Návšteva divadla by sa mala považovať za niečo nevšedné, čo patrične oceníme aj svojím výzorom. Záleží však aj na tom, do akého divadla sa chystáme. Žáner a druh divadla sa líšia a úzko súvisia s výberom oblečenia.
„V minulosti bola návšteva divadelného predstavenia súčasťou spoločenského života a k tomu patrilo aj spoločenské oblečenie. Dámy mali na sebe dlhé večerné šaty doplnené šperkami a páni smoking, alebo čierny oblek,“ približuje expertka na protokol Mária Holubová.
V súčasnosti však podľa nej takmer vôbec neoddeľujeme všednú, pracovnú časť dňa od tej spoločenskej. „Divadelné predstavenia navštevujeme v oblečení, v ktorom chodíme do práce, používame ho na voľný čas alebo šport,“ konštatuje a dodáva, že obliecť si špeciálne oblečenie znamená aj vzdať hold umelcom a ich práci a hereckým výkonom.
Hoci sa ľudia k obliekaniu do divadla stavajú čoraz benevolentnejšie, predsa existujú inštitúcie, kde na správnu voľbu odevu treba myslieť.

Čo si obliecť do národného divadla?
- Hodia sa malé večerné šaty a elegantné topánky na podpätku
- „Ak nemáte fantáziu, oblečte si čierne šaty so striebornými alebo zlatými doplnkami,“ radí Mária Holubová.
- Nič nepokazíte ani topom z ligotavého materiálu a k nemu krátkou sukňou s dĺžkou okolo kolien, prípadne dlhou sukňou po členky
- Ak nie ste sukňový typ, pokojne si oblečte elegantný nohavicový kostým
- Môžete si obliecť aj nohavice (hodvábne alebo zamatové)
- Zabudnite na rifle a športové topánky
- Muži by mali voliť jednoduchý tmavý oblek, košeľa nemusí byť len biela
- Do topánok si páni obúvajú čierne ponožky

Čo si obliecť na významnú premiéru, na balet a operu?
- Riaďte sa pokynmi divadla, avšak zvyčajne je dress code „black tie“
- Na tieto príležitosti sa hodí, aby si dámy obliekli takzvané „malé čierne“, v prípade opery to môžu byť aj dlhé večerné šaty v sýtych farbách
- Vhodná je malá listová kabelka do ruky, pričom nemusí dokonale ladiť s topánkami
- Lodičky by mali mať zatvorenú špičku a žena by mala mať oblečené pančušky
- Líčenie by malo byť večerné a primerané k udalosti
- Muž by mal mať oblečený čierny smoking, pri menej formálnych premiérach môže byť aj tmavý oblek
Komorné, mestské a ochotnícke divadlá
„Do divadla sa môžeme upraviť aj v štýle nedbalej elegancie, rifľové nohavice, košeľa, sako, v decentných farbách ako sivá, šedá, modrá, piesková a aj odtiene červenej farby v tóne bordó a burgundská,“ hovorí Mária Holubová.
Muži môžu mať aj košeľu bez kravaty, ženy sukňu a blúzku.
Ide teda o menej formálne oblečenie, avšak stále treba dodržiavať isté hranice slušnosti. Neobliekajte si roztrhané nohavice, príliš odhaľujúce topy či lacno pôsobiace tričká s nápismi a nezabudnite na čisté topánky. Aj v takomto prípade sa však vyhnite šľapkám, žabkám a športovej obuvi. Ak už siahnete po džínsoch, voľte radšej tmavšie farby.