii len v kúpeľoch Piešťany. Vzniká zo sedimentu rieky Váh. Vyťažené „surové“ bahno sa umiestňuje do zrecieho bazéna, kde ostáva po dobu jedného roka neustále pod prívodom horúcej termálnej vody.
Po dobu zrenia v ňom prebiehajú fyzikálne, chemické a biologické zmeny, ktorých výsledkom je bahno maslovej konzistencie, je tvárne, homogénne, vynikajúco udržiava teplo, je 350-krát viskóznejšie ako voda. Má vysoký obsah síry a aj vďaka tomu zabezpečuje prehriatie kĺbov, uvoľnenie svalov a ústup bolestivosti.
Bahenný zábal môže mať teplotu až 45°C. Zreteľná úľava od bolesti pohybového aparátu je jedným z hlavných dôvodov, prečo hostia z celého sveta opakovane vyhľadávajú miestne kúpele. No kúpele Piešťany tu nie sú len pre ťažko chorých pacientov. Čoraz častejšie ich vyhľadávajú ľudia, ktorí potrebujú oddych a relax.
Okrem zníženia bolesti, opuchu, svalového napätia a zlepšenia hybnosti dôjde aj k spomaleniu procesu postupného poškodzovania kĺbovej chrupavky. Zabraňuje sa degradácii kolagénu, elastínu - základných elementov väzivového tkaniva, ktorého kvalita sa po kúpeľných procedúrach významne zlepší.

Liečba na tri spôsoby
Kúpeľné procedúry možno rozdeliť do troch skupín. V prvej sú tie, ktoré využívajú prírodné liečivé zdroje – termálnu vodu a liečivé bahno. Ide teda o kúpele – či už individuálne vo vani, alebo skupinové v sedacom bazéne – zrkadlisku a o zábaly využívajúce bahno.

Druhou skupinou sú procedúry fyzioterapeutické – individuálne alebo skupinové cvičenie s fyzioterapeutom, cvičenie v bazéne, cvičenie v závese. Patria sem tiež mimoriadne obľúbené masáže. Treťou skupinou sú procedúry využívajúce medicínske prístroje.
Najčastejšie ide o elektroterapiu, alebo magnetoterapiu, prístroje využívajúce laser, ultrazvuk či polarizované svetlo.
Každá z nich prispieva k spoločnému cieľu: zníženiu bolesti, zlepšeniu pohyblivosti a naštartovaniu reparačných pochodov v poškodených a opotrebovaných tkanivách.
Benefity piešťanskej vody
Kúpele v minerálnej vode a bahne sa využívajú pri týchto diagnózach:
- ochrnutia po cievnych mozgových príhodách,
- skleróza multiplex,
- nervovo-svalové degeneratívne choroby,
- polyneuropatia,
- regenerácia po operáciách centrálneho nervového systému,
- bolesti chrbta: ochorenia medzistavcových platničiek, skolióza, osteoartróza, stavy po operáciách chrbtice,
- osteoartróza bedrového kĺbu a kolena,
- zápalové reumatické choroby ako reumatoidná artritída či ankylozujúca spondylitída,
- pacienti po úraze a operácii pohybového aparátu,
- detská mozgová obrna,
- liečba ako prevencia problémov pohybového ústrojenstva najmä u športovcov.