Mnoho budúcich matiek si cvičením v tehotenstve nie je istých, lekári ho však vyslovene odporúčajú. Ak je žena zdravá a tehotenstvo prebieha bez komplikácií, nie je dôvod, prečo by sa fyzickej aktivite mala vyhýbať.
V skutočnosti z nej plynú viaceré výhody, ako je napríklad zmiernenie bolesti chrbta, udržanie zdravých hodnôt krvného tlaku, ale aj zníženie rizika komplikácií počas samotného pôrodu.

Aj gynekológ a pôrodník Andrej Havalda v minulosti pre SME potvrdil pozitíva fyzickej aktivity v tehotenstve: „Je dokázané a klinická prax to potvrdzuje, že rodičky, ktoré si počas tehotenstva udržali alebo dokonca zlepšili svoju fyzickú kondíciu, mali menej komplikácií v tehotenstve a aj samotný pôrod prebiehal rýchlejšie a druhá doba pôrodná trvala kratšie."
Najnovšia štúdia madridských vedcov takisto naznačuje, že cvičenie v tehotenstve môže mať vplyv na to, ako dlho budú ženy rodiť.
Ženám pomohol aerobik
Autori štúdie skúmali 508 zdravých žien, ktoré náhodne rozdelili do dvoch skupín. Všetky z nich boli v ôsmom až jedenástom týždni tehotenstva. V kontrolnej skupine bolo 253 žien a 255 žien zaradili do skupiny, ktorá mala počas tehotenstva cvičiť.
Aktivita spočívala v nenáročnom aerobickom cvičení.

Výskumníci následne vykonali niekoľko špeciálnych testov, aby analyzovali rozdiely medzi týmito skupinami.
Zamerali sa na podmienky a trvanie každej fázy pôrodu u všetkých žien, na to, či išlo o vaginálny alebo operatívny pôrod, prírastok na hmotnosti ženy počas tehotenstva, použitie epidurálnej analgézie, hmotnosti a Apgarovej skóre bábätka a ďalšie faktory.
Výsledky ukázali, že ženy z cvičiacej skupiny mali v porovnaní s kontrolnou skupinou kratší pôrod vo všetkých fázach.
Cvičenie treba individuálne prispôsobiť
Zároveň vedci prišli na to, že rodičky zo skupiny, ktorá sa venovala cvičeniu, mali aj nižšiu pravdepodobnosť využitia epidurálu a naopak, v kontrolnej skupine sa ženám rodili deti s vyššou pôrodnou hmotnosťou, teda také, ktoré označujeme termínom makrozómia a odkazujú na hmotnosť viac než štyri kilogramy.
Aktivitu, ktorú sa žena rozhodne v tehotenstve vykonávať, si však treba rozumne vybrať.
Nie každý typ je vhodný pre všetky tehotné ženy, a preto je namieste sa o cvičení najprv poradiť so svojím lekárom a uistiť sa, že tehotenstvo prebieha bez rizík. Pri určitých komplikáciách sa fyzická námaha totiž neodporúča.