Opakované bolesti brucha, nafukovanie, časté hnačky alebo naopak zápcha – zdravotné komplikácie, o ktorých sa nehovorí s kamarátmi ani s rodinou a často ani s lekármi.
Pritom kombináciou niektorých z týchto príznakov, ktoré spája diagnóza syndrómu dráždivého čreva (IBS), trpí 15 % Európanov, častejšie žien.
Medzi najdôležitejšie spúšťače zdravotných komplikácií patrí nevhodný jedálny lístok a stres. Počas obdobia Vianoc sa tieto dva faktory veľmi často stretávajú a dokážu narobiť v našom tele neplechu.
Radšej sme ticho
„Pre syndróm dráždivého čreva sú typické bolesti brucha sprevádzané problémami s vyprázdňovaním stolice – zápchou alebo hnačkou. Častým problémom býva tiež nafukovanie a pocit brušného diskomfortu. Aj napriek tomu, že ide o problém veľmi častý, nejde o závažné ochorenie. Pokiaľ je diagnóza stanovená správne, nie sú títo pacienti ohrození vo zvýšenej miere ani rakovinou hrubého čreva, či iným závažným ochorením,“ hovorí Peter Minárik, gastroenterológ a obezitológ.
Syndróm dráždivého čreva môže byť navyše spojený s chronickou únavou, poruchami spánku, bolesťami hlavy, svalov a chrbta alebo výkyvmi nálad.
Na rozdiel od vážne chorých sú ľudia na svoje zdanlivo banálne zdravotné komplikácie často sami.
Či už z pocitu hanby, alebo kvôli bagatelizovaniu a presvedčeniu, že diéta všetko spraví, sa boja o nepopulárnych príznakoch hovoriť, a to často aj s rodinou. K lekárovi sa tak dostane iba necelá tretina z nich.
Príčina nie je jedna
Nedá sa povedať, že by existovala jedna univerzálna príčina vzniku, často sa na ňom spolupodieľa viac faktorov.
Medzi najdôležitejšie patrí dlhodobý stres, narušenie bakteriálnej flóry čreva, väčšia dĺžka čreva, väčšia citlivosť mozgu na niektoré podnety, v minulosti prekonaná infekcia tráviaceho traktu alebo niektoré potravinové alergie vedúce k zmene fungovania imunitného systému v čreve.
Práve stres je pritom príčinou, ktorej je v poslednej dobe venovaná veľká pozornosť.
„Syndróm dráždivého čreva je klasifikovaný ako porucha interakcie medzi mozgom a tráviacim traktom. To znamená, že naša psychika má veľký vplyv aj na rôzne telesné procesy v našom organizme. Stres totiž prepne naše telo do obranného režimu a u mnohých ľudí sa napätie prenáša práve do tráviacej sústavy a ovplyvňuje tak priebeh a frekvenciu záchvatov syndrómu,“ radí Peter Minárik.
Skutočnosť, že sa zdravotné komplikácie objavujú častejšie, môže viesť k novému stresu a strachu z atakov.
Následkom potom môže byť výrazné zníženie kvality života - ochorenie narušuje denný režim, ľudia sa obmedzujú v jedle a pre obavu z nepríjemných situácií sa vyhýbajú športovým aktivitám, dlhším cestám a spoločnosti.

Tri druhy
Syndróm dráždivého čreva môžeme podľa príznakov rozdeliť na 3 typy, pričom pri každom je potrebné zvoliť iné režimové opatrenia:
- sprevádzaný hnačkami - príznakom sú bolesti brucha súvisiace s riedkymi stolicami (niekedy s obsahom hlienu) a častejším alebo náhlym nutkaním si odskočiť. Tieto príznaky pritom vyrieši iba návšteva toalety, po ktorej dôjde k dočasnému zlepšeniu. K zmierneniu príznakov prispieva úprava jedálneho lístka a probiotická liečba doplnená o tzv. probiotické kvasinky s menej obvyklým názvom Saccharomyces Boulardii.
- sprevádzaný zápchou – príznakom sú bolesti brucha spojené so zápchou, tvrdou alebo hrudkovitou stolicou a s problémami pri vyprázdňovaní, ku ktorému dochádza obvykle menej než 1x za tri dni. V tomto prípade je dôležitý nielen príjem probiotík, ale tiež vlákniny.
- zmiešaného typu (striedanie zápchy a hnačky) sprevádzaný nafukovaním – nafukovanie a diskomfort môžu byť nielen samostatnými prejavmi syndrómu dráždivého čreva, ale môžu tiež sprevádzať príznaky zápchy. Nafukovanie a pocit plnosti sú následkom nadmernej tvorby črevných plynov. Riešením je zodpovedajúca úprava jedálneho lístka, probiotiká a doplnky s tráviacimi enzýmami. Tie v našom tele pomáhajú tráviť ťažko stráviteľné jedlá, uľahčujú rozklad makroživín a vstrebávanie mikroživín, znižujú množstvo cukrov, ktoré sa dostanú do hrubého čreva a tak znižujú nafukovanie.
Ohrozenie v podobe Vianoc
Pre mnohých z nás sú Vianoce a obdobie pred nimi skôr symbolom stresu ako pokoja a pohody. Sme vystresovaní z práce, nakupovania darčekov aj z prípravy jedál pre bližšiu či širokú rodinu. A stres je pôvodcom mnohých ochorení, napríklad aj syndrómu dráždivého čreva. Ak sa k tomu pridá ešte vianočné prejedanie, nemožno sa čudovať, že nás môžu potrápiť nepríjemné tráviace problémy, ktoré nám pokazia celé čaro Vianoc. Ako sa teda podobným nepríjemným javom vyhnúť? Poradí gastroenterológ Peter Minárik.
Ako sa na Vianoce v čo najväčšej miere vyhnúť tráviacim problémom?
Zimné obdobie je síce sychravé a studené, no ani v ňom by sme nemali zabúdať na pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu a viesť k nemu aj naše deti. Na začiatok postačí aspoň 30-minútová pravidelná prechádzka každý deň – budete mať lepšiu náladu a naštartujete svoje trávenie. Nemalo by sa zabúdať ani na probiotiká, ktoré predstavujú vhodný spôsob, ako správnu činnosť čriev podporiť.
Ako by mal vyzerať vianočný jedálniček, aby sme si nespôsobili problémy?
Nie nadarmo sa Vianociam hovorí aj Štedrý deň – Slováci si však vedia dopriať nielen na ne, ale počas celého sviatočného obdobia. Začíname už ráno, kde k raňajkám nezriedka popíjame sladené nápoje, na obed či večeru prekladáme rôzne druhy mäsa s majonézovým šalátom, zalejeme koňakom alebo iným druhom alkoholu a všetko pekne zakončíme sladkou bodkou v podobe medovníkov či iných druhov vianočného pečiva.
Ak človek skonzumuje väčšie množstvo potravy naraz, nezriedka hltavo, nemôže sa potom čudovať, že ho prekvapia zdravotné problémy. Jedinou prevenciou je zdravý jedálny lístok a vyhýbanie sa cukrom a sacharidom ukrytým v potravinách. Ideálne je siahnuť po chudom mäse, zelenine, ktorá nenafukuje a nápojoch, ktoré neobsahujú cukry. Dopriať si z nezdravých jedál len trochu, a potom sa zase vrátiť k zdravému spôsobu života.
Viac sa dozviete tiež na nových webových stránkach www.cojeibs.sk.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce