Termálne Kúpele Sliač ležia vo Zvolenskej kotline, na brehoch rieky Hron, medzi mestami Zvolen a Banská Bystrica. Obklopuje ich malebná horská krajina, Slovenské rudohorie, Kremnické a Štiavnické vrchy.
V okolí je viacero možností na turistiku a lyžovanie alebo na výlet do niektorej z miestnych jaskýň. Tou najznámejšou je Dobšinská
ľadová jaskyňa v Slovenskom raji v doline Hnilca.
Zaujímavá je aj Ochtinská aragonitová jaskyňa, najväčšia a najkrajšia svojho druhu na Slovensku. Milovníkov histórie priťahuje unikátny drevený kostol v Hronseku a Zvolenský hrad.
Krajina v okolí Sliača ponúka viacero možností, ako si spestriť pobyt v miestnych kúpeľoch. Návštevníci ich však vyhľadávajú najmä zo zdravotných dôvodov.
Patria k nim zamestnanci veľkých firiem, ktorí si tu liečia choroby z povolania, aj súkromní pacienti s rôznymi diagnózami. V Sliači sa liečia najmä diagnózy spojené so srdcovo-cievnymi ochoreniami, gynekologickými, onkologickými chorobami a chorobami pohybového aparátu.

Trochu z histórie
Miestne termálne pramene vzbudzovali pozornosť už v stredoveku. Prvá písomná zmienka o nich pochádza z dvanásteho storočia.
Už vtedy si ľudia všimli, že v okolí sliačskych prameňov hynuli vtáci a zvieratá. Ich smrť spôsobil voľný oxid uhličitý, o čom však obyvatelia Sliača nevedeli, a tak vzniklo o tejto lokalite veľa povier a povestí.
Kúpeľníctvo sa tu začalo rozvíjať v roku 1657, keď bolo v Sliači vybudované prvé sanatórium. Už vtedy boli známe liečivé účinky teplej termálnej vody s vysokým obsahom oxidu uhličitého, vďaka ktorej je Sliač svetovým unikátom.
Na našej planéte existujú len tri miesta s podobným zložením termálnych prameňov - v Argentíne, Austrálii a v Španielsku. Voda v Sliači pôsobí priaznivo na obehovú sústavu, srdce a cievy, na tráviace ťažkosti aj na problémy spojené so ženskými ochoreniami.
V kúpeľoch sa vystriedalo od ich vzniku viacero známych osobností. Liečili sa v nich Božena Němcová, básnici Andrej Sládkovič a Ján Kollár, maďarský politik Lajos Kossuth, Pavol Ország Hviezdoslav, hudobný skladateľ Ján Cikker a rakúsky dramatik Franz Grillparzer.
Liečivé účinky miestnej vody využili aj zranení vojaci a partizáni, ktorí sa sem dostali počas Slovenského národného povstania.

Zdravie z prírody
Srdcom kúpeľov je Kúpeľný prameň s izotermickou teplotou 33,2 stupňa. Vyviera priamo pod kúpeľným domom. Vďaka rozvodovému systému, ktorý bol vytvorený na mieru pre potreby kúpeľov sa voda a plyn dostávajú priamo do miestností, kde sa využívajú na liečebné procedúry.
V rámci balneoterapie sú to napríklad uhličité kúpele vo vani alebo v bazéne. Voda tam má tridsaťšesť stupňov a pôsobí priaznivo pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení a pri úprave vegetatívnych funkcií.
V rehabilitačnom bazéne, kde je voda o päť stupňov chladnejšia, prebieha fyzioterapeutické cvičenie a plávanie.
Okrem toho si môžu návštevníci vybrať z rôznych foriem hydroterapie, teplotnej terapie a fyzioterapie vrátane plynovej injekcie z prírodného zdroja, ktorá je miestnou špecialitou.
Ide o aplikáciu žriedlového plynu oxidu uhličitého v presných dávkach do určitých bodov na tele, podľa predpisu ošetrujúceho lekára. Cieľom takejto terapie je dosiahnuť lepšie prekrvenie a regeneráciu tkanív.
Reflexnou cestou sa dá dosiahnuť aj zlepšenie prekrvenia srdca a ciev.
Okrem toho ponúkajú Kúpele Sliač aj rôzne formy liečebného cvičenia pod vedením skúsených terapeutov. Zacvičiť sa dá aj v miestnom fitness centre, na fitballe alebo stacionárnom bicykli.
Alebo si môžete zaplávať v termálnom kúpalisku. V kúpeľoch je aj soľná jaskyňa, ktorá pôsobí blahodarne na dýchací systém. Na prechádzky je ideálny kúpeľný park, v ktorom sú vysadené vzácne stromy a záhony okrasných rastlín.
Nachádza sa v ňom Kaplnka svätej Hildegardy z roku 1855, ktorú tu dal postaviť poľný maršál Albrecht Habsburský, manžel arcivojvodkyne Hildegardy.
Z miestnych stavieb je architektonicky najzaujímavejší kúpeľný dom Palace, postavený podľa návrhu architekta Rudolfa Stockara. Dodnes je považovaný za jednu z najvýznamnejších funkcionalistických stavieb na Slovensku.

Tri otázky pre odborníka
O možnostiach liečby v Kúpeľoch Sliač sme sa porozprávali s lekárom Ľubošom Kekeňákom.
Ktoré ochorenia sa najčastejšie liečia v Kúpeľoch Sliač?
V Kúpeľoch Sliač sa liečia najmä srdcovo-cievne ochorenia, ako sú vysoký krvný tlak, ischemická choroba srdca, stavy po infarkte srdca. Prichádzajú k nám aj klienti po absolvovaní kardiochirurgickej revaskularizácii myokardu, známej ako bypass, ako aj po náhradách srdcových chlopní. K ďalším indikáciám patrí liečenie ženských a onkologických ochorení a chorôb pohybového ústrojenstva.
Ako u vás zvyčajne prebieha liečba?
Po absolvovaní vstupnej lekárskej prehliadky, kde lekár podľa zdravotného stavu klienta určí rozsah možných procedur, začína sa samotná kúpeľná liečba. Jej trvanie je závislé od diagnózy, s ktorou klient príde. Pri srdcovo-cievnych ochoreniach je dĺžka kúpeľnej liečby dvadsaťjeden dní, pri chorobách pohybového ústrojenstva podľa diagnózy až do dvadsaťosem dní.
V čom sa vaše kúpele odlišujú od iných kúpeľných zariadení na Slovensku?
Jedinečnosť Kúpeľov Sliač nie je len celoslovenská, ale aj celosvetová. Vo svete sa nenachádza žiadne miesto s rovnakým zložením liečivej minerálnej vody. Naše kúpele ako jediné na Slovensku využívajú na liečbu prírodný žriedlový plyn. Sliačska minerálna voda a žriedlový plyn majú vysoký podiel oxidu uhličitého. Je to teda práve ideálne chemické zloženie, ktoré robí sliačsku vodu a plyn unikátnymi. Ich účinky sú širokospektrálne. Okrem rozšírenia ciev a protibolestivého účinku zvyšuje obranyschopnou organizmu, navodzujú psychickú a fyzickú relaxáciu aj mnoho ďalších priaznivých efektov. Pacienti pociťujú ich priaznivé účinky už počas pobytu.