Rovnako ako pri tohtoročnom odovzdávaní Zlatých glóbusov sa aj britské filmové ceny BAFTA zaodeli do čiernej.
Červený koberec sa v nedeľu večer zaplnil najväčšími britskými a americkými hereckými menami, ktoré si za oblečenie vybrali čierne róby. Vyjadrili tak podporu hnutiu Time's Up zameranému na boj proti sexuálnemu obťažovaniu a násiliu.
Tohtoročnému odovzdávaniu dominoval najmä film Tri billboardy kúsok za Ebbingom, ktorý sa presadil v celkovo piatich kategóriách vrátane hlavného ocenenia za najlepší film roka a ceny za najlepšiu herečku, ktorú získala Frances McDormandová.
Tá síce ako jedna z mála žien nemala oblečené čierne šaty, vo svojej ďakovnej reči však veci uviedla na pravú mieru:
"Ako povedal Martin McDonagh, mám trochu problémy s udržaním jednoty," skonštatovala a ukázala na svoje oblečenie. "No chcem, aby ste vedeli, že solidárne stojím za všetkými mojimi sestrami v čiernom."
Vojvodkyňa prišla v zelenej
Dress code večera si pre protokolárne dôvody nemohla dovoliť dodržať vojvodkyňa Kate, ktorá bola so svojím manželom, princom Williamom, čestnou hostkou udeľovania cien.

Kate sa objavila v zelenej róbe z dielne Jenny Packhamovej, keďže je proti kráľovskému protokolu, aby sa členovia kráľovskej rodiny pripájali k rozličným politickým stanoviskám.
"Kráľovská rodina sa iba veľmi zriedkavo zapája do politických otázok, takže zrejme nie je až také prekvapenie, že sa nepridala k ostatným ženám a neobliekla si čiernu," povedala pre BBC News Bethan Holtová, šéfka módneho oddelenia magazínu The Telegraph.
Viaceré zahraničné médiá však špekulujú, že vojvodkyňa vyjadrila solidaritu s obeťami sexuálneho obťažovania tým, že si okolo pása previazala čiernu šerpu.
Medzi hereckými hviezdami, ktoré zažiarili v čiernych šatách sa objavili napríklad Angelina Jolie, Margot Robbie, Jennifer Lawrence či Saoirse Ronan. V jedných z najzaujímavejších čiernych šiat so zlatými lemami sa objavila herečka Lupita Nyong'o. Jej róba pochádza z dielne Ellie Saab.
Aj muži majú k hnutiu čo povedať
Za ženy a proti sexuálnemu obťažovaniu sa počas večera postavili aj muži.
Režisér filmu Tri billboardy kúsok za Ebbingom, Martin McDonagh, o svojom rozhodnutí pripnúť si odznak hnutia Time's Up, povedal:
"Jediná vec, ktorú môžem urobiť, okrem toho, že sa uistím, že natáčanie mojich filmov je úplne bezpečné, je napísať silnú ženskú rolu. To je jediná práca, nad ktorou mám úplnú kontrolu a to je to, čo sme aj urobili. Som skutočne šťastný, že takýto film s výkonom, aký podala Frances McDormandová, vyšiel práve tento rok. Je to skvelý prejav v ére hnutia Time's Up."
Odznak mal pripnutý aj herec Sam Rockwell, ktorý za Tri billboardy získal ocenenie ako najlepší herec vo vedľajšej úlohe.
"Je dôležité reprezentovať toto hnutie a pokúsiť sa počúvať ľudí, keď chcú byť vypočutí, pretože to vyjadruje rešpekt. A ja mám v živote množstvo úžasných žien," povedal.
Pred novinármi sa o silných ženských postavách rozhovoril aj režisér Guillermo Del Toro, ktorý si pre meškanie nestihol odznak pripnúť.
"Skúšam vždy písať pre herečky silné roly, ktoré sú niečím neobvyklé," vyhlásil na margo toho, ako prispieva k rozvoju ženských charakterov vo filmovom priemysle.